ویزا، که حتما بارها اسم آن را شنیده‌اید و یا احتمالا از آن استفاده کرده‌اید، به اجازه نامه یا به اصطلاح گواهی اطلاق می‌شود که توسط کنسولگری یا سفارتخانه کشور مقصد صادر می‌گردد تا ثابت ‌کند فرد برای وارد شدن به آن کشور از مقامات و دولت کشور مورد نظر، مجوز لازم را گرفته است. این سند که برای افراد صادر می‌شود، یک اجازه نامه موقتی است. یعنی تحت زمانی خاص (از تاریخی تا تاریخی دیگر) اعتبار دارد که در شرایطی قابل تمدید نیز است. معیار کشورهای مختلف برای صدور ویزا متفاوت است. بطور کلی ویزا بصورت کوتاه مدت و بلند مدت برای متقاضیان صادر می‌گردد و انواع مختلفی دارد که از جمله آنها می توان به ویزای اقامتی، ویزای تحصیلی و دانشجویی، ویزای زیارتی، ویزای پزشکی، ویزای توریستی، ویزای کسب و کار، ویزای تجاری، ویزای مهاجرتی، ویزای ترانزیتی، ویزای ملاقات دوستان و اقوام و … اشاره کرد.

انواع دیگری از ویزا نیز وجود دارد که از نظر دفعات اجازه ورود به آن کشور عبارتند از :

 • ویزای یکبار ورود (پس از یکبار ورود و خروج اعتبار این دسته از ویزاها حتی اگر از نظر بازه تاریخ و مدت نیز معتبر باشد از بین می‌رود.)؛
 • ویزای دو بار ورود (به افراد صاحب این ویزا اجازه دو بار ورود و خروج در بازه تاریخ و مدت اعتبار را می‌دهد)؛
 • ویزای چند بار ورود (به دارنده این ویزا اجازه داده می شود تا در بازه تاریخ و مدت اعتبار درج شده در ویزای به تعداد دفعات متعدد به کشور مورد نظر سفر کرده و خارج شود)؛
 • ویزای صفر بار ورود (این نوع خاص از ویزا برای مسافرانی تعبیه شده که برای رسیدن به کشور مقصد وارد یک یا چند کشور دیگر می‌شوند. مسافر حتی برای چند دقیقه هم اجازه خروج از فرودگاه را ندارد و تا زمان صدور ویزای بعدی در فرودگاه می‌ماندو…)؛
 • ویزای تحصیلی که در این مقاله بیشتر مورد بحث است، یکی از پرمتقاضاترین انواع ویزاها به شمار می‌رود که دانش‌آموزان و دانشجویان برای ادامه تحصیل در مدارس و دانشگاه های دیگر کشورها از آن استفاده می‌کنند. با داشتن این ویزا فرد می‌تواند برای مدت معینی در کشور مقصد اقامت داشته و در یکی از دانشگاه ها و موسسات به تحصیل بپردازد. ویزاهای دانشجویی جزو ویزاهای کوتاه مدت محسوب می‌شوند و مدت اعتبار آن‌ها ممکن است به صورت سه ماهه، ۶ ماهه یا یک ساله باشد. البته ویزای دانشجو با توجه به وضعیت تحصیلی و مدت زمان باقی‌مانده از دوره تحصیلی وی مجددا تمدید می‌شود.هر کشور با توجه به قوانین مهاجرتی که دارد، هزینه‌های متفاوتی برای صدور ویزای تحصیلی دریافت می‌نماید.

همچنین هر کشور برای صدور ویزای تحصیلی مدارکی را دریافت می‌کند که این مدارک به طور کلی شامل:

 • پاسپورت؛
 • مدارک جهت اثبات دانشجو بودن؛
 • نامه پذیرش تحصیلی؛
 • گواهی پایان دوره سه ساله متوسطه؛
 • دو قطعه عکس رنگی؛
 • انگیزه‌نامه؛
 • مدارک زبان؛
 • گواهی پشتیبانی مالی؛
 • فرم درخواست ویزا؛
 • شناسنامه به همراه کپی ترجمه شده؛
 • سوابق شغلی و… می‌شود.

دریافت ویزای تحصیلی فقط در شرایطی امکان‌پذیر است که فرد از یکی از دانشگاه ها یا موسسات کشور مورد نظر (مقصد) نامه پذیرش گرفته باشد. طی چند سال اخیر افراد زیادی برای اخذ ویزای تحصیلی کشور چین اقدام نموده‌اند. زیرا این کشور با داشتن سیستم آموزشی مدرن و با کیفیت، هزینه‌های کمتری را برای دانشجویان به همراه داشته و دارد. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا به توضیحاتی درباره ویزای تحصیلی کشور چین بپردازیم.

 

تحصیل در چین

کشور چین که در شرق آسیا قرار گرفته، کشوری پر جمعیت است. این کشور پهناور از نظر مساحت، چهارمین کشور بزرگ جهان به حساب می‌آید. پایتخت این کشور شهر پکن بوده و زبان اصلی مردمان این کشور زبان چینی است. اکثر افراد این کشور را با  نام رسمی ” جمهوری خلق چین ” می‌شناسند؛ اما چینیان خود کشورشان را چونگوا Zhōngguó می‌نامند که به معنای دولت مرکزی است. این کشور به دلیل وسعت زیاد و تاریخ بسیار غنی که دارد، همواره جز کشورهای تاثیرگذار در تمام دنیا بوده است و جز اصلی‌ترین و مهمترین کشور در کل دنیا به حساب می‌آید. مردمان این کشور بسیار سخت کوش و پرکار هستند. این کشور به دلیل جمعیت زیادی که دارد، برای اشتغال‌زایی از تمام دنیا در تمام شهرها و شهرستان‌های خود سرمایه‌گزاری کرده است.

تا به حال این کشور به خاطر شرایطی چون: تحصیل در دانشگاه های باکیفیت، امکان دریافت بیمه سلامت دانشجویی، امکان دریافت بورسیه‌های تحصیلی ارائه شده، امکانات و تجهیزات آموزشی بسیار عالی، امکان تحصیل به دو زبان انگلیسی و چینی، هزینه‌های تحصیلی بسیار کم و هزینه‌های زندگی بسیار پایین از دیگر کشورها برای دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل دارند، جاذبه بیشتری داشته است. همچنین مطابق گفته بالا، هزینه زندگی در این کشور بسیار پایین‌تر از کشورهای دیگر بوده و دانشجویان می‌توانند با هزینه‌هایی بسیار کمتر به تحصیل خود ادامه دهند.

در حال حاضر تعداد دانشجویان خارجی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا دارند رو به افزایش است و نزدیک به 1000 دانشگاه در چین وجود دارد که می‌توانند دانشجویان بین‌المللی را جذب کنند. علاوه بر این دولت چین برای دانشجویان بین‌المللی بورسیه‌های متعدد و رشته‌های درسی زیادی را در دانشگاه ها ارائه کرده که این موضوع برای دانشجویان بسیار حائز اهمیت است. حال که با توضیحاتی درباره کشور چین و تحصیل در آن آشنا شدید، بد نیست درباره اخذ ویزای تحصیلی این کشور بیشتر بدانید.

ویزای تحصیلی کشور چین

در بالا به توضیحاتی درباره اینکه ویزا چیست پرداختیم. افرادی که برای ادامه تحصیل کشور چین را انتخاب می‌کنند، باید بدانند که ویزای تحصیلی کشور چین که به دانشجویان غیر بومی تعلق می‌گیرد، به دو دسته ویزای X1 و ویزای X2 تقسیم می‌شود و اعتبار هر دو نوع ویزا به مدت 90 روز است. اما این ویزاها چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

 • ویزای نوع X1 : این نوع ویزا برای افرادی است که می‌خواهند برای تحصیل طولانی مدت، 180 روزه به کشور چین بروند. در واقع این افراد باید پس از ورود به چین ظرف مدت زمان 30 روز کاری درخواست اخذ مجوز اقامت موقت از اداره مهاجرت کرده و اقامت چین را ارائه نمایند. برای دریافت این نوع ویزا ارائه مدارکی چون گذرنامه به همراه عکس با زمینه سفید، نامه پذیرش، فرم‌های مربوطه JW201 یا JW202، ثبت نام مسکن و محل سکونت، گزارش ثبت آزمایشات بدنی اتباع خارجی به اداره مهاجرت ضروری است. این اقامت می‌تواند اعتباری 5 ساله نیز داشته باشد و دانشجویان با داشتن این نوع اقامت می‌توانند در داخل و خارج از خاک چین به طور رایگان و بدن هیچ هزینه سفر کنند.

البته بعد از اینکه این دانشجویان درس خود را به اتمام می‌رسانند، باید برای لغو اجازه اقامت موقت به اداره محلی امور اتباع خارجی مراجعه کنند و برای یک ویزای 30 روزه توریستی درخواست نمایند.

 • ویزای نوع X2 : اما ویزای نوع X2 برای افرادیست که به صورت کوتاه مدت کمتر از 180 روز برای تحصیل می‌خواهند به چین بروند. برای دانشجویانی که این نوع ویزا را دریافت می‌کنند، اخذ مجوز اقامت موقت الزامی نیست. اما در صورتی که الزاما باید آن را تمدید کنند، باید ظرف مدت 30 روز کاری قبل از تاریخ به اتمام رسیدن تاریخ انقضا به اداره محلی اتباع خارجی مراجعه کنند.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی چین

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی چین عبارتند از:

حال که دانستید این دو ویزا چه تفاوتی با یگدیگر دارند، بهتر است بدانید که برای دریافت ویزا از کشور چین چه مدارکی مورد نیاز است:

 • گذرنامه دارای اعتبار 6 ماهه و با حداقل یک صفحه خالی؛
 • اصل و کپی مدارک تحصیلی قبلی همراه با ریز نمرات؛
 • یک قطعه عکس رنگی 3*4؛
 • تکمیل فرم ثبت نام درخواست ویزای تحصیلی؛
 • کپی و اصل فرم پذیرش از دانشگاه یا مدرسه در کشور چین؛
 • کپی و اصل فرم تایید شده فرم JW201 یا JW202 فرم ویزای تحصیلی برای ویزای X1 ؛
 • سوابق معاینات پزشکی متقاضی؛
 • گواهی عدم سوابق کیفری برای برای بار اول ورود به چین .

قابل ذکر است که فرم JW201 برای دانشجویانی که توسط دولت بورسیه تحصیل رایگان در چین را دریافت کرده‌اند، صادر شده و  فرم JW202 برای دانشجویانی که توسط پول خود ثبت نام کرده‌اند، صادر می‌شود.

هزینه های اخذ ویزای تحصیلی چین

هزینه ‌های اخذ ویزای تحصیلی چین

به طور کلی اخذ ویزای تحصیلی چین از 30 دلار تا 90 دلار هزینه بر است. اما هزینه‌های اخذ ویزا با توجه به شرایط هر فرد، کشور و محل اقامت و ملیت، تعداد ورودی‌های مورد نیاز (ورودی که هر فرد به این کشور داشته) و همچنین خواستار ویزای تحصیلی با سرویس اکسپرس متغیر است. این هزینه‌ها گاه در زمان اخذ ویزا دانشجویی باید پرداخت شوند و در بعضی شرایط در زمان ارائه درخواست باید پرداخت گردند.

مدت زمان صدور ویزای تحصیلی چین

مدت زمان صدور ویزای تحصیلی چین

زمانی که برای صدور ویزای تحصیل چین به طول می‌انجامد معولا بین 7 الی 15 روز کاری است. اما در صورتی که فرد برای اخذ ویزا عجله داشته باشد، می‌تواند از خدماتی چون ویزای فوری و خدمات اکسپرس استفاده نماید. در ویزای فوری پروسه بررسی پرونده دانشجو در یک روز کاری انجام می‌شود و در خدمات اکسپرس فرآیند بررسی پرونده 23 روز کاری به طول می‌انجامد.

 

 انواع ویزا

علاوه بر دو دسته ویزای تحصیلی که در بالا به آنها اشاره کردیم. ویزا S1 و S2 از انواع دیگری هستند که در نوع S1 قابلیت تبدیل به اجازه اقامت برای همراه وجود دارد و در نوع S2 این ویزا قابل تبدیل به اجازه اقامت نیست. دانشجویان در صورتی که می‌خواهند همسر و فرزنداشان نیز اجازه اقامت در این کشور را داشته باشند، باید برای اخذ ویزای S1 اقدام نمایند.

دانشجویانی که می‌خواهند برای تمامی اعضای خانواده خود اعم از: پدر، مادر، برادر، خواهر، همسر، فرزند ویزای خانوادگی دریافت نمایند، باید با نشان دادن جزئیات اعضای خانواده که مایل به سفر هستند، از دفتر دانشجویان مربوطه خود دعوت نامه‌ای دریافت نمایند.

برخی از دانشگاه ها آپارتمان‌های خانوادگی را ارائه می‌دهند. اما در صورتی که دانشگاه مورد نظر این خدمات را ارائه ندهد، دانشجو مجبور به اجاره یک واحد آپارتمان برای خانواده خود می‌شود که این موضوع هزینه‌های زیادی را برای فرد به همراه دارد. البته در صورتی که دانشجویان تمایل اجاره واحد را داشته باشند، صاحبان CSC علاوه بر کمک هزینه تحصیلی CSC  148.26  دلار آمریکا اضافه دریافت خواهند کرد. پس دانشجویانی که برای اعضای خانواده خود به دنبال اخذ ویزا هستند، بهتر است ابتدا پذیرش خود را قطعی کرده و با دانشگاه و شرایط آن آشنایی پیدا کرده و بعد اقدام به اخذ ویزا برای خانواده خود نمایند.

دانشجویانی که قصد اخذ ویزا برای همسر و فرزند خود را دارند باید مدارکی چون:

 • دعوت‌نامه از طرف دانشگاه با ذکر جزئیات دانشجو و همچنین نام همسر و گذرنامه؛
 • کپی مجوز گذرنامه / اقامت دانشجو؛
 • گواهی کامپیوتری ازدواج فرد با تایید Mofa؛
 • گواهی عدم سو پیشینه تایید شده توسط Mofa؛
 • گواهینامه پزشکی از بیمارستان‌های تعیین شده از طرف سفارتخانه؛
 • گواهی ازدواج؛
 • گواهی تولد یا گواهینامه خویشاوندی که توسط سفارت چینی در کشور محل زندگی فرد تایید شود و فرم ویزا پر شده بر اساس مقررات با عکس بر روی آن را ارائه دهند. همچنین برای کودکان نیز گواهی زایمان تایید شده توسط Mofa. یا همان وزارت امور خارجه ضروری است. با ارائه این مدارک به سفارت، بررسی آنها انجام شده و بعد از 3 الی 4 روز ویزای فرد تمبر می‌شود.

اشتغال به کار برای اخذ ویزا X مجاز نیست

در بالا به دو نوع ویزا X1 و X2  و شرایط آنها اشاره کردیم. دانشجویان باید بدانند که با دریافت یکی از این دو ویزا مجاز به فعالیت در این کشور نخواهند بود و فقط به صورت نیمه وقت و برای کارآموزی در محوطه دانشگاه مجاز به فعالیت هستند و در صورتی که افراد بدون توجه به مهلت زمانی بیش از حد مجاز به اشتغال در این کشور بپردازند، مجبور به استعفا و ترک این کشور می‌شوند.

سخن پایانی

در ۳۰ سال گذشته، چین از لحاظ اقتصادی سریع‌ترین رشد را در جهان داشته است. دانشگاه های این کشور از رنکینگ جهانی بسیار بالایی برخوردارند. در حال حاضر بیش از 300.000 دانشجوی خارجی تحصیل در چین را به عنوان مقصد خود انتخاب نموده‌اند.در این مقاله به فرآیند درخواست ویزای تحصیلی چین پرداختیم.

همانطور که در بالا اشاره کردیم فرآیند اخذ ویزا می‌تواند زمان بر و طولانی باشد و زمان زیادی صرف گرفتن ویزای دانشجویی شود. اما حتی زمان‌بر بودن این فرآیند به اخذ آن می ارزد؛ زیرا سیستم آموزش و پرورش این کشور بسیار مدرن و مشابه سیستم آموزشی آمریکا است. دانشجویان در این کشور می‌توانند با هزینه‌ای بسیار کمتر از دانشگاه های سایر کشور در رشته مورد نظر خود به تحصیل بپردازند.

مدرک کاردانی و کارشناسی دانشگاه‌‌‌‌‌‌ های کشور چین،  بسیار معتبر است و دانشجویان بین‌المللی می‌توانند به زبان انگلیسی دروس را فرا گیرند. این کشور با بالا بودن سطح آموزشی، کادر آموزشی برجسته، فرصت‌‌‌‌های گسترده پژوهشی و … در راستای موفقیت و به هدف رسیدن دانشجویان بسیار موثر است. به خاطر داشته باشید که در صورت انتخاب این کشور برای ادامه تحصیل باید تا چند روز قبل از شروع ترم تحصیلی به چین پرواز خود را رزرو کنید و چند روز پس از اتمام آن ترم پرواز برگشت را بگیرید. همچنین تا قبل از اخذ ویزای تحصیلی خود، پرواز خارجی را برای خودتان رزرو نکنید.

در آخر باید اضافه کرد دانشجویانی که دارای سن کمتری هستند در اخذ ویزای تحصیل موفق‌ترند و دانشجویانی که زبان چینی را برای ادامه تحصیل در این کشور انتخاب می کنند، ضمن ارتباط بهتر با مردم این کشور، راحت تر نیز می‌توانند برای فعالیت در این کشور قدم بردارند. مردمان این کشور انسان هایی با فرهنگ و پرتلاش هستند و قطعا دانشجویانی که برای ادامه تحصیل این کشور را انتخاب می‌کنند، بسیار موفق خواهند شد.

19 دیدگاه در “ویزای تحصیلی چین”

 1. سلام من میخوام برم پزشکی بخونم. پدر و مادرم هم میشه بیان با من دیگه؟

  1. سلام خانم قاسمی. وقت بخیر
   خیر. ویزای همراه برای همسر و فرزند هست.

 2. بعد از اتمام تحصیل، شرایط پیدا کردن کار برای مهاجرا چطوریه؟ کار سخت پیدا میشه؟

  1. سلام خانم المیرا. وقت بخیر
   شما اگر مدرک زبان چینی داشته باشید و به زبان چینی تحصیل کنید میتونید بورسیه تحصیلی بگیرید.

 3. برادر من فوق لیسانس معماری داره . سن ۳۷سال. حودو ۶ سال هم هست که فارغ التحصیل شده . آیا با این شرایط سنی میتونه در چین پزشکی رو شروع کنه؟. اگر نه، چه کشوری؟

  1. سلام آقای جم. وقت بخیر
   شرط سنی برای رشته های علوم پزشکی در کشور چین تا 30 سال هست. میتونن برای کشور های بدون شرط سن مثل روسیه و… اقدام کنن.
   پیشنهاد میکنم با موسسه تماس بگیرید تا شرایطشون رو بررسی کنیم.

 4. اگه برای دوره کالج یک دانشگاه برای ترم بهمن اقدام کرد و بعد از کالج برای یکی از دانشگاههایی که در سال2019-2020پزیرش گرفت ولی اگه اون دانشگاه در ایران در این سال از تایید خارج شد تکلیف چی میشه؟

  1. سلام آقای سجادی. وقت بخیر
   ملاک ارزشیابی مدارک شما سالی هست که اقدام میکنید.

  1. سلام وقت بخیر
   باید از دانشگاه پذیرش بگیرین و تمکن مالی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *