وبلاگ و اخبار

خوابگاه های دانشجویی دانشگاه های چین

وبلاگ و اخبار

خوابگاه های دانشجویی دانشگاه های چین

در این مقاله می‌خواهیم در مورد خوابگاه های دانشجویی دانشگاه های چین صحبت کنیم امروزه افراد زیادی برای رسیدن به اهداف خود تصمیم به تحصیل در چین می‌گیرند اگر به دنبال تحصیل و یا زندگی در این کشور هستید برای آشنایی با نحوه‌ی مهاجرت و هزینه‌های آن با ما همراه باشید.

کشور چین یکی از محبوب‌ترین کشورها در دنیا برای انواع مهاجرت هایی مثل: مهاجرت تحصیلی به چین، مهاجرت سرمایه گذاری به چین، مهاجرت کاری به چین و …… می‌باشد. این کشور به دلیل توریستی بودن کشور چین، داشتن فرهنگی پایدار، وجود سنت‌های قدیمی، وجود مراکز تحصیلی عالی، اقتصادی پیشرفته و ….. باعث شده است که افراد خیلی زیادی در این سال‌ها برای انواع مختلف مهاجرت به این کشور اقدام نمایند.

امکانات خوابگاه‌ها در چین

خوابگاه‌های موجود در کشور چین دارای شرایط و امکاناتی مانند: اتاق مبله، تلویزیون، یخچال، تخت خواب، کمد لباسی، میز تحریر، سرویس بهداشتی و حمام، اسپلیت، اینترنت و شرایط و امکانات دیگر نیز می‌باشد. در برخی از دانشگاه‌های چین آشپز‌خانه‌ای وجود ندارد و در برخی از آن ها در هر طبقه یک آشپز‌خانه‌ی مشترک موجود می‌باشد. توجه داشته باشید که هر نوع امکاناتی در خوابگاه‌ها به مکان و آن خوابگاه وابسته است.

با وجود اینکه هزینه‌های تحصیل و زندگی در چین روز به روز افزایش می‌یابد اما این هزینه‌ها در چین بسیار کمتر و به صرفه‌تر از هزینه‌ها در کشور‌های اروپایی و پیشرفته می‌باشد، در واقع این هزینه‌ها نسبت به کشور‌های دیگر توسعه یافته پایین‌تر است.

طبیعتاً هزینه‌های زندگی و تحصیل در شهرهای کوچک‌‌تر چین خیلی کمتر است و در شهرهای بزرگ‌تر با جمعیت زیاد چین مثل: شانگهای و پکن گران‌ تر می‌باشد، به خاطر این که در شهرهای کوچک‌‌تر چین هزینه‌های زندگی مثل: اجاره‌ی خانه، هزینه‌ی خوراک و غذا، هزینه‌های حمل و نقل عمومی، هزینه‌ی پوشاک و …. کمتر می‌باشد بنابراین شهر‌هایی مثل: ژیان، نانجینگ برای تحصیل و زندگی در چین کاملاً مناسب و خوب هستند.

امکانات خوابگاه‌ها در چین
امکانات خوابگاه‌ها در چین

تحصیل در کشور چین

اکثر دانشجویانی که علاقه‌مند به تحصیل در کشور‌های خارجی مانند کشور چین هستند با دغدغه‌هایی مثل زبان تحصیلی آن کشور رو به رو می‌شود؛ کشور چین برای راحتی بیش‌تر دانشجو‌ها زبان انگلیسی را در بخش آموزشی گسترش داده است و دانشجو‌ها می‌توانند زبان چینی یا انگلیسی را انتخاب کنند. چرخه‌ی اقتصادی قوی کشور چین به دانشجویان این امکان را می‌دهد تا مهارت‌های بازار کار و تجارت را یاد گرفته و بعد از تحصیل مشغول به کار شوند.

تحصیل در چین با مدرک دیپلم

جوانانی که مدرک دیپلم خود را از سیستم آموزشی همین کشور گرفته‌اند به راحتی می‌توانند برای ورود به دانشگاه اقدام کنند اما شرایط تحصیل با مدرک دیپلم برای جوانان خارجی فرق دارد، این افراد باید مدتی را در کالج تحصیل کرده و سپس می‌توانند وارد دانشگاه شوند.

هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه های چین

تحصیل در کشور‌های خارجی هزینه‌هایی دارد که مهم‌ترین هزینه برای شهریه‌ی دانشگاه می‌باشد. شهریه‌های این دانشگاه‌ها در چین بستگی به مقطع تحصیلی، رشته تحصیلی و اعتبار آن دانشگاه دارد. شهریه دانشگاه های چین بین 12.000 تا 20.000 یوان در سال چیزی در حدود 1200 تا 3000 دلار در سال برای مقاطع لیسانس یا فوق لیسانس می باشد، اما شهریه این دانشگاه‌ها برای تحصیل رشته های علوم پزشکی بین 30.000 تا 50.000 یوان چیزی حدود 5500 تا 7500 دلار در سال می‌باشد.

هزینه‌ی مسکن و خورد و خوراک در چین

بعد از هزینه‌ی شهریه‌ی دانشگاه، هزینه‌ی مهم بعدی هزینه‌ی محل سکونت و یا خوابگاه می باشد؛ سکونت در چین به سه روش امکان پذیر است، اولین روش سکونت در خوابگاه‌های دانشگاه است که هزینه ماهیانه 800 تا 1000 یوان چیزی حدود 120 تا 150 دلار است؛ دومین روش سکونت در یک سویت تک خواب با اجاره ماهیانه 1500 تا 1700 یوان چیزی حدود 180 تا 220 دلار ات و آخرین روش هم‌خانه شدن (HOMESTAY) با یک خانواده چینی می‌باشد که ماهیانه بین 2000 تا 2500 یوان چیزی حدود 240 تا 300 دلار در ماه هزینه دارد البته در این روش همراه با یک وعده‌ی غذایی است.

هزینه‌ی مسکن و خورد و خوراک در چین
هزینه‌ی مسکن و خورد و خوراک در چین

نکاتی مهم در اجاره کردن خانه دانشجویی در هنگام تحصیل در چین

1.   هزینه و میزان اجاره در مکان‌های متفاوت شهر را قبل از نهایی کردن اجاره‌ی محل اقامت با یکدیگر مقایسه کنید.

2.   خانه های دانشجویی در چین که مورد پسند شما نیستند و برخلاف عادت های زندگی شما است را اجاره نکنید.

3.   قبل از امضای اجاره نامه شروط را با دقت مطالعه نمایید.

4.   امکانات مورد نیاز خود در خانه ای که انتخاب کرده‌اید را بررسی کنید.

5.   سطح امنیت مکانی که برای زندگی انتخاب کرده‌اید را نیز بررسی نمایید.

6.   امکان دسترسی به وسایل حمل و نقل عمومی و فاصله‌ی خود با آن ها را چک کنید.

7.   نسخه‌ای از اجاره نامه را نزد خود داشته باشید.

در آخر هزینه‌ی غذا و خوراک از هزینه‌های ضروری در طول زمان تحصیل به شمار می‌آید. خوشبختانه چین به دلیل داشتن غذا‌های جذاب و خوش‌مزه به مقرون به صرفه بودن مشهور است. در این کشور مصرف سبزیجات، میوه‌ها و استفاده از غذا‌های دریایی هزینه خوراک در آنجا تقریباً کم‌تر است. این هزینه‌ها بیش‌تر به سلیقه و امکانات برای آشپزی دانشجویان بستگی دارد. اگر دانشجو با آشپزی غذا و خوراک خود را درست کند هزینه های غذا و خوراک او کمتر می‌شود. تقریباً هزینه‌های غذا و خوراک ماهیانه میان 600  تا 1200 یوان چیزی حدود 150 تا 300 دلار در ماه متغیر است. بنابراین قبل از انتخاب دانشگاه خود، به خوبی به شرایط خوابگاه های دانشجویی دانشگاه های چین را مورد بررسی قرار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *