وبلاگ و اخبار

تبدیل مدرک پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی چین

وبلاگ و اخبار

تبدیل مدرک پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی چین

تبدیل مدرک پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی چین در مقاطع تحصیلی مختلف از طرف وزارت بهداشت و علوم ایران امکان پذیر است. دانشگاه ها و مؤسسات تحقیقاتی و آموزشی که تحت نظارت آکادمی علوم چین فعالیت دارند، در تمام مقاطع تحصیلی تکمیلی مورد تائید هستند و مدارک آن ها قابل ارزش یابی هستند. در این مقاله راجع به شرایط و نحوه ارزش یابی مدارک پزشکی چین اطلاعاتی را در اختیار دانشجویان قرار خواهیم داد.

ارزش یابی مدارک دانشگاه های چین

ذکر اینکه لازم است که اگر مدارک تحصیلی از دانشگاهی کسب شده باشند که مورد تائید وزارت بهداشت و علوم ایران نباشند، دانشجویان پس از پایان تحصیلات و بازگشت به ایران نمی توانند از مدارک خود بهره برداری کنند؛ بنابراین بهتر است دانشجویانی که برای تحصیل پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در چین مهاجرت می کنند لیست دانشگاه های مورد تائید این دو وزارتخانه را در وب سایت رسمی معاونت آموزشی و مرکز خدمات آموزشی جستجو نمایند.

چنانچه نام دانشگاهی در ابتدا جزء دانشگاه های مورد تائید باشد اما در سال دوم دیگر تائید نشود، تبدیل مدرک پزشکی دندانپزشکی یا داروسازی آن دانشگاه مشکلی نخواهد داشت؛ زیرا تنها سال اول و زمان ثبت نام اهمیت دارد.

شرایط تبدیل مدرک پزشکی و دندانپزشکی چین

تبدیل مدرک پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی چین دارای شرایطی است که در این بحث به آن ها اشاره می کنیم.

·       معدل یا میانگین نمرات پایان دوره متوسطه نباید کمتر از ۱۶ باشد.

·       چنانچه فارغ التحصیلان دارای مدرک کاردانی یا کارشناسی در داخل کشور باشند و بخواهند برای ادامه تحصیل به چین مهاجرت کنند، اگر معدل آن ها ۱۶ و یا بیشتر از آن باشد، شرط معدل دیپلم برای تبدیل مدرک پزشکی، حذف می ‌شود.

·       دانشجویانی نیز که پس از فارغ التحصیلی نمرات مربوط به دوره پزشکی عمومی بالاتر از پانزده داشته باشند، می توانند بدون رعایت شرط معدل دیپلم نسبت به ارزشیابی و تبدیل مدارک پزشکی خود اقدام کنند.

شرایط تبدیل مدرک پزشکی و دندانپزشکی چین
شرایط تبدیل مدرک پزشکی و دندانپزشکی چین

شرکت در آزمون ملی پزشکی برای تبدیل مدارک پزشکی لازم است؟

دانشجویانی که از دانشگاه های کشور چین فارغ التحصیل شده باشند تنها در صورتی می توانند برای تبدیل مدرک پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی چین اقدام کنند که در یک آزمون ملی پزشکی دندانپزشکی و داروسازی شرکت کنند.

جزئیات و نکات لازم درباره این آزمون در سایت رسمی وزارت بهداشت ایران در دسترس است و دانشجویان می توانند اطلاعات لازم در این زمینه را با مراجعه به سایت به دست بیاورند. افراد می‌توانند به دفعات در این آزمون شرکت کنند.

دانشجویان پس از کسب نمره قبولی در این آزمون که شامل دروس مربوط به علوم پایه پزشکی و همچنین دروس تخصصی و عملی است مجوز کار در مطب را کسب می کنند و می توانند در کشور مشغول به طبابت شوند.

شرایط تبدیل مدارک پزشکی دانشگاه هایی که مورد تائید وزارت بهداشت نیستند

برخی از دانشجویان ممکن است به علت بالا بودن هزینه شهریه و یا کم بودن نمرات پایان دوره متوسطه، امکان تحصیل در دانشگاه های معتبر را نداشته اند؛ اما اگر بتوانند شرایط لازم برای تبدیل مدرک پزشکی دندانپزشکی و داروسازی چین را فراهم کنند، می‌توانند برای تبدیل مدرک پزشکی خود اقدام کنند.

·       چنانچه فرد بتواند در یکی از آزمون های معتبر بین المللی شرکت کنند و نمره قبولی این آزمون را کسب کند.

·        قبولی در مقطع بالاتر از یک دانشگاه معتبر و مورد تائید وزارت بهداشت

·        دریافت مجوز کار از یک کشور که دارای دانشگاه های معتبر و مورد تائید است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *