کشور چین از پیشرفته‌ترین کشورهای حال حاضر در زمینه علوم پزشکی است. این کشور سابقه طولانی‌ای در طب سنتی و پزشکی دارد به طوری که قدمت این علم در سرزمین چین به هزاران سال قبل باز‌می‌گردد. دولت چین از سال 2007 است که برای جذب دانشجویان بین‌المللی، مجوزی جهت ارائه دروس به زبان انگلیسی در رشته دندانپزشکی صاد کرده است و از سال 2007 به بعد تعداد دانشجویان بین‌المللی رشته‌ها و علوم پزشکی به طرز چشمگیری بالا بوده است. این دانشجویان از سرتاسر جهان به دلایل متعددی به چین مهاجرت تحصیلی می‌کنند و برخی در چین مشغول به کار شده، برخی به کشور خود باز گشته و آنجا مشغول به کار می‌شوند، و برخی دیگر کشور دیگری به جز چین یا کشور خودشان را برای مسیر حرفه‌ای و کاری خود انتخاب می‌کنند. فهمیدن دلایل عمده‌ای که دانشجویان، تحصیل دندانپزشکی در چین را انتخاب می‌کنند می‌تواند به فهم موضع خود شما نسبت به مهاجرت تحصیلی به چین کمک کند. موارد زیر مهم‌ترین عللی هستند که افراد از سرتاسر جهان به این کشور مهاجرت می‌کنند و تجربه‌ای رضایت‌بخش دارند:

1. چین برای اخذ مجوز در هر نوع آزمون تحصیل دندانپزشکی واجد شرایط است: 49 دانشگاه پزشکی دولتی در چین وجود دارد که همگی تحت نظارت دولت چین مشغول به کار و فعالیت هستند. .تمامی این دانشگاه‌ها مورد تایید سازمان بهداشت جهانی نیز هستند. فارغ‌التحصیلان رشته دندانپزشکی می‌توانند برای اخذ مجوز کار در تمامی آزمون‌های معادل سازی ملی کشورهای مختلف شرکت کنند: DAT, ADC, NDEB, ORE, INBDE, SCHS, و…

2. مدرکی که شما از چین اخذ می‌کنید، در سرتاسر دنیا مورد تائید است: دانشجویان دندانپزشکی در چین، پس از اینکه تمامی واحدهای آموزشی خود را بگذرانند و در آزمون پایان دوره دانشگاه خود قبول شوند، مدرک فارغ‌التحصیلی خود را اخذ می‌کنند. این دانشجویان می‌توانند مدرکی که از دانشگاه دریافت کرده‌اند را به همراه دیگر مدارک، به سفارت کشورشان در چین ببرند و تائید آن را دریافت کنند.

3. سهولت اخذ پذیرش برای دانشجویان بین‌المللی و خارجی: در مقایسه با کشورهایی همانند انگلستان و آمریکا، و همچنین کشورهای اروپایی، احتمال اخذ پذیرش و امکان ثبت نام کردن در دانشگاه‌های علوم پزشکی چین بیشتر است. نکته دیگر اینکه تحصیل در رشته دندانپزشکی به نسب دیگر کشورها بسیار ارزان‌تر است. جدا از اینکه مراحل اخذ پذیرش هم در کشور چین بسیار راحت‌تر است، شما به هنگام انتخاب چین، از جو پراسترس و فشار رقابتی شدید در دیگر کشورها نیز رها خواهید شد.

4. دندانپزشکی چین با تحصیلات دندانپزشکی در غرب هم‌تراز است: اکثر دانشگاه‌های علوم پزشکی چین دارای رنکینگ‌های جهانی زیر 500 هستند و در زمینه پزشکی مدرن نیز دارای شهرت بسیار خوبی در دنیا می‌باشند. رشته پزشکی و دیگر رشته‌ها در علوم پزشکی، سال‌های سال است که در کشور چین به زبان انگلیسی آموزش داده می‌شود و تعداد زیادی از فارغ‌التحصیلان یا به عنوان پزشک در کشور خود اشتغال دارند و یا قصد گذراندن تحصیلات تکمیلی‌شان را در چین دارند.

5. تحصیل در چین مساوی است با تحصیل در یک محیط آموزشی بین‌المللی: از آنجا بر تعدا دانشجویان بین‌المللی چین هر روز اضافه می‌شود، چین به شکل جالب و چشمگیری رو به سوی بین‌المللی شدن و تکثر بین‌المللی یافتن می‌نهد. شما هنگام تحصیل در چین، دانشجویانی را از کشورها و سرزمین‌های مختلف جهان خواهید شناخت. به علاوه، شما در کنار فرا گرفتن این فرهنگ‌های بی‌شمار بین‌المللی، می‌توانید با فرهنگ غنی و سنتی خود چین هم آشنا شوید. بیشتر کشورهای جهان در دانشگاه‌های چین نماینده دارند.

6. وجود تعداد بالای بیمارستان‌هایی با کیفیت بسیار بالا در چین که مناسب گذراندن دوره تحصیل رشته دندانپزشکی هستند: تمام دانشگاه‌هایی اجازه ثبت نام دانشجوی خارجی دارند، باید حداقل استاندارهای تعیین شده توسط وزارت علوم را در خود داشته باشند. بیمارستان‌هایی که وابسته به دانشگاه هستند و دانشجویان دوره انترنی خود را در آن جا می‌گذرانند نیز باید دارای گرید 3 و همچنین سطح الف باشند. از دیگر ملزومات مهم مجهز بودن این بیمارستان‌ها به تجهیزات کامل پزشکی با استاندارهای جهانی و وجود تخت کافی برای همه بیماران است. چین به دلیل پرجمعیت‌ترین کشور جهان بودن، بازار پزشکی بسیار پویایی دارد که هر سال با سرعتی باورنکردنی رشد می‌کند و در سال‌های آتی یکی از بازارهای پزشکی مهم جهانی خواهد شد.

7. با تحصیل در چین، کشف تاریخ کهن و فرهنگ و تمدن غنی آن امری در دسترس خواهد بود: کشور چین دستاوردهای شگفت‌آوری را در عرصه جهانی طی 30 سال گذشته داشته است. بیش از 260.000 دانشجوی بین‌المللی و خارجی در دانشگاه‌ها، موسسات و کالج‌های بین‌المللی کشور چین ثبت نام کرده‌اند و این، کشور چین را یه یکی از محبوب‌ترین و مرموزترین مکان‌ها در جهان برای تحصیل بدل کرده است. کشور چین ویژگی‌های یک فرهنگ و تمدن مرموز و کهن را در خود دارد، در عین حال که یک غول اقتصادی نوین و پویاست. کشور چین برای هر کس جذابیت خاص خودش را دارد و این جذابیت از عوامل اجتماعی، فرهنگی و سیاسی گرفته، تا عوامل اقتصادی و طبیعتی آن را در بر می‌گیرد.

8. چین ارزان‌ترین کشور جهان برای تحصیل رشته دندانپزشکی است: تحصیل دندانپزشکی در چین ،حدودا 70 درصد ارزان‌تر از کشورهای انگلستان یا آمریکا است. برای مثال تحصیلی مشابه تحصیل رشته دندامپزشکی در چین، در آمریکا 160.000 الی 200.000 دلار هزینه دارد، تازه بدون اینکه دوره 4 ساله پیش پزشکی را داشته باشد. این در حالی است که دانشجویان می‌توانند دوره کامل 6 ساله خود را با هزینه‌ای دور و بر 30.000 الی 50.000 دلار در چین بگذرانند. شهریه در چین نیز در مقایسه با دیگر کشورها بسیار معقولانه‌تر است چرا که وزارت بهداشت کشور چین به اساتید دانشگاهی کمک‌هزینه می‌دهد و این مسئله هزینه تدریس را در این دانشگاه‌ها تا حد زیادی پایین می‌آورد و این برای دانشجویان بین‌المللی به‌صرفه‌تر است. چین از جمله ارزان قیمت‌ترین کشورها برای تحصیل در رشته دندانپزشکی است. هزینه تحصیل و زندگی در چین بسیار کمتر از کشورها و دانشگاه‌های اروپایی و آمریکایی است.

9. آب و هوا در چین منطقه به منطقه تفاوت دارد و این باعث شده است که هر دانشگاه، زیبایی مخصوص به خود را در فصل‌های مختلف سال داشته باشد: افراد محصل در چین می‌توانند از زندگی و بودن در فضای دانشگاه لذت تمام و کمالی ببرند و یا در اوقات فراغت خود به جاهای دیگری بروند که به محل زندگی و دانشگاه خودشان، مطلقا هیچ شباهتی ندارد. دانشگاه‌ها معمولا برای این که موفق شوند فرهنگ و سنت‌های باشکوه و جالب چینی را به دانشجویان بین‌المللی نشان بدهند، فعالیت‌های متنوع و متعدد زیادی را برای آنان ترتیب می‌بینند. دانشجویان غیرچینی نه تنها با تاریخ و فرهنگ غنی و طولانی چین آشنا می‌شوند، بلکه می‌توانند به نوعی با روحیه نسل جدید در چین و جو حاکم میان آن‌ها هم آشنا شوند.

10. تحصیل دندانپزشکی در چین مساوی است با تحصیل در یکی از امن‌ترین کشورهای جهان: چین کشوری آرام و صلح‌آمیز و با امنیت بالاست. دولت چین برای اینکه امنیت و آرامش اجتماع را حفظ کند، قوانین و مجازات سختی برای مجرمین در نظر می‌گیرد و در اثر این دو مولفه، یعنی قوانین سفت و سخت و داشتن روحیه‌ای آرام و غیرستیزه‌جو، نرخ جرائم در چین طبق آمار هر ساله در حال کاهش یافتن است. البته دولت چین برای دانشجویان بین‌المللی خود قوانین و مقررات حفاظتی خاص و ویژه‌ای در نظر گرفته است که رفاه و امنیت این دانشجویان مهمان را به خوبی تامین کند.

 

شرایط تحصیل دندانپزشکی در چین

ویدئو تحصیل دندانپزشکی در چین

شرایط تحصیل دندانپزشکی در چین

هم‌اکنون کشور چین دارای 45 دانشگاه معتبر است که مجوز پذیرفتن سالانه هزاران دانشجوی خارجی برای تحصیل در زیرشاخه‌های علوم پزشکی را دارند. اکثر دانشگاه‌های علوم پزشکی چین در رنگینک QS و در محدوده آسیا از رتبه‌های بالایی برخوردار هستند و در سال 2020، در میان دانشگاه‌های چین 6 دانشگاه در میان 100 دانشگاه برتر جهان قرار داشتند و این عدد، با وجود کشورهای اروپایی و دانشگاه‌های آمریکایی عددی خیره‌کننده است. تحصیل در زیر شاخه دندانپزشکی در دانشگاه‌های چین با نام لیسانس بهداشت و دهان به دانشجویان ارائه می‌شود.
تعداد کمی از دانشگاه‌های چین همچنین دربرگیرنده دوره‌های BDS هستند که با واحدهای درسی در برخی از کشورها و ایران مطابقت دارند. مدت تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور چین 5 یا 6 سال است که 4 تا 5 سال آن به آموزش دروس دندانپزشکی و سال آخر آن مخصوص ارائه دوره انترنی  و شیفت‌های کارآموزی به دانشجویان در بیمارستان‌های تحت نظر دانشگاه و مراکز دندانپزشکی معتبر است. نکته مهم در پذیرش چین این است که دوره‌های تحصیلی در ماه سپتامبر (در ایران: اواخر ماه شهریور) آغاز شده در ژوئن و جولای سال بعد (در ایران: ماه‌های خرداد و تیر) ادامه دارد. بهترین زمان برای ثبت نام در رشته دندانپزشکی در هر سال، ماه بهمن و اردیبهشت است.

 

آزمون ورودی و دوره های تحصیل دندانپزشکی در چین

آزمون ورودی و دوره‌های تحصیل دندانپزشکی در چین

خوشبختانه پذیرش دانشجویان در رشته دندانپزشکی در کشور چین تا همین لحظه بدون آزمون ورودی انجام گرفته و امید که به همین شکل نیز ادامه پیدا کند. متقاضیان ایرانی زیادی در سال‌های اخیر توانسته‌اند در چین و در رشته دندانپزشکی پذیرش بگیرند. نکته این است که هر فردی نمی‌تواند فارغ از اینکه چه شرایطی دارد در دانشگاه‌های چین پذیرش بشود. در وهله اول، بهتر است سن فرد زیر 25 سال باشد و نمرات دروس اصلی وی یعنی دروس زیست‌شناسی، ریاضی، شیمی، فیزیک، و زبان انگلیسی نسبتا بالا باشد تا واجد اولین و ابتدایی‌ترین شرایط درخواست پذیرش بشود. در برخی از دانشگاه‌‌های کشور چین، آزمون‌‌های پیش دندانپزشکی به شکل اخیاری برگزار شده و در برخی دیگر از دانشگاه‌ها، دوره‌‌های اصلی رشته برگزار می‌شود، به این صورت که دانشجو پیش از شروع دوره، یعنی یک ترم زودتر از اینکه دوره اصلی شروع بشود به چین می‌رود و به مدت 5 ماه بایستی دروس پایه رشته‌اش همانند شیمی، زیست‌شناسی، زبان انگلیسی و زبان چینی را بگذراند و پس از قبولی در این دروس ارائه‌شده، موفق می‌شود که در دوره اصلی دانشگاه پذیرش بگیرد. این دوره‌ها در دو ماه‌ اسفند و فروردین آغاز می‌شوند.

ده دانشگاه برتر علوم پزشکی چین

ده دانشگاه برتر علوم دهان و دندانپزشکی در چین

این رتبه‌بندی بر اساس رنکینگ سال 2020 سازمان معتبر Shanghai است.
1. دانشگاه سیچوان – رتبه 23 جهان / رتبه 1 آسیا؛
2. دانشگاه پکینگ – رتبه 40 جهان / رتبه 4 آسیا؛
3. دانشگاه ووهان – رتبه 48 جهان / رتبه 10 آسیا؛
4. دانشگاه نیرو هوایی چین – رتبه 76 جهان / رتبه 20 آسیا؛
5. دانشگاه کپیتال مدیکال – رتبه 103 جهان / رتبه 14 آسیا؛
6. دانشگاه جیائو تونگ شانگهای – رتبه 100 تا 150 جهان / رتبه 9 آسیا؛
7. دانشگاه نانجینگ – رتبه 100 تا 150 جهان / رتبه 58 آسیا؛
8. دانشگاه شندونگ – رتبه 100 تا 150 جهان / رتبه 17 آسیا؛
9. دانشگاه ججیانگ – رتبه 100 تا 150 جهان / رتبه 24 آسیا؛
10. دانشگاه چاینا مدیکال – رتبه 200 جهان / رتبه 61 آسیا؛

 

هزینه تحصیل دندانپزشکی در چین

هزینه‌‌های تحصیل دندانپزشکی در چین

چین کشور بسیار بزرگی است و با توجه به این نکته و همچنین تعداد زیاد دانشگاه‌‌ها در کشور چین و در شهر‌‌های مختلف آن، نمی‌توان مبلغ دقیقی از درباره هزینه‌ها و خرج و مخارج زندگی و تحصیل در این کشور به دست آورد، اما می‌توان به صورت کلی گفت که هزینه‌های تحصیل و زندگی در کشور چین نسبت به کشور‌‌های دیگر و شهرهای دیگر کمتر است. طبق آمار منتشر شده در سال 2018، هزینه شهریه دانشگاه‌ها برای تحصیل در رشته دندانپزشکی در چین به طور متوسط چیزی بین 6000 تا 7000 دلار در سال است که این مقدار در کشور چین به واحد پولی یوان دریافت می‌شود و معادل 35000 تا 50000 یوان چین است. مبلغ هر دوره به صورت یکجا و قبل از اینکه دوره مورد نظر آغاز شود از شما دریافت می‌شود. نکته دیگر اینکه هزینه دوره پیش دندانپزشکی برای دانشجویان نصف هزینه یک سال دوره خواهد بود. تقریبا تمامی دانشگاه‌ها به دانشجویان بین‌المللی خصوصا دانشجویان تازه وارد خوابگاه ارائه می‌دهند. همچنین می‌توان با کسب مجوز از ادارات مهاجرت و دپارتمان اتباع خارجی، خارج از دانشگاه زندگی کرد. هزینه زندگی کردن در شهری همچون پکن که یکی از شهر‌‌های بسیار گرانقیمت چین است چیزی بین 1000 تا 1200 دلار آمریکا در ماه می‌باشد. بسیاری از دانشگاه‌‌های دندانپزشکی کشور چین در شهر‌‌های شیان، خنان، و ‌‌‌‌‌شاندونگ که تراکم کمتری از شهر‌‌های صنعتی و بزرگ کشور چین دارند واقع شده‌اند که با در نظر گرفتن این نکته، هزینه دانشجو در یک ماه بین 500 تا 700 دلار متغیر است.

ویزای تحصیلی چین

ویزای تحصیلی چین

به طور کلی ما دو نوع ویزای تحصیلی داریم و نوع اول آن یعنی X1 است. این نوع از ویزا برای اقامت بیش از 180 روز است. نوع دوم ویزا X2 است که مخصوص اقامت‌های کمتر از 180 روز است و اعتبار آن‌ها از روز صدورشان تا 90 روز می‌باشد. هزینه صدور این ویزاها از 100 الی 140 دلار است.

نکات مهم ویزای تحصیلی چین

شما بدون اینکه به آزمون ورودی نیاز داشته باشید می‌توانید در رشته دندانپزشکی در چین تحصیل کنید. برای دانشجویان ایرانی به همراه داشتن مدارک پیش‌دانشگاهی رشته‌های ریاضی و تجربی الزامی است. به علاوه این مدرک، داشتن نسخه ترجمه‌شده ریزنمرات دیپلم و پیش‌دانشگاهی و به همراه داشتن گواهینامه هر یک به انگلیسی برای تحصیل در چین ضروری است. پس از اینکه شما در یکی از دانشگاه‌های چین پذیرش می‌شوید، باید به نزدیک‌ترین سفارت چین بروید و درخواست ویزایی با نام (X-VISA) بدهید. فراموش نکنید که ارائه دادن مدارک معتبر زبان انگلیسی همچون تافل و آیلتس ضروری است.

 

مدارک پذیرش تحصیل در چین

1. گذرنامه معتبر؛
2. فرم درخواست ویزای دانشجویی؛
3. وجود هر دو نسخه اصل و کپی فرم پذیرش دانشگاه؛
4. عکس پرسنلی؛
5. تکمیل کردن فرم‌های JW201 و JW202 (که دومی تنها برای ویزای X1 است).

سخن پایانی
برای تحصیل دندانپزشکی در چین که یک کشور رده اول در دنیا‌ست، شما نیازمندید که هزینه، زمان و انرژی زیادی بگذارید. در میان گزینه‌های موجود برای متقاضیان رشته دندانپزشکی، چین به این دلیل گزینه خوبی است که هم هزینه و هم زمان و هم انرژی مصرفی برای تحصیل در این کشور به گونه‌ای نیست که شما را ناامید کند. بورسیه‌های دولتی چین یکی دیگر از مزیت‌های بسیار مهم چین است و در رقابت کشورهای غیراصلی چین را پیروز می‌کند. چین در سال‌های اخیر شرایط خوبی برای متقاضیان فراهم آورده است و افرادی که از این فرصت منحصر به فرد استفاده کرده‌اند نتایج خوبی از آن دیده‌اند. شرایط تحصیل در چین را در ذهن داشته باشید و آن را به آن به عنوان یکی از موارد عالی نگاه کنید.

26 دیدگاه در “تحصیل دندانپزشکی در چین”

  1. سلام خانم خداجو. وقت بخیر
   شهریه ی دندان پزشکی از سالانه 5 هزار دلار هست.

 1. وقت بخیر. من 27 سالمه ولی خیلی دوست دارم دندان پزشکی بخونم. معدلمم 17 هست. چیکار کنم؟

  1. سلام آقای امیر علی. وقت بخیر
   اگر شما دیپلم تجربی یا ریاضی دارید ما میتونیم براتون پذیرش بگیریم.

 2. برای دندان پزشکی هنوز هم ظرفیت هست برای امسال؟
  چه دانشگاهایی؟

  1. سلام خانم خسروی. وقت بخیر
   برای مهر امسال فرصت های ثبت نام تمام شد و شما برای سال آینده میتونید اقدام کنید و در صورت واجد شرایط بودن میتونید برای دوره های پری مدیکال اقدام کنید امسال.
   پیشنهاد میکنم با ما تماس بگیرید تا کارشناسانمون کامل راهنماییتون کنند.

 3. من لیسانس علوم آزمایشگاهی با معدل 14 دارم. میتونی برام اقدام کنین؟ زبانم خوبه ولی مدرک ندارم

  1. سلام خانم اسکندری. وقت بخیر
   اگر دیپلم شما تجربی هست و شرایط اولیه رو داشته باشید میشه براتون اقدام کرد و نیازی به مدرک زبان ندارید.
   پیشنهاد میکنم با ما تماس بگیرید تا کارشناسانمون راهنماییتون کنند.
   021-88619310
   021-88619377

 4. سلام خسته نباشید
  آیا پس از گرفتن مدرک پزشکی یا دندان پزشکی در چین مدرک ما در کشور های اروپایی و کانادا و امریکا مورد تایید هست و میشه برای کار یا ادامه تحصیل به اونجا رفت ؟ کلا مدرک پزشکی چین مورد تایید کدوم کشور ها می باشد ؟

  1. سلام خانم رضایی
   مدرک چین بعنوان مدرک معتبر قابل ارزشیابی هست.
   در هر حال شما ملزم به گذروندن دوره ها و آزمون های معادل سازی هستید

 5. سلام خسته نباشید من متولد ۸۱ هستم و امسال تازه خرداد دیپلمم رو میگیرم و معدل سالهای فبلم ۱۶ بوده ایا امکان تحصیل دندانپزشکی برای من در دانشگاه های شانگهای هست ؟و امسال چه مدارکی برای اپلای کردن لازم هست؟

  1. سلام وقت بخیر
   در حال حاضر در شانگهای به شما پذیرش دندان پزشکی نمیدن اما برای دانشگاه های معتبر دیگه میتونیم براتون اقدام کنیم.

  1. سلام آقای پوریا. وقت بخیر
   بله، دانشگاه های چین با رنکینگ بالا هستن و کشور هایی مثل آمریکا و استرالیا مدرکتون رو قبول دارن.

 6. من رشتم ریاضی بوده. لیسانس هم صنایع خوندم. راهی هست که بتونم اقدام کنم؟

  1. سلام خانم شکیبا. وقت بخیر
   اگر سن زیر 30 سال دارید میتونیم براتون اقدام کنیم بدون آزمون ورودی.

 7. سلام اگه کسی ۲۷سالش باشه و مدرک آیلتس هم داشته باشه وتو ایران هم پزشکی قبول شده باشه میتونه تو چین دندانپزشکی بخونه؟واینکه می‌تونه بورس بگیره؟

  1. سلام آقای زاکانی. وقت بخیر
   اگر دیپلم تجربی یا ریاضی داشته باشین میشه براتون اقدام کرد. در حال حاضر بورسیه ای برای دندان پزشکی ارائه نمیشه.

 8. سلام خدمت شما
  ببخشید من امسال کنکور دارم آیا
  می تونم بعد از کنکور همین امسال برای پدیرش در دانشگاه های دندانپزشکی چین اقدام کنم ؟

  1. سلام خانم پیوندی. وقت بخیر
   بهتره که زودتر اقدام کنید که دانشگاه ها برای رشته دندان پزشکی تکمیل ظرفیت نکرده باشن.

  1. سلام خانم یاسی. وقت بخیر
   بله، ما میتونیم براتون پذیرش بگیریم برای تحصیل به زبان انگلیسی بدون آزمون ورودی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *