وبلاگ و اخبار

مدارک لازم جهت پذیرش پزشکی در چین

وبلاگ و اخبار

مدارک لازم جهت پذیرش پزشکی در چین

پزشکی از گذشته تا کنون همواره یک دانش بنیادی و با اهمیت در سرتا سر جهان بوده ‌است، از این رو رشته پزشکی متقاضیان بسیاری دارد و هر ساله دانش‌آموزان زیادی برای ادامه تحصیل در این رشته تلاش می‌کنند. از آنجایی که بزرگترین دانشگاه‌های پزشکی جهان در کشور چین واقع شده‌اند و این دانشگاه‌ها‌ دارای بهترین امکانات و تجهیزات آموزشی هستند، بسیاری از دانش‌آموزان پس از تمام کردن دوره دبیرستان و دریافت مدرک دیپلم خود به دنبال پذیرش در دانشگاه‌ها‌ی پزشکی این کشور هستند. در این مقاله به بررسی اسناد و مدارک لازم جهت پذیرش پزشکی در چین خواهیم‌ پرداخت.

 

مدارک لازم جهت پذیرش پزشکی در چین و مراحل اخذ پذیرش

برای اخذ پذیرش پزشکی در چین، مراحل پذیرش باید 1-2 سال قبل از شروع تحصیل، برنامه‌ریزی شود. دانش‌آموزان اگر 18 سال داشته باشند؛ می‌توانند بلافاصله پس از اتمام مدرسه به تحصیل در چین مشغول شوند. برای شروع آموزش‌، دانشجو باید در مورد انتخاب رشته و دانشگاه تصمیم بگیرد. تمام دانشگاه‌‌ها‌ی پزشکی چین تخصصی هستند و متقاضیان می‌توانند با جستجو نام آنها به راحتی درباره نقاط قوت دانشگاه اطلاعات کسب کنند. دانشگاه‌ها‌ی پزشکی این کشور طیف گسترده‌ای از رشته‌های مختلف را ارائه می‌دهند. آموزش دروس در این دانشگاه‌ها‌ به زبان انگلیسی و چینی انجام می‌شوند و دانش‌آموزان می‌توانند یکی از این زبان‌ها را برای تحصیل در دانشگاه‌ها‌ی پزشکی این کشور انتخاب کنند. البته ناگفته نماند که بنابر زبانی که دانش آموز آن را برای آموزش دیدن خود انتخاب می نماید، آزمونی برگزرا می‌شود تا سطح اطلاع فرد از آن زبان سنجیده شود. دانش‌آموز در این آزمون باید نمره قبولی را دریافت کند. مدارک لازم جهت پذیرش پزشکی در چین ممکن است بسته به تخصص انتخاب شده متفاوت باشد، اما حداقل شرایط اساسی در هر دانشگاه در چین وجود دارد.

 

برنامه های تحصیلی در دانشگاه‌ ها‌ی پزشکی چین

برنامه‌ های تحصیلی در دانشگاه های پزشکی چین

برنامه ‌های تحصیلی در دانشگاه‌ ها‌ی پزشکی چین به شرح زیر است:

 • یک برنامه شش ساله بین‌المللی به زبان انگلیسی (IECM) که شامل پزشکی پایه، پزشکی پیشگیرانه و روش‌های تحقیق، پزشکی بالینی است؛
 • یک برنامه شش ساله انگلیسی به زبان آمریکایی (NAECM) که شامل پزشکی پایه، پزشکی پیشگیرانه و روش‌های تحقیق، پزشکی بالینی و داروسازی است؛
 • برنامه پنج ساله بین‌المللی زبان چینی (ICCM). آموزش طبق برنامه دولتی چینی همراه با دانشجویان چینی انجام می‌شود.

 

 

مدارک لازم برای پذیرش پزشکی در چین

مدارک لازم برای پذیرش پزشکی در چین

به طور کلی پذیرش پزشکی در چین یا براساس آزمون‌های ورودی انجام می‌شود، یا با قبولی در آزمون‌های تافل ibt 68 ، IELTS 5.5 ، HSK 4 است.

 

 

شرایط تحصیل در چین در مقاطع تحصیلی مختلف به شرح زیر است:

پذیرش در چین بعد از کلاس 9 یا 10: دانش‌آموزانی از روسیه ، اوکراین و قزاقستان و دیگر کشورها  با تحصیلات متوسطه ناقص، یعنی با داشتن گواهی پایان کلاس 9، اغلب این امکان را دارند که وارد مدارس در چین شوند. برای ورود به مدرسه، باید یک گواهی ارائه دهند و یک آزمون برای سطح عمومی دانش داشته ‌باشند. علاوه بر برنامه آموزش عمومی، در طول کلاس‌های 10، 11 و 12 مدرسه چینی، دانش‌آموزان وقت دارند که زبان چینی را در سطح کافی برای پذیرش پزشکی در چین یاد بگیرند. پس از فارغ‌التحصیلی از مدرسه و دریافت گواهی، فارغ‌التحصیلان می‌توانند مستقیماً به دانشگاه‌ها‌ی چین مراجعه کنند.

علاوه ‌بر‌این، افرادی که تحصیلات متوسطه پایین دارند؛ می‌‌توانند در کالج‌های چین ثبت‌نام کنند. تحصیل در کالج‌های چین نیز 3 سال به طول می‌انجامد و منجر به آموزش تخصصی متوسطه می‌شود. توجه به این نکته مهم است که کالج‌ها در این مورد هدف آماده‌سازی دانشجویان برای پذیرش دانشگاه‌های چین نیستند. اما پس از دریافت آموزش تخصصی متوسطه، فارغ‌التحصیل نیز واجد شرایط درخواست دانشگاه است.

پذیرش در چین بعد از کلاس 11: پس از گذراندن دوره تحصیلات متوسطه کامل دانشجو حق دارد مدارک پذیرش پزشکی در چین را مستقیماً به دانشگاه‌های چین ارائه دهد. با این وجود، برای بیشتر دانشجویان، این مرحله با مطالعه زبان چینی انجام می‌شود.

بیشتر برنامه‌ها در دانشگاه‌‌ها‌ی چین به ویژه در مقطع کارشناسی، به زبان چینی تدریس می‌شوند. برای پذیرش پزشکی در چین، دانشجو باید در آزمون Hanyu Shuiping Kaoshi (HSK)، که سطح مهارت چینی را تعیین می‌کند، قبول شود. بنابراین، بسیاری از فارغ‌التحصیلان دبیرستان در دوره‌های فشرده زبان چینی که حدود یک سال به طول می‌انجامد‌، ثبت‌نام می‌کنند و پس از آن وارد دانشگاه‌ها‌ می‌شوند.

مدارک لازم جهت پذیرش پزشکی در چین

 • برای تحصیل در این کشور، مجوز تحصیل از دولت چین لازم است که برای گرفتن مجوز، متقاضی باید ثابت کند که یک دانشجوی واقعی بوده و ویزای دانشجویی چینی دارید و بدون سابقه کیفری است؛
 • به عنوان یک قاعده، برای پذیرش پزشکی در چین، متقاضی باید آزمون HSK زبان چینی را حداقل سطح 3 بگذراند؛
 • دیپلم دبیرستان (در صورت اخذ خارج از چین ترجمه و تأیید شده) باشد؛
 • گواهی (Hanyu Shuiping Kaoshi) HSK برای پذیرش پزشکی در چین به زبان چینی ؛
 • گواهینامه آیلتس یا تافل برای پذیرش پزشکی در چین به زبان انگلیسی؛
 • فاکتور پرداخت هزینه ورودی 60-110 دلار؛
 • سایر مدرک‌ها و گواهینامه‌های موجود.

علاوه بر این بسیاری از دانشگاه‌‌ها‌ی چین برای پذیرش پزشکی از دانشجویان مدارک اضافی می‌خواهند. که غالبا این مدارک برای پذیرش، باید ارسال شوند:

 • توصیه‌نامه‌ها؛
 • مقاله انگیزشی؛
 • بیانیه بانکی مبنی بر در دسترس بودن بودجه برای پرداخت هزینه تحصیل و زندگی در چین؛
 • رزومه دانشجویی؛
 • اسنادی که فعالیت‌های فوق‌برنامه را تأیید می‌کنند؛
 • نمونه کارهای خلاقانه (برای برنامه‌های خلاقانه)؛
 • گواهی پزشکی (هزینه حدود 90 دلار)، متقاضی برای ورود به کشور هم به بیمه درمانی و هم به چندین واکسیناسیون احتیاج دارد؛
 • فتوکپی گذرنامه؛
 • کارنامه دیپلم که باید با ارائه به زبان چینی یا انگلیسی محضری شود.

پذیرش پزشکی در چین برای یک دانشجو به طور متوسط در هر سال هزینه‌هایی دارد که این هزینه‌ها‌ به شرح زیر است:

 • عمومی 2900 – 7500 دلار؛
 • تخصص 3000 – 7500 دلار؛
 • اقامت از 300 تا 1400 دلار بسته به اعتبار دانشگاه و شهری که متقاضی در آنجا زندگی می‌کند.

 

سخن پایانی

همانطور که گفته شد متقاضیان می‌توانند در سنین مختلف و با تجربه علمی متفاوت برای تحصیل به چین بروند. همزمان، انواع مختلفی از موسسات آموزشی در دسترس دانشجویان خارجی است. مدارک لازم جهت پذیرش پزشکی در چین مدارک تحصیلی، پزشکی و گذرنامه است که باید قبل از حضور در دانشگاه حدود 2 سال قبل به دانشگاه انتخاب شده، فرستاده شود تا در صورت تایید برای فرد ویزای دانشجویی صادر گردد تا متقاضی بتواند در دانشگاه مورد نظر مشغول به تحصیل شود. در آخر باید گفت که هزینه تحصیل در دانشگاه‌ها‌ی این کشور با توجه به امکانات و تجهیزاتی که دارند، بسیار مقرون به صرفه بوده و مدارک دانشگاه‌ها‌ی این کشور از اعتبار بالایی برخوردار هستند که دانشجویان با انتخاب دانشگاه‌ها‌ی چین برای ادامه تحصیل می‌توانند به موفقیت‌های بیشتری دست یابند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *