برای تحصیل پرستاری در چین لازم است بدانید که کشور چین یکی از کشورهایی است که در شرق قاره آسیا واقع شده است و مهم‌ترین مشخصه آن این است که پرجمعیت ترین کشور دنیا است. کشور چین پایتختی به نام پکن دارد. از دیگر ویژگی‌های بسیار مهم چین، تمدن مردمان آن و سرزمین چین است که در حال حاضر، از بزرگترین‌ها و کهن‌ترین تمدن‌های موجود در دنیا است. کشور چین با اسم کامل جمهوری خلق چین، کشوری با جمعیتی حدودا بیش از 1.3 میلیارد نفر است و چهارمین کشور وسیع دنیا به لحاظ وسعت خاکی است. این کشور با کشورهای متعددی در همسایگی است و این کشورها کره شمالی، مغولستان، قزاقستان، روسیه، قرقیزستان، افغانستان، تاجیکستان، پاکستان، هند، برمه، نپال، بوتان، لائوس، ویتنام هستند. چین از نظر آب و هوایی وضعیت بسیار متنوعی را دارا می‌باشد که تنوع، از مناطق گرمسیر و بارانی در جنوب کشور تا آب و هوایی بسیار سردسیر در شمال چین را در بر می‌گیرد.

چین در جهان به حادثه‌های طبیعی فراوان خود همانند سیل‌های مخرب، زلزله، سونامی و رانش زمین معروف است. تحصیل در کشور چین دارای مزایای بسیار زیادی است. با پیش‌بینی قریب به اتفاق کمبود جهانی نیروی پرستار، به عمل آوردن اطمینان از ارائه خدمات بهداشتی عالی و باکیفیت به یک نگرانی جدی برای ملت‌ها، مخصوصا کشورهای پرجمعیت‎‌تر تبدیل شده است. در کشور چین برای رفع این نگرانی، نیاز بالایی به تولید پرستار آموزش‌دیده وجود دارد و این نیاز در سطحی است که رفع آن باید در عالی‌ترین حالت اتفاق بیفتد. این یعنی به گونه‌ای که هم به پیشرفت علم پرستاری بینجامد و هم سیستم مراقبتی بهداشتی کامل و کارآمدی باشد که بتواند به جامعه پزشکی کمک کند. این رفع نیاز همچنین باید به گونه‌ای باشد که بتواند از پرستاران و پیشرفت شغلی‌شان پشتیبانی کند. استانداردهای آموزش پرستاری در کشور چین نقش مهمی را در آماده‌سازی فارغ‌التحصیلان جهت تأمین نیازهای بهداشتی این جمعیت عظیم و رو به رشد ایفا می‌کند. چین همچنین می‌تواند در سال‌های آتی نقش مهمی در پیشرفت جهانی علم پرستاری بازی کند.

این کشور جزو آن دسته از کشورهای در حال توسعه و پیشرفت در آسیا می‌باشد و در سالیان اخیر هم رشد بی‌اندازه و چشمگیری در حوزه‌های مختلف از جمله صنعت، اقتصاد و مهندسی خود داشته است. در لیستی که تایمز اخیرا از برترین موسسات دانشگاهی و آموزشی جهان منتشر کرد، چین با داشتن 50 دانشگاه در این لیست، یکی از سردمداران در میان کشورها شناخته شد. به همین دلیل هم هست که روز به روز به شمار مهاجران از طریق تحصیلی چین افزوده می‌شود. چین امروزه به یکی از مهم‌ترین مراکز تحصیل علوم پزشکی تبدیل شده است. ما در این مقاله بنا بر آن داریم که تحصیل پرستاری در چین را به لحاظ کیفیت، هزینه و شرایط بررسی کنیم.

مدارک قابل اخذ تحصیل پرستاری در چین

مدارک قابل اخذ تحصیل پرستاری در چین

کشور چین مدت‌هاست که با بالا رفتن تعداد شهروندان مسن خود رو به روست و کمبود شدید در قشر پرستاران را می‌توان به خوبی در جامعه پزشکی این کشور حس کرد. کشور چین برای اینکه بتواند به این تقاضاهای روزافزون در جهت افزایش مراقبت‌های بهداشتی باکیفیت و قابل دسترسی پاسخ قابلی بدهد، اصلاحات شایان توجی در نهاد بهداشت و درمان انجام داده است. این مسئله که این اصلاحات به موفقیت ختم بشوند، تحت تأثیر عوامل و موارد مختلفی از جمله توسعه اجتماعی، اقتصادی و سیاسی چین قرار خواهد گرفت.

پرستاری در چین شامل سه سطح از مدرک است: دیپلم، فوق دیپلم، لیسانس

 1. دیپلم: این مدرک توسط دانشکده‌های بهداشت صادر شده و به فارغ‌التحصیلان متوسطه ارائه می‌شود. این مدرک ثبت نام برای برنامه پرستاری‌ای 3 ساله است و این برنامه پرستاری، برای آموزش و تدریس مهارت‌های فنی طراحی شده است.
 2. دیپلم پیشرفته (یا فوق دیپلم): توسط دانشکده‌ها یا دانشگاه‌ها به فارغ‌التحصیلانی از دبیرستان‌ها و مدارس بهداشت داده می‌شود. این مدرکی برای ثبت نام یک دوره 3 ساله پرستاری-کاردانی است که آموزش‌های عمومی را در کنار آموزش تئوری-نظری و مهارت‌های پرستاری در خود دارد.
 3. درجه لیسانس: توسط دانشگاه‌ها و برای فارغ‌التحصیلان از دبیرستان‌ها و همچنین فارغ‌التحصیلان برنامه‌های دیپلم ارائه و صادر می‌شود. دانشجویان پیش از اخذ این مدرک، یک برنامه 5 ساله کارشناسی رشته پرستاری ثبت نام می‌کنند و این برنامه پایه پرستاری گسترده را با دیگر علوم مرتبط فراهم می‌کند. این برنامه به دانشجویان این امکان را می‌دهد که در سطح بالایی از رشته پرستاری فعالیت کنند و یا در بیمارستان‌هایی با رتبه‌ای بالاتر کار کنند و یا در بهترین حالت، در سمت‌ها مدیریتی مشغول به کار شوند.

 

شرایط تحصیلی و زبانی رشته پرستاری در چین

ویدئو تحصیل پرستاری در چین

شرایط تحصیلی و زبانی رشته پرستاری در چین

تحصیل در رشته پرستاری در چین متقاضیان خارجی و بین‌المللی بسیار زیادی دارد و برای تمامی دانشجویان امکان‌پذیر این است. مهاجرت تحصیلی با قصد تحصیل رشته پرستاری در چین دارای شرایط و قوانینی به خصوص است و در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم. به دلیل اینکه در چین دانشگاه‌های بسیار معتبری وجود دارند، سطح آموزشی بسیار پیشرفته است و بر اساس استانداردهای جهانی جلو می‌رود، و همچنین این دلیل که با وجود تحصیلی با سطح بالا، هزینه‌های تحصیلی در این کشور ارزان و مقرون به صرفه است، بیشتر دانشجویان ایرانی چین را به عنوان یکی از گزینه‌های عالی در نظر می‌گیرند.

تحصیل پرستاری در چین با دشواری و پیچیدگی‌های خاصی رو به رو نیست و دانشجویان از هر کشوری می‌توانند در تمامی مقاطع تحصیلی، یعنی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در چین تحصیل کنند. تحصیل در رشته پرستاری در کثیری از نقاط جهان طبق الگوی دکترای پیوسته نیست. این یعنی لازم است که شما حتما دوره‌های ناپیوسته کارشناسی، و کارشناسی ارشد و دکترا (PhD) را طی کنید. اما در خیلی از کشورها هم، با داشتن مدرک کارشناسی پرستاری، امکان این وجود دارد که شما کاری با درآمدی مناسب پیدا کنید و در آن مشغول به کار شوید. در نتیجه،  ورود به دانشگاه‌های دولتی و خصوصی کشور چین بدون اینکه دارای مدرک زبان باشید امکان‌پذیر است.

از آنجایی که بیشتر دانشگاه‌ها در کشور چین تنها بر اساس شرط معدل یا حتی فقط به وسیله داشتن مدرک زبان در رشته‌های پرستاری پذیرش می‌دهند، خیلی از افراد تحصیل رشته پرستاری در چین را جهت یافتن شغلی درخور و پردرآمد انتخاب می‌کنند چرا که تحصیل در رشته پرستاری در کشور چین به عنوان یک شغل بسیار پردرآمد و عالی شناخته شده است.

معمولا افرادی که می‌خواهند در رشته پرستاری مشغول به تحصیل بشوند و از آن یک مسیر حرفه‌ای بسازند، کشورهای انگلیسی زبان را اولویت‌ خود می‌گذارند اما شایان ذکر است که در برخی از دانشگاه‌های کشور چین، مخصوصا دانشگاه‌های خصوصی آن هم امکان تحصیل در رشته پرستاری به زبان انگلیسی وجود دارد. جهت تحصیل در رشته پرستاری در کشور چین و به زبان انگلیسی، مدرک زبان خاصی لازم نیست اما بهتر آن است که دانش زبانی شما برای راحتی کار خودتان چیزی حدود آیلتش 6 باشد.

 

وضعیت کلی رشته پرستاری در جامعه چینی

تقریبا از سال 1992 کثیری از پرستاران چینی که در حال کار بودند سعی خود را کرده‌اند که مدرک تحصیلی خود را ارتقا دهند. یعنی اگر مدرک دیپلم داشته‌اند آن را به دیپلم پیشرفته، و اگر دیپلم پیشرفته داشته‌اند آن را به مدرک لیسانس ارتقا دهند. اینکه چرا این پرستاران به چنین تلاشی دست زدند واضح است و دلیل و انگیزه اصلی آنان رسیدن به پیشرفت شغلی بیشتر و درآمد بهتر است.

امروزه هم دانشجویان بیشتری هستند که از طریق آموزش‌های آکادمیک و دانشگاهی به دنبال کسب سطحی بالاتر در مدارک می‌باشند. در نتیجه، این گونه شد که  آموزش سطح دیپلم تدریجا از بین رفته است. حالا تقریبا نصف پرستاران تحصیل‌کرده شاغل در چین، مدرک دیپلم پیشرفته و یا مدارک تحصیلی بالاتر از آن را دارا هستند، اگر چه هنوز آن دسته از پرستارانی که مدرک دیپلم را می‌گیرند به طور کامل از بین نرفته‌اند.

در حال حاضر، بیشتر از 38.8٪ از پرستارانی که در چین شاغل هستند، دارای دیپلم پیشرفته دانشگاه و 8.9% از آنان دارای مدرک کارشناسی، و یا کارشناسی ارشد هستند. علی رغم اختلاف و تمایز در سطح مدرک پرستاری، تمامی فارغ‌التحصیلان پرستاری ملزم به این هستند که در آزمون ملی تایید صلاحیت پرستار را قبل از ثبت نام در رشته پرستاری شرکت کرده و در آن قبول شوند.

آموزش پرستاری در چین از همان ابتدا هم مدل زیست پزشکی را در خود پذیرفته است. مطالعه‌ای صورت گرفت که برنامه‌های پرستاری را در مقطع لیسانس در چین مورد تحلیل و بررسی قرار می‌داد. نتایج این مطالعه نشان می‌دادند که الگوی آموزش پرستاری کپی مستقیمی هستند از  برنامه‌های درسی آموزش پزشکی در چین. تنها تفاوتی که در این دو الگوی آموزشی قابل تشخیص بود، این بود که عناوین موضوعی در این الگوها به جای کلمه «پزشکی» با «پرستاری» جا به ‌جا شده بودند.

 

تحصیل پرستاری در چین در مقطع دکترا

دانشجویانی که در دوره‌های دکتری ثبت نام شده باشند، قادر هستند که تحقیقات خود را حول موضوعاتی همچون مدیریت پرستاری، تمرین بالینی، آموزش پرستاری، پرستاری جامعه، یک زمینه بالینی تخصصی، و یا پرستاری بهداشت روان متمرکز و تنظیم کنند. ثبت نام در دوره‌های دکترا غالبا به دو دلیل برای کثیری از پرستاران چالش برانگیز است: یکی کمبود منابعی که در حال حاضر برای یادگیری پرستاری وجود دارند و دیگری کمبود متخصصان پرستاری است که واجد شرایط لازم جهت نظارت بر دانشجویان در تحصیلات تکمیلی هستند.

اگرچه بسیاری از سرپرستان ممکن است که در زمینه‌های خودشان متخصص  و خبره باشند، اما ممکن است که تخصص آن‌ها مرتبط، قابل انتقال و یا منوط به رشته پرستاری نباشد. چین اهدافی همچون توسعه برنامه‌های خاص و بهبودیافته برای رشته پرستاری دارد و این گونه اهداف در راستای این هستند که تمرکز را بر روی تمرینات و آموزش‌های پیشرفته و به روز پرستاری بیشتر کنند. البته توسعه چنین برنامه‌هایی هنوز در مراحل ابتدایی خود است.

 

هزینه های تحصیل رشته پرستاری در چین

هزینه‌های تحصیل رشته پرستاری در چین

هزینه‌های تحصیل پرستاری در چین و مقطع کارشناسی آن، اگر به زبان انگلیسی باشند، تعرفه‌ای کلی وجود ندارد و از هر دانشگاه به دانشگاه دیگر این هزینه و شهریه تغییر می‌کنند، اما به صورت میانگین برای هر سال تحصیلی، شهریه تحصیل پرستاری چزی معادل 2750 الی 3000 دلار برآورد شده است.

 

 اوضاع کار دانشجویی در کشور چین

هیچ کدام از دانشگاه‌های چین و همچنین دولت آن، بر خلاف دانشگاه‌های اروپایی، هیچ گونه محدودیتی را برای کار کردن دانشجو اعمال نکرده‌اند و دانشجو می‌تواند بسته به زمانی که دارد، در هفته بین 10 الی 30 ساعت کار کند. اما در نظر داشته باشید که دانشجو همچنین ملزم به شرکت کردن در کلاس‌ها می‌باشد و غیبت‌های او نباید از حد تعیین شده توسط دانشگاه بیشتر باشد. دانشجو همچنین موظف است که امتحانات خود را با موفقیت و با نمرات بالا بگذراند و تکالیف را ارائه دهد و فعالیت‌های گروهی و کلاسی داشته باشد.

شرایط خوابگاه‌های دانشجویی برای تحصیل پرستاری در چین

می‌توان گفت تقریبا همه دانشگاه‌های دولتی و خصوصی چین، و همچنین بسیاری از کالج‌ها، خوابگاه‌هایی را برای دانشجویان خود اختصاص می‌دهند و این خوابگاه‌ها می‌توانند در داخل محوطه و یا خارج از محوطه دانشگاه باشند. هزینه خوابگاه‌های دانشجویی در کشور چین بر اساس مولفه‌های متفاوتی همچون محل خوابگاه در سطح شهر، تعداد نفرات، خصوصی و یا دولتی بودن دانشگاه، امکانات و تسهیلاتی که خوابگاه دارد و مواردی شبیه به این تعیین می‌شود. آن درسته از خوابگاه‌های چین که خارج از محوطه دانشگاه هستند، معمولا به دلیل اینکه امکانات بیشتری هم ارائه می‌کنند، قیمت بالاتر و بیشتری دارند.

معمولا ارزان‌ترین و راحت‌ترین گزینه موجود برای سکونت دانشجویان، خوابگاه‌ها است. بسیاری از دانشگاه‌ها در کشور چین، دارای خوابگاه‌هایی مخصوص برای دانشجویان بین‌المللی خود هستند، لذا فرد به هنگام تحصیل در چین می‌تواند در کنار افرادی زندگی کند که تجربه‌هایی مشابه به تجربه‌های خود او دارند زندگی کند و این فرآیند انطباق دانشجو با محیط را سریع‌تر شکل می‌دهد.

زندگی دانشجویی و تحصیل پرستاری در چین

هزینه زندگی کردن در چین آنچنان گران نیست، حتی در شهر پکن که پایتخت و گران‌ترین شهر چین می‌باشد دانشجو می‌تواند به سادگی با روزانه 12 دلار زندگی کند. هزینه اجاره آپارتمان در چین با توجه به اینکه در چه محله‌ای و با چه وضعی واقع شده است متفاوت است و اگر دانشجو در مضیقه مالی باشد، می‌تواند به راحتی از طریق تدریس پاره وقت دروس به دستمزد نسبتا خوبی دست پیدا کند. حتی اگر فرد تمایلی شخصی داشته باشد که در شهرهای بزرگ چین همچون شانگهای یا پکن زندگی کند، باز هم عاقلانه نیست که زندگی در شهرستان‌های کمتر شناخته شده و کوچک چین را نادیده بگیرد؛ چرا که در این شهرستان‌ها امکان اینکه بتواند یک اتاق پیدا کند بسیار بالاست.

به علاوه با زندگی در این شهرستان‌های کوچک، سفرهای داخلی و جاده‌ای بدون داشتن ماشین امکان‌پذیر است. کشور چین یکی از کشورهایی است که دارای بهترین و توسعه یافته‌ترین نوع سیستم‌های راه آهن در جهان است و مسافرت و رفت و آمد با این سیستم بسیار آسان و مقرون به صرفه‌تر از هر وسیله نقلیه دیگری می‌باشد. هزینه مترو در بزرگ‌ترین شهر چین، یعنی پکن حدودا 3 الی 9 یوان است، و هزینه اتوبوس نیز  15 تا 25 سنت آمریکاست. هزینه تاکسی هم بین 2.3 الی 13 یوان بسته به مقصد متغیر است. غذا خوردن و به طور کلی مقوله خورد و خوراک در کشور چین بسیار اقتصادی و مقرون به صرفه است  و یک وعده غذایی خوب در سلف دانشگاه، یا در یک رستوران کوچک محلی، و یا در یک فست فودی زنجیره‌ای به طور معمول، تقریبا چیزی حدود 22 یوان است.

سخن پایانی

چین مزیت‌های جالبی به نسبت دیگر کشورها برای مهاجرت تحصیلی دارد. فضای اگزوتیک و جالب توجه چین به عنوان یک کشور آسیای شرقی با فرهنگی غنی می‌تواند توجه هر کسی را به خود جذب کند. تحصیل پرستاری در چین نه فقط یک تجربه تحصیلی خواهد بود، بلکه به دلیل تمایز زیاد چین با دیگر کشورها پرطرفدار برای مهاجرت تحصیلی، تجربه‌ای جدید از یک بافت اجتماعی جدید نیز خواهد بود. یادگیری زبان دشوار این کشور تاثیر بسزایی در کیفیت زندگی در چین دارد و معمولا حتی دانشجویانی که به زبان انگلیسی در چین تحصیل می‌کنند، جهت برقراری ارتباط بیشتر زبان چینی را فرا می‌گیرند. البته این امر ممکن است برای دانشجویان رشته پرستاری امری ضروری‌تر به نظر برسد چرا که اگر دولت و بیمارستان‌های چین بخواهند که آن‌ها را جذب کنند، دانش به زبان چینی یکی از برتری‌های آنان خواهد بود.

24 دیدگاه در “تحصیل پرستاری در چین”

 1. من دیپلم هنر دارم ولی میخوام علوم پزشکی بخونم. هیچ راهی نداره بشه اقدام کرد؟

  1. سلام خانم سامانی. وقت بخیر
   شما میتونید به آموزش و پرورش مراجعه کنید و نوع دیپلمتون رو عوض کنید و یا برای کشوری اقدام کنید که دیپلم هنر رو هم قبول کنند.

 2. سلام من لیسانس پرستاری دارم و خیلی رشتمو دوست دارم. معدل لیسانسم 17.49 بوده و 28 سالمه. میخواستم بدونم میشه اقدام کنم؟
  مدرکم رو آمریکا یا کانادا قبول داره؟

  1. سلام خانم قلی زاده. وقت بخیر
   بله شما برای مقطع ارشد میتونید اقدام کنید و مدرکتون مورد تایدد سایر کشور ها و ایران هست.

 3. تو چین میشه در کنار تحصیل کار کرد؟ درآمدمون کافیه برای هزینه زندگی هر ماه؟
  من سال دیگه میخوام دیپلم بگیرم برم.

  1. سلام خانم آنیتا. وقت بخیر
   خیر شما در کشور چین اجازه ی کار ندارید.

  1. سلام خانم دینا. وقت بخیر
   بله. پیشنهاد میکنم با موسسه تماس بگیرید تا راهنماییتون کنند.
   021-88619310
   021-88619377

 4. سلام در رشته پرستاری برای کشور چین میشه بورسیه گرفت ؟؟؟؟؟

  1. سلام خانم قربانی. وقت بخیر
   بله ما آفر تحصیل داروسازی با بورسیه شهریه رایگان رو داریم اما باید شرایطتون بررسی بشه.

 5. ممنون از مقاله خوبتون برای دریافت مشاوره چجوری می تونم اقدام کنم

  1. سلام آقای یوسفی. وقت بخیر
   ممنون از نظرتون پیشنهاد میکنم با موسسه تماس بگیرید تا راهنماییتون کنیم.
   021-88619310
   021-88619377

  1. سلام. وقت بخیر
   از سالانه 4 هزار دلار. بستگی به دانشگاه مورد نظر شما داره.

 6. سلام الان پرستاری بورسیه نداره؟ من 22 سالمه و دیپلمم 19.25 و پیش 18.70 بوده
  ممنون میشم جواب بدین

  1. سلام خانم پاینده. وقت بخیر
   شما شرایط لازم برای استفاده از بورسیه ی شهریه رایگان رو دارید، برای اطلاعات بیشتر پیشنهاد میکنم با موسسه تماس بگیرید.
   021-88619310
   021-88619377

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *