وبلاگ و اخبار

نظام آموزشی کشور چین

وبلاگ و اخبار

نظام آموزشی کشور چین

نظام آموزشی کشور چین : یکی از بزرگ‌ترین کشور‌هایی که اخیراً  توجه دانشجویان خارجی زیادی را به خود جلب کرده است، کشور چین می‌باشد و تقریبا 9.75 میلیون دانشجو در سال 2018 در آزمون‌های ورودی دانشگاه و آموزش عالی کشور چین شرکت کردند.

آموزش و پرورش این کشور سیستم آموزشی بسیار بزرگی دارد و حدود 4 درصد از کل تولید ناخالص ملی را سرمایه‌گذاری در آموزش و پرورش شکل می‌دهد و مقاطع آموزش ابتدایی، مقدماتی و تکمیلی متوسطه و آموزش عالی جزو نظام آموزشی کشور چین می‌باشند.

دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در کشور‌های دیگر را دارند باید با سیستم آموزشی، شرایط و وضعیت آموزشی آن کشور آشنا شوند؛ اگر شما قصد تحصیل در چین را دارید با ما همراه باشید.

دولت چین در سال 1986 قانون تحصیل تا 9 سال را برای تمامی کودکان اجباری اعلام کرد و بر اساس ارزیابی‌های وزارت آموزش و پرورش کشور چین در سال‌های کنونی تقریبا 99 درصد از کودکان از خدمات عمومی 9 سال آموزش و تحصیل ابتدایی استفاده می‌کنند، همچنین جالب است که بدانید کودکان 6 ساله می‌توانند از آموزش رایگان با هر ملیت و نژادی استفاده کنند البته مقطع آموزش عالی هم پیشرفت‌هایی را در خود داشته است.

دولت چین در مقطع آموزش عالی در سال 1987 از 1.4 درصد شروع کرده است و تا کنون بیشتر از 20 درصد سهم تحصیلات دانشگاهی را افزایش داده است و همچنین این کشور تلاش می‌کند تا سطح کیفیت آموزشی خود را روز به روز بهتر کند و از روش درستی برای آموزش استفاده کند.

ساختار نظام آموزشی کشور چین

مقطع ابتدایی در کشور چین: در این کشور آموزش و تحصیل مقطع ابتدایی اجباری می‌باشد که تقریبا 6 سال زمان می‌برد. دانش‌‌آموزان در سن 6 یا 7 سالگی وارد مدارس ابتدایی می‌شوند؛ زبان آموزشی این کشور چینی ماندارین می‌باشد به جز مدارس ابتدایی که معمولاً دانش‌آموزانی با اقلیت‌های قومی آنجا را می‌پذیرند.

سال‌ تحصیلی که شامل دو ترم می‌باشد در بین ماه‌ سپتامبر تا ماه جولای برگزار می‌شود و دانش‌آموزان پنج روز از هفته را به مدرسه می‌روند. مدارس ابتدایی 9 درس اجباری دارد که شامل: زبان چینی، مطالعات اجتماعی، تربیت بدنی و ورزش، ریاضیات، علوم طبیعی، موسیقی، ایدئولوژی و اخلاق، مطالعات کار و هنر‌های زیبا می‌باشد و آموزش زبان‌های خارجی به شکل انتخابی می‌باشد.

دانش‌آموزان برای فارغ التحصیلی در مقطع ابتدایی باید در امتحانات موفق شوند و آزمون‌های خود را به خوبی پشت سر بگذارند تا بتوانند وارد مقطع متوسطه اول شوند.

مقطع متوسطه اول در کشور چین: این مقطع که بعد از دوره‌ی آموزش ابتدایی است، مدت سه سال زمان می‌برد. دانش‌آموز‌ها برای فارغ التحصیل شدن و گرفتن درک خود باید امتحانات فارغ التحصیلی را قبول شوند و حداقل استاندارد‌ها را داشته باشند.

آزمون‌های فارغ التحصیلی توسط مدیر مدرسه با در نظر گرفتن قوانین تعیین شده برگزار می‌شود، این قوانین را دفتر‌ها و مسئولان آموزشی استانی یا محلی تعیین می‌کنند. درس‌هایی که دانش‌آموز‌ها باید در آزمون‌هایش شرکت کنند شامل: زبان چینی، شیمی، سیاست، ریاضیات، فیزیک، زبان‌های خارجی انتخابی و… می‌باشد. دانش‌آموز‌ها بعد از به پایان رساندن مقطع متوسطه‌ی اول در واقع دوره‌ی 9 ساله‌ی اجباری خود را به پایان رسانده اند.

قانون 9 سال تحصیل و آموزش اجباری در کشور چین باعث شده است که تمامی دانش‌آموز‌ها امکان تحصیل رایگان در مقطع ابتدایی و متوسطه‌ی اول را داشته باشند البته مدارس هزینه‌های مختلفی را از شما می‌گیرد. تحصیل در مقطع دبیرستان و کالج‌ها اجباری نبوده بنابراین شهریه‌ی آن‌ها باید پرداخت شود.

مقطع دبیرستان در کشور چین: در این مقطع دانش‌آموز‌ها می‌توانند بعد از تمام کردن دوره‌ی دبیرستان خود وارد دوره‌ی دوم عمومی دبیرستان که به مدت سه سال است شوند و یا‌ دوره‌های فنی حرفه‌ای که به مدت 3 تا 4 سال می‌باشد. دوره‌ی دوم دبیرستان با نام گوئاژونگ (Gaozhong) و دوره‌ی فنی حرفه‌ای با نام ژونگ ژائون (Zhong Zhuan) شناخته می‌شود.

ساختار نظام آموزشی کشور چین
ساختار نظام آموزشی کشور چین

دوره‌ی دوم عمومی دبیرستان: دانش‌آموزهایی که قصد دارند دوره‌ی دوم عمومی دبیرستان را ادامه دهند باید در آزمون ورودی به نام ژونگ کائو (Zhong Kao) شرکت نمایند. این آزمون ورودی توسط مقام آموزشی محلی و یا استانی از دروس امتحانات فارغ التحصیلی طراحی می‌شود.

دانش‌آموزانی که پس از دوره‌ی دوم عمومی دبیرستان می‌خواهند به تحصیل خود ادامه دهند باید در آزمون‌های ورودی کالج ملی (تحصیلات عالی) شرت نمایند. در کشور چین به این آزمون گائو کائو (Gao Kao) گفته می‌شود.

دوره‌ی آموزش فنی حرفه‌ای: این دوره‌ دروس کاری، آموزشی و مطالب خاصی دارد و در سطح دیپلم و فوق دیپلم می‌باشد. آموزش فنی حرفه‌ای بازار کار خوبی دارد و معمولا فارغ التحصیل‌ها به راحتی کار خود را پیدا می‌کنند.

در سال 2000 وزارت آموزش و پرورش کشور چین برای فارغ التحصیل‌های فنی و حرفه‌ای مجوزی صادر کرد تا بتوانند در آزمون NCEE برای ورود به دوره‌ی آموزش‌های عالی شرکت کنند. فارغ التحصیل‌ها می‌توانند بعد از تمام کردن دوره‌ی 2 تا 3 ساله‌ی خود و گرفتن مدرک فوق دیپلم در سطح ژوئانکه برای گرفتن مدرک لیسانس در بعضی از حوزه‌ها دوره‌ای را بگذرانند.

آموزش عالی در کشور چین: ورود به دانشگاه وابسته به آزمون‌های ورودی و نتیجه‌ی آن می‌باشد البته دانشجو‌هایی که نتیجه‌ی بسیار خوبی در دبیرستان داشته باشند نیازی به این آزمون‌ها ندارند و می‌توانند با روش بائوسانگ (Baosong) به دانشگاه بروند همچنین بعضی از موسسه‌های خصوصی نیاز به آزمون ورودی ندارند و تنها شرط قبولی دانشجویان توان پرداخت شهریه می‌باشد. دانشگاه‌های عالی و موسسه‌های کلیدی با توجه به استاندارد‌های پذیرش پیش می‌روند و دانشجویان برای قبول شدن در آن دانشگاه‌ها باید در آزمون ورودی شرکت کنند.

زمان شروع آموزش دانشگاه‌های کشور چین

دانشجو‌های خارجی که مایل هستند در یکی از مقطع‌های تحصیلی کشور چین ثبت نام کنند فقط یک بار در سال فرصت برای ثبت نام دارند البته بعضی از دانشگاه‌ها دو بار مهلت ثبت نام در سال برای دانشجویان خارجی قرار می‌دهند.

ترم جدید دانشگاه‌ها در پاییز شروع می‌شود البته بعضی از دانشگاه‌ها مانند: دوره‌های انگلیسی ‌زبان MBBS دانشگاه شاندونگ، رشتۀ امورمالی ‌بین‌الملل‌ در دانشگاه مطالعات خارجی پکن، دوره‌‌‌‌‌های  MBBSدر دانشگاه شیان جیائو تونگ، دوره‌های انگلیسی ‌زبان مهندسی نفت در دانشگاه صنعتی نفت چین، اقتصاد در تجارت ‌بین‌الملل‌ (به زبان انگلیسی) و مدیریت کسب ‌و کار (به زبان انگلیسی) در دانشگاه دونگ هوا و MBBS (به زبان انگلیسی) در دانشگاه پزشکی دالیان در بهار تحصیل را شروع می‌کنند.

مدیریت دانشگاه‌های کشور چین

دانشگاه‌های چین به صورت مستقیم توسط وزارت آموزش و پرورش و مقام‌های استانی نظارت می‌شوند و سطح کیفیت و برنامه‌های آموزشی بسیار دقیق و خوبی دارند البته که فقط دانشگاه‌های دولتی قادر به دادن مدرک تحصیلی هستند اما با وجود دولتی بودن اکثر دانشگاه‌های چین نیازی برای نگران شدن نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *