نگارش رزومه برای قبول شدن در  دانشگاه‌های عالی و با اعتبار بسیار مهم می‌باشد، مخصوصا اگر قصد ادامه‌ی تحصیل در خارج از ایران را دارید رزومه‌ی شما نقش مهمی دارد. از آنجایی که استاد‌ها در مرحله‌ی اول رزومه‌ی شما را مورد بررسی قرار می‌دهند بنابراین شما برای جلب توجه و نظر استاد‌ها و هیئت مسئول باید رزومه‌ای شایسته و مناسب داشته باشید. لازم است که شما برای نوشتن رزومه‌ای خوب به نکاتی توجه فرمایید، ما در ادامه به آشنایی بخش‌ها و نحوه‌ی نوشتن رزومه می‌پردازیم.

نحوه‌ی نگارش رزومه

نگارش رزومه‌ای مناسب و تاثیر‌گذار نیازمند رعایت ساختار‌ها، ترتیب هر بخش و سبک نوشتاری می‌باشد. در نوشتن رزومه باید هر بخش به صورتی جداگانه توضیح داده شود همچنین باید تیتر و عنوان هر کدام به صورت واضح در ابتدای آن موضوع باشد. اکنون تک تک ساختار‌ها و بخش‌ها را بررسی می‌کنیم.

·     اطلاعات شخصی :

در این بخش شما باید اطلاعاتی مانند: نام و نام خانوادگی خود با سایز بزرگ‌تر و BOLD شده، نام پدر، شماره‌ی شناسنامه، شماره‌ی ملی، شماره‌ی تماس، آدرس پست الکترونیک، محدوده و آدرس سکونت و سال تولد خود را به صورت رسمی ذکر کنند، البته ذکر کامل و دقیق آدرس و روز و ماه تولد ضروری نمی‌باشد.

·     علایق حرفه‌ای :

در این بخش شما باید علایق و جایگاه حرفه‌ای خود را به صورت کوتاه، مفید و مختصر و کاملا صادقانه و واضح بعد از اطلاعات شخصی توضیح دهید، البته این بخش از رزومه اختیاری می‌باشد.

·     اطلاعات و سوابق تحصیلی :

در این بخش شما باید درباره‌ی سوابق تحصیلی و علمی خود صحبت کنید. سوابق خود را به ترتیب از جدید‌ترین به قدیمی‌ترین بنویسید همچنین در تمام آن‌ها از اطلاعاتی مانند: نام رشته تحصیلی، نام دانشگاه یا موسسه، گرایش، زمان شروع و پایان زمان فارغ التحصیلی، معدل و موضوع پروژه یا پایان نامه و مدرک دیپلم یاد کنید، البته نوشتن درباره‌ی مدرک دیپلم ضروری نمی‌باشد.

نگارش رزومه
نگارش رزومه

·     سوابق حرفه‌ای و شغلی :

در این بخش شما باید سوابق کاری انجام شده در زمینه‌ی رشته‌ی تحصیلی مورد نظر را از جدید‌ترین تا قدیمی‌ترین به ترتیب نام ببرید، همچنین از اطلاعاتی مانند: نام شرکت یا محل کار، مسئولیت‌ها و کار‌های انجام شده توسط شما و زمان شروع و پایان کار یاد کنید.

·     تجربه‌ها و دوره‌های تخصصی :

در این بخش شما می‌توانید درباره‌ی دوره‌های آموزشی مربوط به رشته و یا تجربه‌های مهم خود در پروژه‌های مربوطه صحبت کنید، همچنین اطلاعاتی مانند: نام هر دوره،تاریخ و محل برگزاری دوره و.. را از جدید به قدیم بنویسید. البته نوشتن این بخش اختیاری می‌باشد و ضروری نیست.

·     مقاله‌ها و کتاب‌های چاپ شده :

در این بخش مقاله‌های چاپ شده،کتاب‌های نوشته یا ترجمه شده‌ی خود را به ترتیب از مهم‌ترین و معروف‌ترین تا معمولی‌ترین بیاورید و همچنین اطلاعاتی مانند: نام مقاله، نام مجله یا نام کتاب،نام نشر و تاریخ نشر، نام نویسنده‌ها و تاریخ چاپ را در رزومه‌ی خود بیاورید.

·     اختراع‌ها و پروژه‌های تحقیقاتی :

در این بخش شما می‌توانید اختراع یا پروژه‌های تحقیقاتی خود را همراه با اطلاعاتی مانند: نام اختراع یا نام پروژه تحقیقاتی، مکان فعالیتی و زمان انجام را در صورت وجود بنویسید.

·     افتخار‌های کسب شده :

در این بخش شما باید امتیاز یا رتبه‌هایی که در المپیاد‌ها و یا کنکور و…. کسب کرده‌اید را با جزییات لازم نام ببرید.

·     مهارت زبان خارجی و نرم‌افزاری :

در این بخش شما باید مقدار مهارت خود در زبان خارجی و میزان تسلط به نرم افزار تخصصی را بنویسید همچنین مدرک‌های خود را ارائه دهید.

·     اطلاعات پایان‌نامه :

در این بخش شما باید اطلاعات پایان نامه‌های خود که در مقطع‌های تحصیلی مختلف ارائه کردید را نام ببرید و همچنین شما باید اطاعاتی مانند: نام پایان نامه، نام استاد‌ها، مشاوران خود و تاریخ ارائه و نمره‌ای که گرفته‌اید را بنویسید.

2 دیدگاه در “نگارش رزومه”

    1. سلام خانم سعدی. وقت بخیر
      با ما تماس بگیرید تا فرم های مربوطه براتون ارسال بشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *