وبلاگ و اخبار

وضعیت جغرافیایی و آب و هوایی چین

وبلاگ و اخبار

وضعیت جغرافیایی و آب و هوایی چین

کشور چین وضعیت جغرافیایی و آب و هوایی گوناگونی دارد؛ این کشور با وسعت حدود 9/6 میلیون کیلومتر مربع بعد از روسیه، کانادا و آمریکا چهارمین کشور وسیع جهان و دومین کشور عظیم دنیا از جهت وسعت خاکی ( بدون احتساب آب ‌های داخلی ) می‌باشد.

از زمان اجرای اصلاحات اقتصادی در چین، این کشور پر‌ سرعت‌ترین رشد‌های اقتصادی را برای برنامه‌ریزی یک اقتصاد مدرن داشته است.

امروزه چین بزرگ‌ترین صادرکننده و دومین تولید کننده بزرگ کالا است که دومین اقتصاد بزرگ دنیا بر اساس تولید ناخالص داخلی می‌باشد. همچنان چین عضو همیشگی شورای امنیت سازمان ملل و سازمان ‌های چند جانبه‌ ای مانند سازمان تجارت جهانی، اپک، سازمان همکاری شانگهای و….. است. این کشور دومین بودجه دفاعی عظیم دنیا و در بین کشور‌های دارای سلاح هسته‌ای بزرگ‌ترین ارتش جهان را دارد. چین از طرف دانشگاهیان، تحلیل ‌گران سیاسی، اقتصادی و نظامی لقب یک ابر قدرت بالقوه را کسب کرده است. زبان چینی به عنوان پرشمارترین زبان جهان با 1،700،000،000 نفر گوینده به حساب می‌آید. زبان رسمی و واحد پول این کشور یوان چین و پایتخت آن شهر پکن می‌باشد.
کشور چین موقعیت جغرافیایی و چشم انداز طبیعی گوناگونی دارد؛ بیابان‌هایی مانند: گبی تکله مکانی در منطقه خشک شمالی نزدیک به مغولستان و سیبریِ روسیه و استب‌های جنگلی که تا جنگل‌‌های زیرگرمسیری در ناحیه مرطوب جنوبی نزدیک به ویتنام، لائوس و برمه ادامه دارد.
رشته ‌کوه‌‌های هیمالیا و تیان شان مرز طبیعی مناطق غربی که ناهموار است را با آسیای میانه و هند مشخص می‌کنند. مناطق شرقی در این کشور کم‌ ارتفاع است و با ساحلی به طول 14/500 کیلومتر در جنوب شرقی با دریای جنوبی چین و در شرق با دریای چین شرقی همسایه می‌باشد که در طرف دیگر آن تایوان، ژاپن و کره وجود دارد.

وضعیت آب و هوایی چین

از آنجایی که چین کشوری بزرگ است، آب و هوای  ناحیه‌های آن با یکدیگر متفاوت است و یکسان نیست.

آب و هوای جنوب شرقی این کشور به صورت بارش های فراوان، تابستان های نیمه گرمسیری و زمستان های سرد می‌باشد و در شمال شرقی به صورت زمستانی سرد و تابستانی گرم و خشک استک؛ بارش‌های پر تکرار بارن در تابستان‌های گرم و زمستان‌های سرد اتفاق می‌افتد.

احتمال رخ داد زمین لرزه در تمام مناطق کشور وجود دارد و ناحیه‌‌های مرکزی و جنوبی و غربی می‌توانند در معرض سیل قرار بگیرند.

آب و هوای شانگهای به جز تابستان‌های آن که به شدت گرم است، مانند ساحل جنوب شرقی ایالات متحده می‌باشد؛ ( اواسط ماه مه تا اواسط سپتامبر ) تابستانی گرم و مرطوب و ( اواسط مارس تا اواسط ماه مه ) بهاری با بارندگی کم و گاه به گاه می‌باشد. زمستان‌ها ( اواسط نوامبر تا اواسط ماه مارس ) در چین مرطوب و سرد هستند و درجه هوای آن زیر صفر می‌باشد؛ خوش طعم‌ترین فصل آن پاییز ( اواخر سپتامبر تا اواخر اکتبر ) با هوایی نه خیلی گرم و نه پر باران است البته که در هر لحظه امکان بارش بارانی سنگین وجود دارد. بیشترین بارش‌ در بین ماه‌های ژوئن و سپتامبر رخ می‌دهد اما بارش‌هایی گاه به گاه در طول سال نیز اتفاق می‌افتد.

بهترین زمان برای بازدید از شانگهای در پاییز و آوریل تا اواسط ماه مه می‌باشد زیرا بهترین وقت برای تفریح و خوش‌گذراندن می‌باشد، ممکن است تابستان برای استراحت بیش از حد گرم و مرطوب باشد.

گوانجو آب و هوایی گرمسیری دارد که میانگین دمای سالیانه آن 22 درجه سانتیگراد می‌باشد. گرم‌ترین ماه در آنجا ماه آگوست با میانگین درجه حرارت 28، سردترین ماه آن ماه ژانویه با میانگین درجه 13 است؛ در میان ماه‌های آوریل و اوت که میانگین بارندگی سالانه 1720 میلی متر می‌باشد فصل بارانی گوانجو است.

چین کشوری بزرگ با شرایط آب و هوایی مختلف است؛ همچنین این کشور دارای ناحیه‌هایی گوناگون با مقدار بارش باران و دمای مختلف می‌باشد و جزو سرزمین‌های موسمی قاره آسیا می‌باشد. تابستان‌های کشور چین بارانی و گرم و مرطوب هستند و بیشتر منطقه‌های آن سرد و خشک است.

پکن که در ناحیه شمال چین واقع شده است در اکثر مواقع در طول سال آب و هوای شدیدی را تجربه میکند، گرمای آن در تابستان در دمای 104 درجه فارنهایت (40درجه سانتیگراد) و سرمای آن در زمستان 4_ درجه فار نهایت (20درجه سانتیگراد) می‌رسد.

چهار فصل خاص در شانگهای وجود دارد، بهاری گرم اما لذت‌بخش، تابستانی گرم ولی بارانی، زمستانی گرم یا سرد و پاییزی که سرد و بدون سختی است.

شنژن آب و هوایی نیمه گرمسیری دارد و در جنوب چین است. تغییرات دمای زیادی در تابستان و زمستان وجود ندارد، مدت زمان و سال‌های زیادی طول می‌کشد تا آب و هوا نسبت به پکن و شانگهای ثابت باشد و تغییر نکند.

اگر برای تحصیل در چین نیز مهاجرت کنید احتمالا باید در یکی از شهرهای پکن، شانگهای یا گوانجو زندگی کنید. زیرا دانشگاه‌های درجه اول چین در این شهرها واقع شده‌اند.

برای بازدید از چین چه زمانی بهتر است؟

همان‌طور که گفته شد، چین کشور بسیار بزرگی است، بنابراین هر قسمت از این کشور آب و هوای متفاوتی دارد که حتی برای تحصیل در چین مهم می باشد.

اما در مجموع، ماه‌ سپتامبر و اکتبر یعنی روزهای آغازین پاییز، دمای هوا بسیار دلپذیر می‌شود و بارش باران کمتری هم شاهد هستیم، و دلنشین‌ترین زمان برای دیدن این کشور است. به جز پاییز، فصل بهار نیز به دلایل مشابه، زمان خوبی برای سفر به چین است. به همین جهت تعداد زیادی از گردشگر در ماه‌های مارس یا اوریل به چین می‌روند.

دقت کنید اگر در زمان سال نو چینی‌ها به آنجا سفر کنید،  اکثر کسب و کارها و حمل و نقل‌های عمومی تعطیل هستند. بنابراین نسبت به وضعیت جغرافیایی و آب و هوایی چین بهترین زمان همان فصل پاییز و بهار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *