دانشجویان بسیاری به تحصیل پزشکی در چین مشغولند، در چین دانشگاه‌های پزشکی بسیار زیادی وجود دارد و دولت آن جا برای حفظ امنیت و آرامش دانشجویان خارجی؛ حفاظت‌های خاصی را در نظر گرفته است. چین در مقایسه با کشورهای اروپا، انگلستان و آمریکا، دانشجویان بیشتری را در رشته پزشکی می پذیرد و تحصیل رشته پزشکی در چین و در دانشگاه‌های آن، بسیار ارزان تر از دیگر کشورها است.

از این رو شما با انتخاب یکی از دانشگاه‌های چین؛ از رقابت سختی که در پذیرش دانشگاه‌های دیگر کشورها وجود دارد، نجات پیدا می کنید زیرا اخذ پذیرش و ثبت نام در آن جا بسیار راحت است. به همین علت امروزه تعداد زیادی دانشجو از کشورهای مختلف؛ چین را برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی انتخاب می کنند و هر ساله بیش از 10000 دانشجو به این کشور مهاجرت می‌کنند. اما فراموش نکنید که تمام مراحل لازم برای مهاجرت و ادامه تحصیل در این دانشگاه‌ها را به صورت قانونی طی کنید تا دچار برخی از مشکلات احتمالی نشوید.

اغلب دانشگاه‌های پزشکی چین، از رتبه جهانی زیر 500 برخوردار هستند و برای دانشجویان در زمینه پزشکی؛ مدرن‌ترین و به روزترین خدمات را ارائه می‌دهند. از نقاط قوت این دانشگاه‌ها این است که به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند.

شرایط تحصیل پزشکی در چین

ویدئو تحصیل پزشکی در چین

شرایط تحصیل پزشکی در چین

متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه‌های معتبر چین را دارند؛ می توانند بدون شرکت در آزمون ورودی و کنکور، پذیرش خود را اخذ کرده و به تحصیل بپردازند. طول مدت تحصیل در این رشته تقریبا 6 سال است و دانشجویان باید در سال آخر تحصیل، دوره‌های کار آموزی را پشت سر بگذارند. دانش آموزان در سال اول باید دروس زیست شناسی، فیزیک، شیمی و زبان چینی را به خوبی فرا بگیرند.

از سال دوم تا پنجم نیز؛ دانشجویان دروس تئوری را می‌آموزند و در آخر نوبت به کار آموزی می‌رسد. برای شرکت در دوره‌های کار آموزی؛ دانشجویان باید در آزمون‌های HSK شرکت نمایند و اگر نمره لازم را کسب کنند؛ می‌توانند در دوره‌های کار آموزی مشغول یادگیری درس‌های عملی شوند.

معمولا دوره‌های کار آموزی پزشکی چین؛ به زبان چینی تدریس می‌شوند و از این رو دانشجویان باید برای یادگیری این دوره‌ها و ارتباط برقرار کردن با بیماران در مؤسسه‌ها و بیمارستان‌ها، تسلط کافی بر زبان چینی داشته باشند.

در آخر نیز کسانی که تمام این واحدها را با موفقیت پشت سر بگذارند؛ مدرک فارغ التحصیلی پزشکی را به راحتی دریافت خواهند کرد و باید آن را همراه با دیگر مدارک به سفارت کشور خود در چین ببرند و تائید آن را بگیرند.

 

مدارک لازم برای اخذ پذیرش-در-دانشگاه های پزشکی چین

مدارک لازم برای اخذ پذیرش در دانشگاه های پزشکی چین

برای اخذ پذیرش در دانشگاه‌ های پزشکی چین چه مدارکی لازم است؟

 • گواهی موجودی حساب بانکی؛
 • ترجمه تمام ریز نمرات تحصیلی؛
 • عکس پرسنلی جدید؛
 • ترجمه اصل دیپلم به زبان رسمی انگلیسی؛
 • پاسپورت دارای اعتبار؛
 • ترجمه اصل پیش دانشگاهی به زبان انگلیسی؛
 • مدرک زبان انگلیسی؛
 • ترجمه عدم سوء پیشینه.

شرایط اخذ بورسیه تحصیل پزشکی در چین

شرایط اخذ بورسیه تحصیل پزشکی در چین

همان طور که می‌دانید؛ دانشجویان رشته‌های مختلف در دانشگاه‌های چین، می‌توانند با دریافت کردن کمک هزینه‌های دانشجویی و بورسیه‌های تحصیلی هزینه‌های تحصیل خود را به راحتی و بدون دردسر تامین کنند. اما برای دریافت کردن این بورسیه تحصیلی، دانشجویان باید شرایط لازم را داشته باشند.

یکی از مهم‌ترین شرایط برای اخذ بورسیه تحصیلی؛ محدودیت سنی است و متقاضی در مقطع کارشناسی ارشد، باید زیر 32 سال داشته باشد. همچنین در مقطع دکترا نیز نباید بیشتر از 40 سال سن داشته باشد. در آخر اگر متقاضی جزو افراد فارغ تحصیل شده از دانشگاه‌های چین باشد، نباید مدت زمان اخذ مدرک تحصیلی او بیش از 1 سال باشد.

 

معتبرترین دانشگاه ها برای-تحصیل رشته پزشکی در چین

معتبرترین دانشگاه‌ ها برای تحصیل رشته پزشکی در چین

 • دانشگاه وهبی

اگر بخواهیم یکی از قدیمی‌ترین و با سابقه‌ترین دانشگاه‌های پزشکی چین را به شما معرفی کنیم بی شک دانشگاه وهبی در اولویت است. این دانشگاه محبوب اولین دانشگاه پزشکی در جهان است که نوروپاتی عضلانی حاد را در دنیا کشف کرد و موفقیت‌های زیادی در حوزه پزشکی به دست آورد.

از جمله این موفقیت‌ها می توان به؛ نگارش آناتومی سیستم بدن و عمل پرکاری انگشت اشاره کرد. همچنین تا کنون دانشجویان با استعداد زیادی از این دانشگاه فارغ تحصیل شده‌اند و خدمات مهم بیشماری را در حوزه‌های پزشکی انجام داده‌اند.

 • دانشگاه سیچوان

در سال 1928 دانشگاه سیچوان به عنوان کالج پزشکی، پروتز و دندانپزشکی فعالیت خود را آغاز کرد و تقریبا در سال 2001 با کالج غرب چین ادغام شد. در حال حاضر نیز به عنوان یکی از برترین مؤسسات چین شناخته شده است. این دانشگاه دارای 38 عضو دکترا،  128 ارشد هیئت علمی و 24 واحد تحقیقاتی است و در هر یک از واحد‌های آن؛ خدمات گوناگونی ارائه می‌شود. همچنین قسمت دندانپزشکی دانشگاه سیچوان، در سال 1936 تاسیس شد و دانشجویان زیادی برای یادگیری و تدریس به آن جا می‌روند.

 • دانشگاه گوانگشی

دانشگاه پزشکی گوانگشی، از اولین دانشگاه‌های کشور چین است که اقدام به پذیرش دانشجویان بین‌المللی از سراسر جهان کرده است و در حال حاضر دانشجویان بین‌المللی زیادی از کشورهای تایلند، مالزی، هند، سنگاپور، ویتنام، پاکستان، ایران و اندونزی در این دانشگاه مشغول تحصیل هستند.

دانشگاه گوانگشی یکی از مقرون به صرفه‌ترین و ارزان‌ترین دانشگاه‌های چین است و برای افراد با بودجه پایین مناسب است و دانشجویان باید برای اخذ پذیرش؛ در فصل‌های بهار و پائیز اقدام نمایند.

 • دانشگاه ژنگژو

ژنگژو یکی دیگر از دانشگاه‌های پزشکی چین است که با کمک‌های مالی دولت این کشور و مردم از سال 1928 فعالیت خود را آغاز کرد. این دانشگاه مشهور مورد تائید وزارت بهداشت و وزارت علوم ایران بوده و از امکانات ویژه‌ای برخوردار است.

دانشگاه ژنگژو دارای خوابگاه مجزا برای پسران و دختران است و زبان تدریس رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی آن، انگلیسی است. البته در نظر داشته باشید که برای تحصیل در رشته‌های پزشکی این دانشگاه، باید حدود 35 هزار یوان هزینه کنید.

قابل ذکر است که ادامه تحصیل در این دانشگاه، نسبت به دانشگاه‌های دیگر ارزان تر بوده و قسمتی از منبع مالی خود را برای حمایت از دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته است. هم اکنون بیش از 2000 دانشجو از 91 کشور مختلف جهان در این دانشگاه تحصیل می‌کنند و پذیرش در آن جا هیچ گونه نیازی به شرکت در آزمون ورودی و کنکور ندارد. همچنین کسانی که می‌خواهند در رشته‌های پزشکی این دانشگاه مشغول ادامه تحصیل شوند؛ باید به طور مستقیم برای تحصیل در این کشور اقدام نمایند.

 • دانشگاه جیائو تونگ شانگ ‌های

دانشگاه پزشکی جیائو تونگ شانگ‌ های، دارای 40000 دانشجو بوده و در سال 1896 در این کشور تأسیس شده است. این دانشگاه مجهز، در رتبه 60 جهانی قرار دارد و  جزو برترین دانشگاه‌های پزشکی چین به شمار می‌رود.

 • دانشگاه شیان جیائو تونگ

شیان جیائو تونگ با رتبه 100 جهانی، یکی دیگر از معتبرترین دانشگاه‌های چین است که در سال 1896 تأسیس شد و دارای رشته‌های تحصیلی پزشکی، دندانپزشکی، مهندسی، فناوری و مدیریت است. این دانشگاه دارای 4 آزمایشگاه ویژه ملی، 5 آزمایشگاه مهم ملی و 2 مرکز تحقیقات مهندسی است و 8 بیمارستان را زیر نظر دارد.

 • دانشگاه جنوب شرقی چین

این دانشگاه در فهرست بهترین دانشگاه‌های پزشکی چین جای گرفته است و زیر نظر آموزش و پرورش و دولت مرکزی چین فعالیت می‌کند. دانشگاه جنوب شرقی چین علاوه بر کالج پزشکی، دارای کالج‌های مدیریت، مهندسی، علوم پایه، حقوق و اقتصاد است و مجرب‌ترین اساتید دنیا در آن جا مشغول به کار و تدریس هستند.

در حال حاضر نیز تقریبا 1460 دانشجو در این دانشگاه به تحصیل می‌پردازند و جایزه‌های جهانی بسیار زیادی را در رشته‌های پزشکی، علوم اجتماعی، فلسفی و علوم انسانی کسب کرده‌اند.

 • دانشگاه ججیانگ

حدود 3611 نفر هیئت علمی به صورت تمام وقت در این دانشگاه به فعالیت می‌پردازند و سعی می‌کنند؛ عالی ترین خدمات و امکانات را به دانشجویان ارائه دهند. دانشگاه ژجیانگ، یکی از کهن ترین مؤسسه‌های آموزش عالی در کشور چین است که در سال 1897 تاسیس شده و دارای 36 مدرسه عالی و 7 کالج است.

 • دانشگاه ووهان

دانشگاه پزشکی ووهان در چین، جزو برجسته‌ترین و معروف‌ترین دانشگاه‌های این کشور است و هم اکنون 50000 دانشجو در آن به تدریس می‌پردازند. این دانشگاه در میان رنکینگ‌ها و رتبه بندی‌های جهانی؛ دارای رتبه 3 است و به همین علت متقاضیان زیادی از سراسر جهان برای ادامه تحصیل در آن جا اقدام می‌کنند.

دانشگاه ووهان حدود 123 سال است که فعالیت می‌کند و از معماری بی نظیری برخوردار است. این دانشگاه از 6 کالج علوم پزشکی، حقوق، کشاورزی، مهندسی، هنر و علوم اجتماعی تشکیل شده است و حدود 20 بخش از آن را به سالن‌های جراحی، زنان و زایمان، جراحی داخلی و متخصص اطفال اختصاص داده‌اند.

تمام امکاناتی که در دانشگاه ووهان دیده می‌شود؛ از بالاترین کیفیت ممکن برخوردار هستند و همین موجب شده است دانشجویان به راحتی بتوانند، آموزش‌های لازم را یاد بگیرند.

 • دانشگاه فودان

تقریبا در سال 1905، دانشگاه فودان فعالیت خود را آغاز نمود و در حال حاضر دارای 30000 دانشجو است. همچنین این دانشگاه فوق العاده، در رتبه بندی سوم بهترین دانشگاه‌های پزشکی چین جای دارد و حدود 10 بیمارستان وابسته آن در حال فعالیت هستند.

 • دانشگاه دالیان

دانشگاه علوم پزشکی دالیان، در سال 1947 تأسیس شد و از مؤسسه فناوری دالیان و ادغام کالج پزشکی کانتی تشکیل شده است.  قابل ذکر است که این دانشگاه در سال 1950 به کالج پزشکی مستقل دالیان تبدیل شد. تمام پرسنل پزشکی در این دانشگاه، دارای سابقه کاری بی‌نظیری هستند و در علوم بالینی، دهان و دندان و علوم پایه، مدرک معتبر کارشناسی ارشد به دانشجویان شایسته می‌دهند. دانشجویان در این دانشگاه نمونه می‌توانند از آزمایشگاه چند رسانه‌ای، سیستم آموزش دندان و قالب سازی برخوردار شوند.

این دانشگاه مشهور هر سال میزبان دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی از سراسر جهان است و هم اکنون دانشجویان 82 کشور در این دانشگاه مشغول ادامه تحصیل هستند. ناگفته نماند که زبان تدریس در این دانشگاه؛ انگلیسی است و دانشجویان می‌توانند به راحتی در آن‌جا آموزش‌های لازم را ببینند.

 • دانشگاه پکن

یکی دیگر از دانشگاه‌های مادر در چین؛ دانشگاه پکن است که در رتبه بندی‌های جهانی ممتاز ترین دانشگاه‌های جهان، از جمله دومین دانشگاه دارای رتبه عالی است. حدوداً این دانشگاه را در سال 1898 تاسیس کرده‌اند و دارای بیش از 30000 دانشجو است. همچنین دانشگاه پکن، دارای بزرگ‌ترین کتابخانه در میان دانشگاه‌های کشورهای آسیایی است.

امکانات و ویژگی‌های این دانشگاه برتر، بیشمار است و افرادی که بخواهند در یک دانشگاه پزشکی معتبر ادامه تحصیل دهند می توانند برای ثبت نام به آن جا مراجعه کنند.

 • دانشگاه شاندونگ

دانشگاه شاندونگ چین؛ به عنوان نخستین دانشگاه در شاندونگ از سال 1910 شروع به فعالیت کرد و بعد از گذشت 90 سال دانشگاه پزشکی شاندونگ، دانشگاه شاندونگ قدیمی و دانشگاه صنعتی شاندونگ با هم متحد شدند و در کنار هم دانشگاه جدید شاندونگ را به وجود آوردند.

این دانشگاه پس از گذشت چندین سال از شروع فعالیت خود؛ به موفقیت‌ها و پیشرفت‌های فراوانی دست یافت و دانشجویان بین المللی را از 40 کشور دنیا به سمت خود جذب کرد. رشته‌های تحصیلی دانشگاه شاندونگ شامل؛ رشته‌های حقوق، پزشکی، مهندسی، دندانپزشکی، اقتصاد، ادبیات و… است.

در سال 2006، کالج دندانپزشکی این دانشگاه فعالیت خود را آغاز نمود و به 4 بخش آموزشی نظیر؛ جراحی‌های فک و صورت، بیماری‌های دهان و دندان، ارتودنسی دندان و دهان و پروتزهای دهان و دندان تقسیم شده است.

دانشگاه شاندونگ دارای 2 بخش آموزشی و 1 واحد تحقیقاتی نیز است و دانشجویان در رشته‌های پزشکی می‌توانند با بالاترین کیفیت ممکن، ادامه تحصیل دهند.

 • دانشگاه سون یات سن

سون یات سن یکی از بنیان گذار‌های جمهوری خلق چین بود که در سال 1924 این دانشگاه را تأسیس کرد. این دانشگاه پزشکی، دارای 3 کمپ در شهرهای مختلف چین است و دارای 10 بیمارستان فوق العاده مجهز است. به دلیل ویژگی‌های عالی این دانشگاه، هر ساله دانشجویان بسیاری سعی می‌کنند؛ خود را برای آزمون ورودی این دانشگاه آماده کنند و در آن جا به تحصیل بپردازند.

هزینه شهریه 6 سال تحصیلی در دانشگاه‌های پزشکی چین چقدر می شود؟

همان طور که در ابتدا نیز گفته شد؛ هزینه ادامه تحصیل در این کشور، نسبت به کشور‌های دیگر کم‌تر است و در کل 6 سال ادامه تحصیل تقریبا به 30000 دلار الی 50000 دلار نیاز خواهید داشت.

سخن پایانی

قابل ذکر است که دانشگاه‌های پزشکی معتبر بسیار زیادی در چین وجود دارد، اما ما در این مقاله سعی کردیم که ممتازترین و بی نقص‌ترین دانشگاه‌ها را به شما معرفی کنیم. از این رو پیش از مهاجرت به کشور چین سعی کنید تمام موارد ذکر شده را به خوبی مطالعه کنید و سپس اقدامات لازم را انجام دهید.

همچنین توجه داشته باشید که تمام دانشگاه‌هایی که مجاز به ثبت نام دانشجویان خارجی هستند؛ باید از حداقل استاندارد‌هایی که وزارت علوم چین تعیین کرده است، برخوردار باشند و بیمارستان‌های وابسته به دانشگاه که دانشجویان دوره انترنی را در آن جا پشت سر می‌گذارند باید دارای گرید 3 و سطح الف باشند. چنانچه درباره تحصیل رشته پزشکی در چین و تحصیل پزشکی در چین سوالی داشتید با شماره های 02188619310 و 0218861937 تماس بگیرید.

34 دیدگاه در “تحصیل پزشکی در چین”

  1. سلام آقای عباسی. وقت بخیر
   خیر، برای دوره ی پری مدیکال احتیاجی به این مدرک زبان نیست.

  1. سلام خانم مریم. وقت بخیر
   برای بهمن امسال ما میتونیم براتون پذیرش مستقیم پزشکی رو بگیریم.

 1. سلام. مرسی بابت مطالب خوبتون.
  امسال دانشگاه دالیان پذیرش داره؟؟ تا کی مهلت ثبت نام داره؟

  1. سلام خانم بیگی. وقت بخیر
   بله شما میتونید برای بهمن امسال اقدام کنید و از الان باید پروسه ی ثبت نامتون رو شروع کنید.
   پیشنهاد میکنم با ما تماس بگیرید تا کارشناسانمون راهنماییتون کنند.

 2. من شنیدم برای چاینا مدیکال باید آیلتس داشته باشیم. درسته؟ کلا چین مدرک زبان انگلیسی میخواد؟

  1. سلام آقای بهرامی. روزبخیر
   برای چاینا مدیکال باید مدرک زبان انگلیسی رو داشته باشید ولی به طور کلی نیازی به مدرک زبان انگلیسی نداره کشور چین.

 3. با عرض سلام خدمت شما . بنده تمام شرایط رو برای تحصیل در چین میتونم فراهم کنم فقط یک مشکل کوچیک دارم اونم اینه که نمره امتحان نهایی فیزیک پیش دانشگاهی من کمتر از 14 هست ولی نمره کل سال پیش بالاتر از 14 آیا امکان پذیرش دارم نمرات سال دیپلمم همگی بالای 19 هستند . با تشکر

  1. سلام آقای راد. وقت بخیر
   بله میتونیم براتون اقدام کنیم.
   پیشنهاد میکنم با موسسه تماس بگیرید تا کارشناسانمون راهنماییتون کنند.
   021-88619310
   021-88619377

 4. بهترین سایتی هستید که در خصوص مهاجرت به چین اطلاعات میدید ، واقعا عالیه

 5. سلام من 22 سالمه دیپلم تجربی دارم، معدل دانشگاهم 17 هستش میتونم برای پزشکی در چین اقدام کنم؟

  1. سلام وقت بخیر
   بله و بخاطر شرایطتون امکان دریافت بورسیه تحصیلی هم دارین.

 6. ببخشید برای یادگیری زبان چینی باید به چینی ماندارین مسلط باشیم؟

  1. سلام خانم بهاره. وقت بخیر
   اگر شرایط مناسب رو داشته باشید بله.
   پیشنهاد میکنم با موسسه تماس بگیرید تا کارشناسانمون راهنماییتون کنند.
   021-88619310
   021-88619377

    1. سلام خانم عالیه. وقت بخیر
     خیر اما اگر شرایط مناسب داشته باشید برای شما میتونیم تخفیف در شهریه بگیریم.

  1. سلام خانم شیما. وقت بخیر
   ما برای رشته های علوم پزشکی در کشور های مختلف خدمات داریم.

 7. به طور تقریبی ویزای تحصیلی پزشکی در چین چند روزه صادر میشود ؟

 8. آیا پذیرش در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه های چین نیاز به شرکت در آزمون ورودی دارد ؟

  1. سلام خانم معدومی. وقت بخیر
   خیر بدون آزمون ورودی میتونید اقدام کنید.

 9. سلام. خسته نباشید .بهترین دانشگاه پزشکی کدومه؟ رنکش چیه؟ شرایطش؟

  1. سلام آقای سیاوش. وقت بخیر
   دانشگاه ججیانگ که رنک 45 جهانه و شما میتونید بدون آزمون به زبان انگلیسی تحصیل کنید.
   برای اطلاعات بیشتر پیشنهاد میکنم با موسسه تماس بگیرید.
   021-88619310
   021-88619377

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *