زمانی که قرار است برای مهاجرت تحصیلی به کشور خارجی سفر کنید اغلب دانشگاه‌ها و مراکز علمی از شما در مورد انگیزه ای که برای سفر و مهاجرت تحصیلی دارید سوال خواهند پرسید. پاسخ شما به این سوالات بسیار مهم خواهد بود چرا که  قطعاً دانشگاه‌های مربوطه پاسخ های شما را برای جمع‌بندی نهایی در اعطای پذیرش تحصیلی لحاظ خواهند کرد. به همین دلیل است که شما باید انگیزه نامه تحصیلی آماده کرده و برای دانشگاه های مورد نظر خود ارسال نمایید. لازم است بدانید که برخی از کشورها مانند کانادا و آمریکا شرط دادن ویزا به شما را ارائه نگارش SOP در نظر می‌گیرند.

 نکات مهم در نوشتن نگارش SOP (Statement of purpose)

همان‌گونه که متوجه شدید انگیزه نامه تحصیلی نقش بسیار مهمی در دریافت پذیرش از دانشگاه های بین‌المللی دارد. این مسئله زمانی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که شما بخواهید در یکی از بهترین دانشگاه های جهان تحصیل کنید و در حقیقت در چنین شرایطی تمامی مدارک و همچنین نگارش SOP شما در زیر ذره‌بین دانشگاه های مقصد قرار خواهد گرفت لازم است که شما در انگیزه نامه تحصیلی، اطلاعات زیر را به صورت کاملاً دقیق ارائه کنید:

–        هدف از تحصیل در رشته مربوطه و دلیل انتخاب آن

–        دلیل انتخاب دانشگاه و کشور مربوطه

–        میزان سابقه علمی در رشته تحصیلی

–        اهداف برای آینده شغلی مرتبط با رشته تحصیلی

–        کار در رشته مورد نظر در همان کشور

–        ارائه توضیحاتی پیرامون توانایی‌ها و مهارت‌های اضافی برای کمک کردن به دانشگاه

–        ذکر علایق و سرگرمی ها

–        نام استاد در صورتی که شخص خاصی را مد نظر دارید و دلیل انتخاب آن

–        بیان خصوصیات اخلاقی و روحی بسیار مهم که مرتبط با تحصیل می شود

 راهکارهایی برای نوشتن انگیزه نامه

با توجه به این که انگیزه نامه تحصیلی نقش بسیار مهمی در دریافت پذیرش برای مهاجرت تحصیلی و حتی مهاجرت کاری دارد، بنابراین نحوه نگارش شما بسیار مهم خواهد بود. چند راهکار به شما کمک می کند تا بتوانید انگیزه نامه تحصیلی قوی و جذابی بنویسید:

–        سعی کنید نگارش SOP به صورت یک داستان جذاب باشد چرا که در این صورت خواننده علاقه‌مند می‌شود تا انتهای مطلب را دنبال کند. اما اگر انگیزه نامه همانند یک مطلب خشک روزنامه‌ای باشد ممکن است در همان ابتدا خواننده از ادامه آن منصرف شود.

–        البته توجه داشته باشید که این داستان باید به گونه‌ای پیش برود که اطلاعات مورد نیاز را به بهترین شکل ممکن در اختیار خواننده قرار دهد. بنابراین اطلاعات را درجه بندی کرده و براساس اولویت در داستان خود قرار دهید.

–        حتماً در مورد آرمان‌ها، اهداف و توانایی های خود به طور کامل توضیح دهید تا بتوانید خود را به یک فرد خاص تبدیل کنید چرا که صرفاً علاقه داشتن برای درس خواندن در یک موضوع نمی‌تواند انگیزه خوبی باشد باید بتواند خود را به درستی معرفی نمایید.

–       البته نکته لازم به ذکر این است که در حین داستان نویسی حتما باید لحن شما رسمی اما جذاب باشد.

–        همانگونه که گفته شد برای نگارش انگیزه نامه لازم است خصوصیت اخلاقی خود را تفسیر کنیم. این قسمت اهمیت بسیار مهمی دارد لازم است به بهترین شکل ممکن خود را به تصویر بکشید و توانایی های خود را به طور کامل ذکر کنید.

–        برخی از افراد تصور می کنند که در نگارش SOP به هیچ عنوان نباید از ایرادات خود صحبت کنید. در صورتی که یک اشتباه بزرگ است چرا که هیچ فردی کامل نیست. وقتی شما با زبان خود به نواقص و مشکلات خود اعتراف می کنید قطعاً باعث جلب توجه طرف مقابل خواهد شد زیرا به این باور می‌رسد شما شجاعانه نواقص خود را قبول داشته و درصدد رفع آن ها بر آمده اید.

4 دیدگاه در “نگارش SOP”

  1. سلام آقای سینا. وقت بخیر
   بله. بستگی به شرایط شما راه اما به طور استاندارد بین 1 تا 1 صفحه و نیم.

 1. سلام. چند روز طول میکشه تحویل بدین؟
  اگر بخوایم ویرایش میکنید باز برامون؟

  1. سلام آقای دانیال. وقت بخیر
   5 تا 7 روز کاری. بله شما امکان ویرایش دارین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *