وبلاگ و اخبار

کتابخانه ملی کشور چین

وبلاگ و اخبار

کتابخانه ملی کشور چین

کتابخانه ملی کشور چین یکی از غنی‌ترین و وسیع‌ترین کتابخانه‌های جهان می‌باشد همچنین امروزه جزو بزرگترین کتابخانه‌های تحقیقاتی دنیا می‌باشد و کاربرد زیادی برای دانشجوها و دانشگاه‌های چین دارد.

این کتابخانه در سال 1909 توسط معماری ماهر و سرشناس به نام یورگن انگل در پایتخت کشور چین ساخته شد. کتابخانه ملی در کنار پارک زیبا و سرسبز بامبوی بنفش پکن قرار گرفته است و در ابتدا برای کتاب‌های سلطنتی و تاریخی بود اما بعد از انقلاب 1911 سرپرستی کتابخانه به وزارت آموزش و پرورش حکومت پکن داده شد؛ به مرور زمان این کتابخانه پیشرفت‌های زیادی کرد و نسخه‌های فراوانی از کتاب‌های نویسندگان و ناشرهای مختلف برای آنجا تهیه شد و تا سال 2007 تقریبا بیشتر از 26 میلیون کتاب در آنجا قرار گرفت البته افراد معروف و شخصیت‌های فرهنگی مهم در این راه نقش موثری داشتند. این کتابخانه‌ی مشهور هم اکنون توسط وزارت فرهنگی کشور چین اداره می‌شود.

شورای ایالتی چین با توجه به پیشنهاد و ایده‌ی چوئن لای، نخست وزیر کشور چین در مارس ۱۹۷۵ تصمیم گرفت تا ساختمانی مناسب برای کتابخانه‌ی ملی بسازند. این کار در سال 1983 شروع شد و در اوایل ژوئیه سال 1987 تمام شد و کتابخانه‌ی جدید در ناحیه‌ی غربی شهر پکن به مساحت حدود 7.5 هکتار با زیر بنای 140,000 متر مربع و 170,000 متر مربع با همه‌ی طبقات ساخته شد.

این کتابخانه بعد از کتابخانه‌ی کنگره بزرگترین کتابخانه‌ی دنیا می‌باشد که توانایی پذیرش 6000 تا 7000 بازدید کننده را به صورت هم زمان دارد و کتابخانه‌ی قبلی به عنوان یکی از شعبه‌های کتابخانه ملی جدید در حال فعالیت است.

قسمت‌های مختلف کتابخانه ملی

این کتابخانه قسمت‌های گوناگونی دارد که برخی از آن‌ها را به شما معرفی می‌کنیم:

o    کمیته‌ی سفارش کتاب‌ها، مجله‌ها و مواد

o    قسمت سفارش و فهرست نویسی کتاب‌های چینی

o    قسمت سفارش و فهرست نویسی کتاب‌های خارجی

o    قسمت خدمات مطالعه و امانت

o    قسمت روزنامه‌ها و مجله‌ها

o    قسمت ویژه‌ی کتاب‌های کمیاب و نایاب جمع‌آوری شده

o    قسمت تحقیقات و مراجعه

o    قسمت توسعه‌ی خودکار سازی

o    قسمت فعالیت‌های دانشگاهی

o    قسمت تکثیر اسناد و مدارک

o    قسمت تحقیق در علم کتابداری

o    قسمت میکرو فیلم چین برای منابع کتابخانه

قسمت‌های مختلف کتابخانه ملی
قسمت‌های مختلف کتابخانه ملی

خدمات و فعالیت‌های کتابخانه ملی

کتابخانه‌ی ملی با گردآوری و جمع‌آوری تمام کتاب‌های منتشر شده در چین، نگه‌داری و مراقبت از آثارهای تاریخی و نشریات خارجی و داخلی به مهم‌ترین و بهترین کتابخانه‌ی امین چین تبدیل شده است.

این کتابخانه بیشتر از 1689 نفر کارمند دارد که حدود 1159 نفر آن‌ها متخصص هستند و در سال 2002 حدود 23,110,00 جلد کتاب قدیمی و جدید در آنجا بود.

قدمت کتابخانه‌ی ملی

قدمت کتابخانه‌ی ملی تقریبا به 700 سال پیش بر می‌گردد؛ این کتابخانه ارث و میراث به‌جا مانده از سلسله‌های مختلف کشور چین مانند: سلسله سونگسا، سلسله یوان، سلسله مینگ و کینگ می‌باشد و بعد از تاسیس شدن کتابخانه‌ی ملی تمامی کتاب‌های کتابخانه بزرگ دولت، آکادمی سلطنتی و مدرسه جنوبی

کالج سلطنتی سلسله‌ی کینگ در سال 1910 به آنجا منتقل شد. به مرور زمان حکاکی‌های گران‌بها و با ارزش چوبی،حکاکی روی استخوان‌ها و یا بر روی لاک لاک‌پشت‌ها، دست‌خط‌های امپراتوری و دست‌خط‌ زمان امپراتوری و نوشته‌های خطی غارهای وان هوانگ به این کتابخانه افزوده شد.

این کتابخانه در سال 1954 بعد از جمع‌آوری و گرد‌آوری نسخه‌های خطی نویسندگان معروف چینی، نسخه‌های نویسندگان آمریکایی را جمع‌آوری کرد همچنین مقاله‌ها و رساله‌های دکتری و نشریات سازمان ملل و .. در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، علمی و فنی و انتشارات کشورهای دیگر مانند: زبان‌های انگلیسی، روسی،فرانسوی،ژاپنی و آلمانی و … را جمع‌ می‌کند. اکنون این کتابخانه یک فعالیت مشترک برای توسعه آموزش با کتابخانه‌های دانشگاه‌های چین دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *