وبلاگ و اخبار

هزینه تحصیل پزشکی در چین

وبلاگ و اخبار

هزینه تحصیل پزشکی در چین

کشور چین یکی از قدیمی‌ترین کشورهای جهان  بوده که تاریخ نوشتاری آن بیش از 4000 سال است و در زمینه آموزش پزشکی، موفقیت‌های بسیار زیادی را کسب کرده است. این کشور در واقع جزو کشورهای مدرنی است که به سرعت دانشگاه‌هایی را برای تحصیل دانشجویان خارجی که علاقمند به تحصیل پزشکی در چین هستند، فراهم کرده است. به طوریکه در حال حاضر حدود 49 دانشگاه پزشکی دولتی زیر نظر دولت چین فعالیت می‌کنند و همه آنها مورد تأیید سازمان بهداشت جهانی هستند. یعنی فارغ‌التحصیلان به راحتی و بدون هیچ محدودیتی می‌توانند در آزمون‌های پزشکی ملی، شرکت نمایند. از مزایای مهم ادامه تحصیل پزشکی در دانشگاه‌ها‌ی معتبر این کشور می‌توان به هزینه تحصیل پزشکی در چین اشاره کرد. در ‌واقع دولت این کشور برای این که دانشجویان بتوانند بدون داشتن دغدغه‌های مالی به تحصیل مشغول شوند؛ هزینه و شهریه دانشگاه‌‌ها‌ را بسیار پایین تعیین کرده است و در عین حال به بهترین نحوه ممکن آموزش‌های لازم را به آنها ارائه می‌دهد.

وزارت بهداشت کشور چین برای تضمین کردن کیفیت آموزشی بسیار بالا و استاندارد در دانشگاه‌ها‌ی خود در سال 2007 به دانشجویان بین‌المللی یک‌ سری مقررات موقت را برای استانداردهای کنترل کیفیت در رابطه با رشته پزشکی عمومی، به زبان انگلیسی منتشر کرد. در حال حاضر نیز بیشتر دانشگاه‌ها‌ی چین این استانداردها را در نظر می‌گیرند و این امکان را فراهم می‌کنند تا دانشجویان بدون هیچ مشکلی، به زبان انگلیسی تحصیلات خود را ادامه دهند.

تحصیل در این کشور پیشرفته؛ مزایای بسیار زیاد و فوق‌العاده‌ای دارد و امروزه تعداد زیادی دانشجو از کشورهای مختلف، چین را برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی انتخاب می‌کنند. به طوریکه در سال گذشته بیش از 10.000 دانشجو برای تحصیل در رشته پزشکی به این کشور مهاجرت کرده‌اند. همچنین قابل ذکر است که همه دانشجویان بعد از گذراندن تمام واحد‌های آموزشی و قبول شدن در آزمون پایان دوره دانشگاه، مدرک فارغ‌التحصیلی معتبر پزشکی چین را می‌گیرند. از این رو می‌توان گفت که پایین بودن هزینه‌های تحصیل در رشته پزشکی کشور چین، داشتن اعتبار مدارک تحصیلی دانشگاهی و اهمیت دانشگاه‌‌ها‌ی آن موجب شده است تا متقاضیان فراوانی از سراسر جهان، برای ادامه دادن تحصیلاتشان در این رشته، روانه چین شوند. همچنین بهتر است بدانید؛ علاوه بر هزینه‌های تحصیل که بخش مهمی از مهاجرت متقاضیان به آن مربوط است، پذیرش در دانشگاه‌ها‌ی این کشور بدون نیاز به آزمون ورودی، بخش مهم دیگریست که دانشجویان را به خود جذب می نماید. در واقع باید گفت که یکی دیگر از دلایل بسیار مهم مهاجرت متقاضیان هزینه تحصیل پزشکی در چین و البته مجبور نبودن متقاضیان به شرکت در آزمون‌های ورودی و یا شرکت در دوره پیش پزشکی است.

معتبرترین دانشگاه های پزشکی چین

معتبرترین دانشگاه‌ ها‌ی پزشکی چین

 • دانشگاه پزشکی جنوب شرقی چین؛
 • دانشگاه پزشکی ژنگژو چین؛
 • دانشگاه پزشکی پکن چین؛
 • دانشگاه پزشکی فودان چین؛
 • دانشگاه پزشکی ژجیانگ چین؛
 • دانشگاه پزشکی ووهان چینگ؛
 • دانشگاه پزشکی دالیان چین؛
 • دانشگاه پزشکی جیائوتونگ شانگ‌های چین؛
 • دانشگاه پزشکی سیچوان چین؛
 • دانشگاه پزشکی سوت یات سن چین؛
 • دانشگاه پزشکی وهبی چین؛
 • دانشگاه پزشکی گوانگشی چین؛
 • دانشگاه پزشکی شیان جیائوتونگ چین؛
 • دانشگاه پزشکی شاندونگ چین.

مدارک لازم برای پذیرش در دانشگاه های پزشکی چین

مدارک لازم برای پذیرش در دانشگاه‌‌ها‌ی پزشکی چین

 • گواهی موجودی حساب بانکی؛
 • ترجمه دقیق ریز نمرات تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی به زبان انگلیسی؛
 • عکس پرسنلی جدید؛
 • ارائه اصل دیپلم؛
 • پاسپورت معتبر؛
 • ترجمه برگه سلامت و عدم سو پیشینه؛
 • ارائه مدرک زبان.

 

هزینه تحصیل پزشکی در چین نسبت به سایر کشور ها

هزینه تحصیل پزشکی در چین نسبت به سایر کشورها

هزینه های تحصیل پزشکی در چین نسبت به کشورهای انگلستان و آمریکا، بسیار کمتر بوده و با توجه به دانشگاه‌‌ها‌ی انتخابی، دانشجویان باید در هر سال حدود 11،480 الی 20،880 یوان و یا 1،320 الی 2،400 پوند را بپردازند. همچنین هزینه تحصیل در دانشگاه‌ها‌ی خصوصی چین نیز هر سال به 53.100 تا 99.565 یوان می‌رسد و  افرادی که دارای مدرک لیسانس هستند؛ باید در سال حدود 79،650 یوان و افرادی که از مدرک کارشناسی ارشد برخوردار هستند، حدود 89،610 یوان را به مؤسسه آموزشی و یا دانشگاه‌ خود بپردازند.

در برخی از دانشگاه‌ها‌ی پزشکی چین به دانشجویان بین‌المللی و یا خارجی به عنوان کمک هزینه تحصیلی، بورسیه تحصیلی اعطا می‌شود و دانشجویانی که آن را دریافت کنند، از مزایای عالی برخوردار می‌شوند. این بورسیه تحصیلی شامل: پرداخت شهریه دانشگاهی، پرداخت هزینه بیمه پزشکی و تحصیلی، هزینه خرج و مخارج و خوابگاه‌های دانشجویی، هزینه مبلغ ماهیانه به دانشجو و… می‌شود که با توجه به شرایط افراد، به آنها تعلق می‌گیرد.

به طور معمول می‌توان گفت در بین همه برنامه‌های ارائه شده توسط مؤسسات و دانشگاه‌ها‌ی چینی، لیسانس پزشکی و لیسانس جراحی نیاز به هزینه‌های بیشتری دارند. البته دقت داشته باشید که هرچقدر رتبه و رنکینگ یک دانشگاه پزشکی بالاتر باشد، هزینه تحصیل در آن نیز بالاتر است. برای مثال: دانشجویانی که از دانشگاه پزشکی و معتبر پکن  درخواست برنامه دارند، به طور متوسط باید 1،128 یوان به دانشگاه بپردازند.

از دیگر هزینه‌ هایی که دانشجویان در کشور چین باید بپردازند؛ هزینه اجاره خوابگاه و یا مسکن است. معمولا اغلب سالن‌های اقامت دانشجویی و خوابگاه‌های مجهز این کشور در ماه بین 995 الی 2655 یوان را از دانشجویان، بابت اجاره می‌گیرند. همچنین افراد دانشجو برای اجاره کردن یک آپارتمان باید هر ماه حدود 1660 تا 6،637 یوان را بپردازند. اقامت در خانه با خانواده‌های چینی نیز در ماه تقریبا نزدیک به 2،320 تا 3650 یوان، می‌شود.

توجه داشته باشید که در بیشتر دانشگاه‌‌ها‌ی پزشکی چین، در هر ترم باید مبلغ 200 تا 330 یوان را بابت دریافت کتاب‌ها و مواد آموزشی بپردازید. از این رو می‌توان گفت که برای این مورد در سال تقریبا به 400 تا 665 یوان نیاز خواهید داشت.

معمولا تمام افراد در روز از وسایل حمل و نقل عمومی برای رفت و آمدهای‌ خود استفاده می‌کنند و این وسایل در چین، از ارزش بسیار زیادی برخوردار هستند. دانشجویان در این کشور برای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی مانند: اتوبوس در ماه به 99 یوان نیاز دارند؛ اما اگر از تاکسی استفاده کنند، قطعا این هزینه افزایش می‌یابد.

 

سخن پایانی

با توجه به موارد ذکر شده می‌توان گفت که هزینه تحصیل پزشکی در چین و هزینه‌های زندگی در این کشور، برای هر فردی متغیر است و بی‌شک اگر در هزینه‌های روزمره خود صرفه‌جویی کنید، به پول کمتری نیاز دارید. همچنین قابل ذکر است، افرادی که از بورسیه تحصیلی کشور چین برخوردار شوند، می‌توانند به طور چشمگیری هزینه‌های تحصیل و زندگی‌ خود را کاهش دهند. در این مقاله به هزینه‌های تحصیل پزشکی در کشور چین پرداختیم؛ امیدواریم مطالب گفته شده به اندازه کافی برای‌ کسانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌ها‌ی این کشور را دارند، مفید بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *