وبلاگ و اخبار

بیابان باداین جاران کشور چین

وبلاگ و اخبار

بیابان باداین جاران کشور چین

بیابان باداین جاران (Badain Jaran)با وسعت 49 هزار کیلومتر مربع، سومین بیابان بزرگ چین می‌باشد. این بیابان که در ناحیه‌هایی از کشور چین و مغولستان قرار گرفته است، بزرگ‌ترین و بلند‌ترین تپه‌های شنی را در جهان دارد که طول این تپه‌ها تقریبا 500 متر می‌رسد، یعنی اندازه‌ی آن چیزی حدود برج امپاریر استیت واقع در شهر نیویورک می‌باشد. با توجه تحقیقات انجام شده توسط دانشمندان تپه‌های شنی این بیابان فقط به شرایط آب و هوا و ویژگی شن‌ها وابسته نیست بلکه فرایند‌های دیگری باعث شکل‌گیری و به وجود آمدن تپه‌های شنی شده است و همچنین شکل، اندازه و ارتفاع این تپه‌ها در هر مکان وابسته به ویژگی و خصوصیات زمین تغییر می‌کند.

بیابان باداین جاران که یکی از زیبا‌ترین و بهتر‌ین بیابان‌های جهان می‌باشد، آب و هوای بسیار خشکی دارد و بارش سالانه‌ی باران در آن حدود 50 میلی‌متر تا 60 میلی‌متر می‌باشد که البته 40 تا 80 درصد آن قبل از رسیدن به سطح زمین تبخیر شده و از بین می‌رود اما بسیار عجیب و حیرت‌انگیز است که در وسط این بیابان خشک با وجود بارش کم 140 دریاچه وجود دارد. این بیابان به دلیل این دریاچه‌های باور نکردنی به یکی از جاذبه‌های گردشگری کشور چین تبدیل شده و گردشگران زیادی را به سمت خود می‌کشد اگر شما هم در این کشور تحصیل می‌کنید یا ویزای تحصیلی چین را دارید حتما از بیابان باداین جاران دیدن کنید.

آب دریاچه‌های بیابان باداین جاران از کجا می‌آید؟

این بیابان عجیب و خاص با وجود آب و هوای خشک 140 دریاچه‌‌ی دائمی دارد که بین تپه‌های شنی به وجود آمده‌اند، و اسم این بیابان به خاطر وجود این دریاچه‌ها باداین جاران به معنی دریاچه‌ی اسرار‌آمیز نام گرفته است. سوالی که ذهن اکثر ما را درگیر می‌کند این است که آب این دریاچه‌ها از کجا می‌آید؟ با توجه به تحقیق‌های انجام شده مشخص شده است که چشمه‌هایی زیرزمینی در زیر رسوب‌های شنی جریان دارد که این چشمه‌های زیرزمینی در بین تپه‌های شنی زمانی که راه جریان آب مسدود شده است به شکل دریاچه بر روی سطح شن‌ها ظاهر می‌شوند.

منبع این آب‌ها، برف روی کوه‌هایی است که در صد‌ها کیلومتر دور‌تر از این بیابان قرار گرفته‌اند. رودهایی که از آب شدن برف‌های روی کوه به وجود آمده‌اند از بین سنگ‌ها و زیر رسوب‌ شن‌های بیابان عبور کرده و دریاچه‌های متعددی را شکل می‌دهند که شدت تبخیر زیاد و پوسته‌های نمکی در اطراف دریاچه‌ها باعث شور شدن اکثر دریاچه‌ها شده است البته بعضی از چشمه‌ها دارای آب شیرین هستند همچنین به دلیل وجود جلبک و مواد معدنی در دریاچه‌ها رنگ بعضی از آن‌ها تغییر کرده است و در اطراف بعضی از این دریاچه‌ها حلقه‌ای سبز رنگ به دلیل گیاهان سبز به وجود آمده است که زیبایی دریاچه را زیاد کرده است همچنین دیدن آن در بیابانی خشک بسیار عجیب است.

دریاچه‌های این بیابان را می‌توان به دو بخش کم‌عمق و پر‌عمق تقسیم کرد که قابل ذکر است که میزان شوری آب‌های پر‌عمق خیلی بیشتر از آب‌های کم‌عمق می‌باشد؛ دریاچه‌های کم‌عمق‌تر عمقی حدود دو متر دارند و اندازه‌ی آن‌ها کمتر از 0.2 کیلومتر مربع است و در بخش جنوب شرقی بیابان قرار گرفته‌اند و دریاچه‌های دیگر که بیضی شکل هستند، عمقی تا 15 متر دارند و اندازه‌ی آن‌ها حدود 5.1 کیلومتر مربع می‌باشد.

آب‌های زیرزمینی به خاطر شهرسازی، آبیاری، انحراف آب و افزایش جمعیت در سال‌های کنونی کاهش یافته است و باعث شده تا آب دریاچه‌ها کمتر شود یا حتی از بین برود اما عشایر زیادی از این بیابان عبور می‌کنند و حیوانات خود مثل: شتر، بز کوهی و اسب‌ها را سیراب می‌کنند.

در این بیابان بلند‌ترین تپه‌های شنی و دریاچه‌ها که در کنار یکدیگر هستند صحنه‌ای جالب و دلنشین را به وجود آورده‌اند. بهترین وقت برای دیدن کردن از بیابان باداین جاران ماه ژوئن تا اکتبر یعنی از خرداد ماه تا مهر ماه می‌باشد. امیدوارم از معرفی بیابان باداین جاران کشور چین لذت برده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *