وبلاگ و اخبار

زبان کشور چین

وبلاگ و اخبار

زبان کشور چین

کشور چین یکی از پر جمعیت‌ترین کشور‌های جهان می‌باشد به همین دلیل بیشتر از یک پنجم مردم جهان مانند: تایوان، سنگاپور، مالزی، اندونزی و افرادی که برای تحصیل در چین مهاجرت می‌کنند به زبان چینی صحبت می‌کنند.

زبان چینی شاخه‌ها‌ و گونه‌های زیادی دارد و این زبان توسط اکثر مردم هان و اقلیت‌های چینی صحبت می‌شود همچنین حدود 16 درصد از جمعیت جهان یعنی تقریبا 1.2 میلیارد انسان به یکی از گونه‌های زبان چینی مسلط هستند.

ماندرین یکی از گونه‌های زبان چینی می‌باشد که بیشتر در قسمت‎‌های شمالی و جنوب غربی کشور چین صحبت می‌شود و گویش زبان پکنی هم زیر مجموعه‌ی همین زبان ماندرین است.این گونه از زبان چینی بزرگ‌ترین گویش در بین انواع زبان‌های چینی بوده است و تقریبا 70 درصد از چینی زبانان به این زبان صحبت می‌کنند.

برای مثال: یون‌نان از جنوب غرب، سین کیانگ از شمال غرب، هیلونگ جیانگ از شمال شرق. زبان ماندرین جزو پرکاربردترین و پیچیده‌ترین زبان‌ها به شمار می‌رود که گرامری بسیار ساده دارد اما یادگیری آن به دلیل نداشتن حروف الفبا با چالش همراه است.

زبان ماندرین همانند زبان انگلیسی، روسی، عربی، فرانسوی و اسپانیایی جزو شش زبان رسمی سازمان ملل می‌باشد. این زبان بر خلاف زبان فرانسوی یا انگلیسی یا …. گرامری پیچیده و خیلی سخت ندارد همچنین در زبان ماندرین جنسیت‌ها مشخص نمی‌شوند بنابراین فرقی میان جمع‌ها و مفرد‌ها برای هر جنس نیست علاوه بر این زمان‌های فعلی این زبان به دلیل صرف نشدن سخت نیست.

زبان بدون الفبای ماندرین با استفاده از نمادها و کارکترهای چینی نوشته می‌شود؛ این نمادها قدیمی‌ترین شکل نوشتاری می‌باشند. هم اکنون حدود 10,000 نماد برای زبان چینی وجود دارد که به مرور زمان نمادهای زیادی به این زبان افزوده می‌شود.

زبان چینی
زبان چینی

در زبان ماندرین هر گروهی از اشیاء، حیوانات و موجودات کلمه‌ای متفاوت و جداگانه‌ای برای مقدار، اندازه و شمارش دارد و باید از کلمه‌های شمارشی مخصوص آن‌ها استفاده کنید همچنین این زبان 4 صوت‌ مختلف برای هر کلمه دارد که معنای کلمات با توجه به صوت آن‌ها تغییر می‌کند برای مثال در این زبان شعری معروف و پیچیده وجود دارد که 120 کارکتر دارد که همه‌ی آن‌ها تلفظی همانند هم  یعنی shi دارند. یکی از عجایب این زبان این است که شما می‌توانید نمادها و کارکترها را از راست به چپ، از چپ به راست یا از بالا به پایین بنویسید.

با توجه به تحقیقات انجام شده افرادی که به یادگیری زبان چینی ماندرین می‌پردازند بر خلاف دیگر زبان‌ها از دو نیمکره‌ی ذهن خود استفاده می‌کنند زیرا برای تشخیص دادن تفاوت میان تلفظ‌ها و معانی کلمات نیازمند به هر دو نیمکره‌ی مغز هستند.

از آنجایی که کشور چین دومین قدرت اقتصادی جهان را دارد بسیار از مردم دنیا به یادگیری زبان کشور چین علاقه‌مند شده‌اند زیرا یادگیری زبان ماندرین برای تجارت و تحصیل در چین مفید است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *