وبلاگ و اخبار

شرایط تحصیل پزشکی در چین

وبلاگ و اخبار

شرایط تحصیل پزشکی در چین

دانشگاه‌‌های چین که امروزه جز معتبرترین و با کیفیت‌ترین دانشگاه‌‌ها به حساب می‌آیند، سالانه بیش از 300000 دانشجو از سراسر جهان به خود جذب می‌کنند. دانشجوهای مهاجر هم از مناطق همسایه و هم از اروپا، ایالات متحده آمریکا، کانادا به این کشور می‌آیند. اما از آنجایی که هر دانشگاه برای ورود دانشجو شرایطی دارد و دانشجویان برای ورود به آن موظف به فراهم کردن این شرایط هستند. از این جهت می‌خواهیم در این مقاله به شرایط تحصیل پزشکی در چین بپردازیم و اطلاعاتی درباره موسسات آموزش عالی در چین، هزینه‌های تحصیل و مشخصات پذیرش به دست آوریم.

دانشگاه پزشکی چین آموزش‌های خوبی را برای کسانی که می‌خواهند زندگی خود را با کمک به مردم ادامه دهند، ارائه می‌دهد. علاوه بر ساکنان چین که می‌توانند برای تحصیل به دانشگاه‌‌های این کشور مراجعه کنند، دانشجویان خارجی نیز می‌توانند به دانشگاه‌‌های این کشور درخواست تحصیل دهند. از آنجایی که دانشگاه‌های پزشکی چین از حمایت دولتی برخوردار هستند، هر دانشجویی می‌تواند برای تحصیل پزشکی در چین روی کمک دولت حساب کند. در حال حاضر بیش از 15000 دانشجو در دانشگاه‌های این کشور تحصیل می‌کنند.

شرایط تحصیل در بهترین دانشگاه های پزشکی چین

شرایط تحصیل در بهترین دانشگاه های پزشکی چین

شرایط تحصیل پزشکی در چین در دسترس همه بوده و برای همه قابل استفاده است. افرادی که می‌خواهند در این کشور به ادامه تحصیل بپردازند، باید با زبان انگلیسی و یا چینی آشنا باشند و در صورتی که زبان بلد نباشند، می‌توانند دوره‌های فشرده آموزش زبان را گذرانده و به تحصیل پزشکی در دانشگاه‌‌های چین بپردازند. طبق آخرین داده‌ها در سال 2017، بیش از 100 کالج و دانشکده‌ پزشکی در این کشور ایجاد شده‌اند که در رتبه‌بندی بین دانشگاه‌‌های برتر قرار دارند. طبق اطلاعاتی که در سال 2017 جمع آوری شده است، دانشگاه‌‌های پزشکی زیر از بهترین دانشگاه‌‌های این کشور به حساب می آیند، که این دانشگاه‌‌ها عبارتند از: دانشکده پزشکی دانشگاه شانگهای، کالج پزشکی اتحادیه پکن، دانشکده پزشکی دانشگاه پکن، کالج پزشکی شانگهای دانشگاه فودان، مرکز پزشکی چین غربی دانشگاه سیچوان، کالج پزشکی Huazhong، کالج پزشکی Xiangya، دانشکده پزشکی Zhongshan، کالج پزشکی دانشگاه ژجیانگ و …

دانشگاه جیانگ سو: یکی از بهترین‌ها در این زمینه محسوب می‌شود و پزشکان حرفه‌ای را وارد بازار کار می‌کند.

دانشگاه شانگهای: در این دانشگاه به دانش‌آموز فرصت تدریس پزشکی بالینی داده می‌شود.

دانشگاه Beihua: یک موسسه پزشکی تخصصی است که بهترین پزشکان را فارغ‌التحصیل می‌کند.

دانشگاه‌های پزشکی چین مدرک بین‌المللی به دانشجویان ارائه می‌دهند. پس از فارغ‌التحصیلی، دانشجویان می‌توانند نه تنها در کلینیک‌های چین، بلکه در بیمارستان‌های کشورهای دیگر مشغول به کار شوند.

مزایای تحصیل رشته های پزشکی در چین

مزایای تحصیل رشته های پزشکی در چین

 • آموزش طبق کتاب‌های درسی چینی، آمریکایی و هندی و انگلیسی انجام می‌شود؛
 • تدریس به زبان انگلیسی انجام می‌شود؛
 • دانشجویان در کلینیک‌های چین آموزش می‌بینند؛
 • هزینه تحصیل در این کشور مقرون به صرفه است؛
 • دانشگاه‌‌های این کشور برای پذیرش دانشجو، شرایط سختی ندارند.

 

مدارک موردنیاز برای ثبت نام در دانشگاه های چین

مدارک موردنیاز برای ثبت نام در دانشگاه های چین

 • گذرنامه؛
 • فرم درخواست تکمیل شده؛
 • فرم ویزا؛
 • گزارش معاینه پزشکی ظرف شش ماه با مدت اعتبار؛
 • عکس پاسپورت اخیر(3 در 5 ).

 

مدارک اصلی ارائه شده توسط دانشجو، توسط دانشگاه تأیید می‌شود و ثبت‌نام پس از تأیید مدارک انجام می‌گردد. دانشجویانی که در آزمون اولیه واجد شرایط نیستند؛ می‌توانند برای مدت یک سال در دانشگاه حضور یابند و تحصیل پزشکی در چین را ادامه دهند، اما پس از فارغ‌التحصیلی دیپلم دریافت نمی‌کنند. پس از یک سال، دانشجو فرصت دارد دوباره مدارک صلاحیت را ارائه دهد. برای دانشجویان بین‌المللی که در رشته پزشکی تحصیل می‌کنند، قوانینی مشابه دانشجویان چینی اعمال می‌شود. دانش‌آموزان باید در همه کلاس‌ها حضور داشته باشند و کسانی که دوره را به پایان نرسانند نمی‌توانند شهریه خود را پس بگیرند. فقط دانشجویانی که دوره آموزشی را پشت سر می‌گذارنند؛ می‌توانند دیپلم و گواهینامه دریافت کنند.

 

از دیگر شرایط تحصیل پزشکی در چین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • درخواست پذیرش دانشجویان خارجی در دانشگاه برای تحصیل پزشکی در چین؛
 • متقاضیان تحصیل پزشکی در چین باید از HSK 4 با نمره 180 یا بیشتر عبور کنند، سایر تخصص‌ها باید از HSK 5 با نمره 180 یا بیشتر عبور کنند. متقاضیان کشورهای غیر انگلیسی زبان که متقاضی گرایش انگلیسی هستند به عنوان زبان آموزشی باید IELTS 6.0 ، TOEFL 80 یا Cambridge English Certificate بالاتر از B2 را ارائه دهند؛
 • متقاضیان زیر 18 سال برای تحصیل پزشکی در چین باید گواهی سرپرستی ارائه دهند. اگر والدین متقاضی در چین اقامت ندارند، پس آنها ملزم به ارائه‌ نامه سرپرستی معتمد یا به یک مقیم خارجی در چین یا یک شهروند چینی هستند؛
 • کپی اسکن شده از اصل دیپلم دبیرستان، با ترجمه چینی یا انگلیسی محضری برای پذیرش مورد نیاز است. فارغ‌التحصیلان جدید باید هنگام پذیرش گواهی فارغ‌التحصیلی مورد انتظار را ارائه دهند (زمان انتظار برای دریافت گواهینامه مدرک باید زودتر از 31 اوت 2021 باشد) و گواهی فارغ‌التحصیلی باید هنگام ثبت‌نام ارائه شود؛
 • گواهی عدم سو پیشینه (ترجمه محضری به زبان چینی یا انگلیسی برای زبانهای غیرچینی یا انگلیسی الزامی است).

روند ثبت نام پزشکی در چین

روند ثبت ‌نام پزشکی در چین

برای ثبت‌نام پزشکی در چین دو راه پیش روی متقاضیان است یکی به صورت آنلاین و دیگری به صورت حضوری است، که ما در اینجا این دو راه را بررسی خواهیم کرد:

 • ثبت‌نام آنلاین

ثبت ‌نام در سیستم درخواست آنلاین دانشگاه‌‌های چین برای دانشجویان بین‌المللی در هر دانشگاه متفاوت است که شما می‌توانید هزینه تحصیل پزشکی در چین را به صورت آنلاین پرداخت کنید.

هنگام اقدام برای بورس تحصیلی، لطفاً اطلاعات درخواست را همزمان در وب سایت مربوط به برنامه بورس تحصیلی تکمیل کنید.

شرکت در مصاحبه: پس از دریافت زمان مصاحبه، دانشجویان باید برای مصاحبه خود به موقع حضور داشته باشند. زمان مصاحبه در ایمیلی که برای فرد ارسال می‌گردد، مشخص می‌شود. پس متقاضیان در وارد کردن آدرس ایمیل خود به درستی باید بسیار دقت نمایند.

پذیرش و معرفی: می‌توانید نتایج پذیرش برای تحصیل پزشکی در چین را در سیستم درخواست آنلاین دانشگاه چین برای دانشجویان بین‌المللی بررسی کنید. دانش‌آموزان پذیرفته شده باید کاملاً مطابق با زمان مندرج در اعلامیه پذیرش ثبت‌نام، در دانشگاه ثبت‌نام کنند. گواهی فارغ‌التحصیلی اصلی هنگام ثبت‌نام تأیید می‌شود. کسانی که گواهینامه مناسب را دریافت نکرده‌اند نیز رد صلاحیت می‌شوند.

از نکاتی که باید دانشجویان هنگام ثبت‌نام آنلاین به آن توجه نمایند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • متقاضیان باید از صحت اطلاعات و مطالب درج شده در سایت اطمینان حاصل نمایند، در صورتی که دفتر پذیرش یا دفتر صدور گواهینامه عدم صحت آ‌نها را تأیید کند، دانشجو پذیرفته نخواهد شد.
 • پس از ثبت‌نام، دانشجویان نمی‌توانند همزمان در دو دانشگاه ثبت‌نام کنند. پس از تأیید در یک دانشگاه ثبت‌‌نام آنها در دانشگاه دیگر لغو می‌شود.
 • ثبت ‌نام حضوری: تمامی مراحل این ثبت‌نام با حضور در دانشگاه مربوطه انجام می‌شود.

قوانین کلی برای دانشجویان پزشکی بین‌ المللی

دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل پزشکی در چین  باید حداقل سه روز قبل از شروع ترم تحصیلی اعلام شده در این اطلاعیه وارد دانشگاه شوند. دانشجویانی که به موقع ثبت‌نام نمی‌کنند، می‌توانند ظرف یک ماه از شروع ترم تحصیلی خود را به ثبت‌نام دانشگاه‌‌ها برسانند، به شرط آن که دلیل موجهی برای تأخیر داشته باشند. اگر دانشجویی ظرف یک ماه ثبت‌نام نکند، دعوت‌نامه وی از سفارت پس گرفته می‌شود.

سخن پایانی

بنا بر آنچه در این مقاله گفته شد شرایط تحصیل پزشکی در چین بسیار راحت بوده و شما در صورت رعایت قوانین دانشگاه مورد نظر به راحتی می‌توانید در این دانشگاه‌ها تحصیل کنید و از مزایای آنها بهره‌مند شوید. دانشگاه‌‌های این کشور شرایط سختی را برای پذیرش دانشجو ندارند. دانشجویان می‌توانند با پرداخت هزینه‌های کم با خیال راحت مدرک پزشکی مورد نظر خود را دریافت نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *