برای تحصیل فیزیوتراپی در چین لازم است بدانید که  چین از مقاصد سنتی جهان برای تحصیل در رشته‌های پزشکی است. کشور چین از قدیم‌الایام در علوم پزشکی دستی بر آتش داشته و امروزه نیز طبق استاندارهای جهانی یکی از بهترین مراکز علمی جهت تحصیل علوم پزشکی محسوب می‌شود. تحصیل در رشته فیزیوتراپی در کشور چین کیفیت بالای آموزشی‌ای در این کشور دارد. این رشته از رشته‌های جذاب و پرطرفدار به شمار می‌رود. این رشته از آن رشته‌هایی است که دوره تحصیلی آن، در اکثر دانشگاه‌های کشور چین جزء برنامه‌های آموزشی اصلی است. مدت زمان لازم جهت تکمیل دوره تحصیل فیزیوتراپی در چین 3 سال می‌باشد و دانشجو می‌تواند بعد از 3 سال نیز مدرک لیسانس خود را از چین بگیرد.

دانشجویان در این 3 سال قادرند از امتیازات و مزایای کشور چین همچون کیفیت بالای آموزش، آموزش به زبان انگلیسی، وجود بورسیه‌های متنوع و وجود امکان کار در کارهای دانشجویی بهره ببرند. این رشته که از محبوب‌ترین رشته‌های موجود در چین است، تحصیل آن شامل فرا گرفتن مهارت در زمینه بهبود و ارتقا بخشیدن به سلامت جسمانی و مقوله امیدآفرینی برای افراد معلول و آسیب‌دیده است. از آنجایی که چین پرجمعیت‌ترین کشور جهان است و به دلیل داشتن یک جامعه بزرگ از افراد مسن، نیاز بالایی به این رشته و متخصصانش دارد، باعث شده که این رشته به لحاظ کاری وضعیت خوبی داشته باشد و افراد متقاضی و فارغ‌التحصیل قادر هستند که در بیمارستان‌ها، مراکز خدمات درمانی خصوصی و دولتی، خانه پرستار، مدارس خاص، خانه سالمندان و … کاریابی کرده و درآمد خوبی کسب کنند. از شرایط مهم کار فیزیوتراپ‌ها در کشور چین، ارائه دادن مدرک حداقل کارشناسی و همچنین عدم داشتن سوء پیشینه است.

مزایای تحصیل فیزیوتراپی در چین

مزایای تحصیل فیزیوتراپی در چین

تحصیل فیزیوتراپی در چین مزایای زیادی دارد. اولین مزیت آن این است که فرد می‌تواند با هزینه‌ای مناسب در یک کشور پهناور و مدرن با لقب دومین قدرت اقتصادی در جهان زندگی کند و در آن به تحصیل و زندگی بپردازد. به علاوه دانشگاه‌های چین سال‌هاست که در فهرست برترین و ارزان‌ترین موسسات و مراکز دانشگاهی جهان حضور دارند. این کشور از کشورهایی است که سریع‌ترین میزان رشدهای اقتصادی تاریخ را به خود اختصاص داده است. بهترین شرکت‌ها و کارخانه‌های جهان، دفتر‌ها و نمایندگی‌هایی در کشور چین دارند و این امر منجر به این شده است که بازار کار مناسبی در اخیتار فارغ التحصیلان از دانشگاه‌های چین قرار بگیرد. از دیگر مزایای تحصیل کردن در چین می توان به تحصیل به زبان انگلیسی در این کشور اشاره کرد. شما می‌توانید در بسیاری از دانشگاه‌های کشور چین به زبان انگلیسی تحصیل کنید حتی بدون اینکه نیاز باشد مدرک زبان انگلیسی‌ای به دانشگاه ارائه دهید ولی بهتر است که مهارت زبانی و تسلط شما بر زبان انگلیسی چیزی در حد آیلتس ۶  باشد. البته اگر جزو آن دسته از افرادی هستنید که قصد تحصیل در رشته فیزیوتراپی چین را به زبان چینی دارید باید ابتدا ارزیابی شوید. این ارزیابی به واسطه آزمونی با عنوان Chinese proficiency test انجام می‌شود که عملا یک تست تسلط بر زبان چینی است. از دیگر مزیت‌های تحصیل در رشته فیزیوتراپی در چین می‌توان به دانشگاه‌هایی با رنکیگ جهانی بسیار بالا اشاره کرد که معمولا مورد تایید وزارت علوم هستند.

 

شرایط تحصیل فیزیوتراپی در چین

ویدئو تحصیل فیزیوتراپی در چین

شرایط تحصیل فیزیوتراپی در چین

دانشجوین متقاضی تحصیل فیزیوتراپی در چین امکان اینکه در هر سه مقطع تحصیلی کارشناسی (3 سال)، مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد (2 سال) و مقطع دکتری (4 سال) تحصیل کنند و مدرک بگیرند را دارند. دانشگاه‌های بسیاری در چین هست که هر ساله درصدی از ظرفیت خود را به پذیرش دانشجویان خارجی و داخلی در رشته فیزیوتراپی تخصیص می‌دهد و شرایطی را نیز برای پذیرش دانشجویان تعیین کرده است. به صورت کلی دوره‌هاى فيزيوتراپى در كشور چين هم ٤ ساله و به صورت مدرک ليسانس ارائه مي‌شوند.

رشته فيزيوتراپى در كشور چين در قالب بورسيه ارائه مي‌شود. اين بورسيه‌ها چندين و چند نوع دارند كه پرمتقاضی‌ترين آن، ٢ نوع از بورسيه  csc (بورسيه دولتى)، و همچنین بورسيه سال اول (یعنی بورسيه دانشگاهى) است. بورسيه csc یک بورسيه دولتى ست و تمامی هزينه‌های شهريه دانشگاه و خوابگاه را در ٤ سال تحصیل پوشش مي‌دهد. به علاوه دارای حقوق ماهيانه‌ای بين ١٥٠ تا ٢٠٠ دلار برای دانشجويان است که این مبلغ خرج امرار معارش و گذران زندگی روزانه آن‌ها می‌شود. نوع دوم بورسيه، بورسیه سال اول مي‌باشد كه دانشگاه آن را مستقیما ارائه مي‌دهد. اين بورسيه تنها هزينه شهريه دانشجو را در سال اول پوشش مي‌دهد و دادن هزينه‌های شهريه در سال‌هاى بعد وابسته به نمرات اوست. بورسيه دانشگاهى مذکور در دانشگاه‌هاى عالی و رتبه برتر چين ارائه شده و تعلق می‌گیرد و این دانشگاه‌ها مورد تاييد كشور ايران نیز هستند. تحصیل دروس در اين دانشگاه‌ها به زبان انگليسى انجام می‌شود و براى دانشجويان با نمرات ضعيف‌تر، این نکته مثبتی است. از جمله شرایط ضروری جهت اخذ پذیرش در رشته فیزیوتراپی و شروع تحصیل در این رشته در چین، برخوردار بودن دانشجویان از مدرک دیپلم متوسطه یا پیش‌دانشگاهی به همراه ریزنمرات مربوطه، و همچنین داشتن پاسپورت یا مدرک هویتی معتبر است. برخی مشخصه‌های تحصیل در رشته فیزیوتراپی در چین عبارت است از:

 • مدرک تحصیلی مورد نیاز جهت تحصیل در فیزیوتراپی در کشور چین: لیسانس فیزیولوژی؛
 • وجود امکان دریافت بورسیه‌های تحصیلی جهت تحصیل در این رشته؛
 • مدت زمان تحصیل فیزیوتراپی در چین: 3 سال؛
 • وضعیت زبان در آموزش فیزیوتراپی در چین: زبان انگلیسی و چینی.

 

مدارک موردنیاز برای تحصیل فیزیوتراپی در چین

مدارک مورد نیاز برای تحصیل فیزیوتراپی در چین (مقطع کارشناسی)

 1. تکمیل کردن فرم ثبت نام دانشگاه مورد نظر؛
 2. ارائه مدرک تحصیلی دیپلم و همچنین پیش‌دانشگاهی فرد متقاضی؛
 3. ارائه تمامی ریزنمرات دیپلم و پیش‌دانشگاهی فرد؛
 4. ارائه کردن 6 قطعه عکس پاسپورتی؛
 5. ارائه پاسپورت معتبر؛
 6. ارائه نسخه ترجمه‌شده مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی به همراه ریزنمرات (ترجمه مدارک به انگلیسی یا چینی)؛
 7. ارائه دادن انگیزه‌نامه دانشجو؛

 

از برترین دانشگاه‎‌های موجود در چین جهت تحصیل رشته فیزیوتراپی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. دانشگاه تسینگوآ: رتبه 1 چین / رتبه 22 جهان؛
 2. دانشگاه پکینگ: رتبه 2 چین / رتبه 31 جهان؛
 3. دانشگاه علم و فناوری چین: رتبه 3 چین / رتبه 93 جهان؛
 4. دانشگاه ژجیانگ: رتبه 4 چین / رتبه 101 جهان.

ویزای تحصیلی کشور چین

ویزای تحصیلی کشور چین

متقاضیان تحصیل فیزیوتراپی در چین در وهله اول و جهت ورود قانونی به این کشور و ادامه تحصیل، باید ویزای چین خود را (ویزای نوع x) از سفارت چین دریافت کنند. بر اساس قوانین مهاجرتی در کشور چین، ویزای دانشجویی در چین به دو دسته تقسیم می‌شود، یکی ویزای X2 Visa که مختص متقاضیانی است که مدت زمان اقامت تحصیلی آن‌ها در چین کمتر از 6 ماه است. دیگری ویزای X1 Visa که برای داوطلبانی است که می‌خواهند در برنامه‌ای تمام وقت در چین ثبت نام کنند و همین مسئله مدت زمان اقامت آن‌ها در کشور چین را به بیشتر از 6 ماه افزایش می‌دهد.

بورسیه‌های تحصیلی فیزیوتراپی در چین

رشته فیزیوتراپی و تحصیل فیزیوتراپی در چین از محبوب‌ترین رشته‌های تحصیلی موجود در این کشور است و سالیان سال نوعی از جو رقابتی شدید برای اخذ پذیرش تحصیلی در این رشته تحصیلی در چین وجود دارد. از جمله مزایای تحصیل در رشته فیزیوتراپی در کشور چین این است که متقاضیان رشته به طیف گسترده‌ای از بورسیه‌ها دسترسی پیدا کرده و از این طریق، امکان تامین کردن هزینه تحصیل و زندگی خود را در کشور چین خواهند یافت. معمولا انواع بورسیه‌های تحصیلی در چین، با حمایت دولت کشور چین به متقاضیان رشته ارائه می‌شود و در قبول شدن در تمامی این بورسیه‌ها، مهم‌ترین شاخص این است که فرد دارای مزیت‌های و شایستگی‌های تحصیلی نسبت به دیگر رقبای خود و متقاضیان باشد.

بازار کار فیزیوتراپی در چین

چین همان طور که گفته شد دارای جمعیت بزرگی از زنان و مردان مسنی است که نیاز مبرمی به فیزیوتراپیست‌های متخصص دارد. این فیزیوتراپیست‌ها بایستی در کنار بهره‌مندی از علم و دانش در زمینه تخصصی‌شان، همچنین مهارت‌های عملی برای انجام این کار را نیز فرا گرفته باشند. نوع درآمد فیزیوتراپ‌ها و میزان آن، از مباحث اصلی و جالب توجه متقاضیان این رشته است. آمارهای به دست آمده در سال 2019 نشان از این دارند که میانگین درآمد ماهانه یک فیزیوتراپ در چین چیزی حدود 243.430 یوان چین است. فیزیوتراپ‌هایی که در پکن مشغول به کار هستند درآمد 117 یوآن برای هر ساعت را دارند. می‌توان گفت حداقل درآمد فیزیوتراپ‌ها با توجه به رزومه کاری آن‌ها و سوابق تحصیلی‌شان، چیزی حدود 180.969 یوآن چین است و حداکثر درآمد این قشر نیز حدودا 310.884 یوآن چین می‌باشد.

مدارک لازم جهت دریافت ویزای کار چین

به لحاظ قانونی ویزای کار در کشور چین (ویزای نوع z) مخصوص دانشجویانی است که مجوز کار در کشور چین را دارا هستند و برای اشتغال در این کشور عازم چین‌اند. ویزای کار کشور چین ویزای قامت کوتاه‌مدت است و تنها تا 90 روز اعتبار دارد. بعد از ورود به کشور چین شما باید ویزای اقامت چین را دریافت کنید. در نتیجه می‌توان گفت که شرط اصلی جهت داشتن مهاجرت کاری به چین و مشغول شدن در آن، دریافت پیشنهادهای کاری از سوی اسپانسرهای چینی و کارفرمان است. در این صورت کارفرمای چینی مسئول این است که درخواست ویزای کار کشور چین را برای شما شروع کند و این امر باید با تایید اداره کار در کشور چین، آغاز می‌شود و پس از آن است که امکان اخذ ویزای کاری در چین از طریق سفارت چین وجود خواهد داشت. مدارکی که شما جهت دریافت ویزای کار در کشور چین به آن‌ها نیازمندید عبارتند از:

 1. ارائه دادن پاسپورت معتبر متعلق به شخص درخواست‌کننده ویزا؛
 1. ارائه مدارک شناسایی و هویتی فرد؛
 2. تهیه و تکمیل کردن فرم درخواست ویزای کار در کشور چین؛
 3. داشتن قرارداد کاری از سوی کارفرمای چینی؛
 4. ارائه عکس پاسپورتی؛
 5. ارائه بیمه سلامت با پوششی کامل در خدمات درمانی کشور چین؛
 6. ارائه تاییدیه رسمی کار از ادارات کار چین.

سخن پایانی

شما به عنوان فردی که می‌خواهید 4 سال از عمر خود را در یک کشور غریبه بگذرانید، موظف هستید که ابتدا درباره کلیت هویت آن کشور اطلاعاتی صحیح به دست آورید. بی‌مبالاتی در این امر باعث می‌شود که شما تصویر نادرستی از کشور مقصد داشته باشید و در هنگام تحصیل در کشور و حس کردن تناقضات میان واقعیت و ذهنیت شما در ابتدا، دچار آشفتگی بشوید و حتی تصمیم به برگشت بگیرید، و این یک چیز غیرنرمال در امر مهاجرت نیست. پس برای اینکه شناخت خود را درباره تحصیل فیزیوتراپی در چین کامل کرده باشید، با ما همراه شوید و چین را به عنوان مقصد مهاجرت تحصیلی خود بهتر بشناسید.

جمهوری خلق چین کشوری واقع در شرق آسیاست. این کشور با کشورهای زیادی همچون کره شمالی، روسیه، قزاقستان، ویتنام، تاجیکستان، پاکستان، افغانستان و … در همسایگی است. چین از نظر مساحت رتبه سوم جهان را دارد و پرجمعیت‌ترین کشور جهان محسوب می‌شود. چین به لحاظ تاریخی و فرهنگی از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که از قدیمی‌ترین تمدن‌ها در جهان و پرحادثه‌ترین ملل در طول تاریخ است.

در سال‌های اخیر رشد درصدهای مهاجرت چه کاری و چه تحصیلی به چین بالا رفته است و این رابطه مستقیمی با جایگاه چین در جامعه جهانی و چگونگی ایفای نقش او دارد. در این سال‌ها استانداردها و سطح رفاه و راحتی زندگی در کشور چین به علت افزایش حقوق‌ها و دستمزدها بسیار بالا رفته است و به همین دلیل، زندگی برای یک شهروند معمولی در چین به نسبت بسیاری از دیگر کشورهای جهان، از سطح رفاهی بسیار بالایی برخوردار است.

این کشور چهار فصله و زیبا، مدیریت سیستماتیک و مثال‌زدنی در هدایت اقتصادی دارد و عامل اصلی و ریشه‌ای رشد چین در هر موضوعی، ابتدائا سرعت بسیار بالای آن در زمینه اقتصاد است و این مسئله چین را به یک ابرقدرت اقتصادی تبدیل کرده است. همچنین، با بالا رفتن سطح کیفیت زندگی در کشور چین و بالا رفتن استانداردها در سطح کشور، امنیت جامعه نیز به طرز چشمگیری بالا رفته است. قوانین و مقررات این کشور برای جرائم خشونت‌آمیز بهبود پیدا کرده است و کسانی که از این قوانین پیروی کامل به عمل نیاورند، مجازات خواهند شد. قوانین هوشمندانه‌ای که در سال‌های اخیر در چین وضع شده است، بر روی تمام زندگی‌ها در شهرها تاثیر گذاشته است و شرایط زندگی را حتی برای افرادی که در لایه‌ها و طبقات پایین اجتماعی نیز زندگی می‌کردند بهتر و امن‌تر کرده است. نمود واضح این موضوع، بالا رفتن درصد و آمار گردشگری در کشور چین است. اطمینان از بالا بودن امنیت در سطح ملی چیزی است که هم توریست‌ها و گردشگران بدان نیازمندند و هم مهاجران تحصیلی و کاری.

18 دیدگاه در “تحصیل فیزیوتراپی در چین”

  1. سلام آقای خانی. وقت بخیر
   هزینه تحصیل از سالانه 4 هزار دلار هست و خیر بدون آزمون ورودی شما وارد کورس اصلی میشین.

  1. سلام خانم برزگر. وقت بخیر
   بله ما برای دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران اقدام میکنیم.

  1. سلام آقای مهران. وقت بخیر
   در کشور چین فقط توانبخشی وجود داره بجای فیزیوتراپی اما در ایران توابخشی ارزشیابی میشه.

  1. سلام خانم عاطفه. روزبخیر
   با دیپلم تجربی یا ریاضی بله میتونید.

 1. سلام‌ برای پذیرش باید معدل کل چند به بالا باشه ؟ مدرک زبان لازمه ؟

  1. سلام وقت بخیر
   دیپلم تجربی یا ریاضی با معدل بالای 15 و بدون نیاز به مدرک زبان میتونید اقدام کنید.

 2. سلام وقت بخیر تحصیل در چین به چینی هست یا انگلیسی ؟ ایا کالجی داره که زبان بخونیم قبل از دانشگاه ؟ هزینه چقدره ؟

  1. سلام خانم هستی. وقت بخیر
   تحصیل به دو زبان انگلیسی و چینی امکان پذیر هست. و اگر شرایط سنی مناسب داشته باشید میتونید در دوره های پیش پزشکی ( پری مدیکال) شرکت کنید.
   برای اطلاعات بیشتر پیشنهاد میکنم با موسسه تماس بگیرید تا کارشناسانمون راهنماییتون کنند.
   021-88619310
   021-88619377

 3. بهترین دانشگاه برای تحصیل رشته فیزیوتراپی در چین کدوم دانشگاهه؟

  1. سلام وقت بخیر
   دانشگاه نن جینگ، البته در کشور چین رشته فیزیوتراپی با عنوان توانبخشی ارائه میشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *