بورسیه کمک هزینه‌‌ایست که به دانشجویان از طریق دانشگاه ها، موسسات خیریه، مراکز علمی و … اعطا می‌‌شود. حتما تا به حال نام آن را زیاد شنیده‌‌اید و سوالاتی از قبیل اینکه چه افرادی می‌‌توانند بورسیه تحصیلی چین را دریافت کنند و شرایط اخذ آن چیست، در ذهن شما نقش بسته است.

اگر بخواهیم به زبانی ساده به این سوالات پاسخ بدهیم در واقع باید گفت که بورسیه به دانشجویانی تعلق می‌‌‌گیرد که می‌‌خواهند تحصیلات تکمیلی خود (کارشناسی ارشد و دکترا) را در دانشگاه های خارجی بگذرانند و از آنجایی که هزینه‌‌های زندگی و تحصیل در خارج از کشور بسیار سرسام‌‌آور است، دانشجویان سعی در دریافت بورسیه دارند تا مخارج و هزینه‌‌های آنها توسط این بورسیه‌‌ها پوشش یافته و آنها به صورت رایگان و یا با هزینه‌‌‌ای بسیار اندک به تحصیل خود ادامه دهند. بورسیه‌‌های تحصیلی دو نوع هستند: در نوع اول که بورسیه تحصیلی فول فاند نام دارد فرد با دریافت بورسیه بدون انجام هیچ‌‌گونه فعالیت جانبی به درس خود می‌‌پردازد. این نوع بورسیه خود به سه نوع بورس رایگان، بورس یا فلوشیپ تحصیلی، بورس Awards تقسیم می‌‌شود که هرکدام از اینها شرایطی را به همراه دارند. اما نوع دوم بورسیه تحصیلی به این صورت است که دانشجو در قبال دریافت بورسیه باید فعالیت‌‌های جانبی را انجام دهد. این نوع بورسیه نیز به سه دسته دستیار تدریس (TA)، دستیار تحقیق (RA)، کارآموزی یا Internship تقسیم می‌‌شود که در هرکدام از این دسته‌‌ها فرد باید مطابق شرایطی که تعیین شده عمل نماید. البته ناگفته نماند که گاهی اوقات کشورهای توسعه یافته‌‌ای که با کاهش جمعیت رو به رو می‌‌شوند، برای جذب نیروی انسانی اقدام به اعطای بورس تحصیلی می‌‌کنند.

اولین راه برای اخذ بورسیه تحصیلی انتخاب دانشگاه مقصد است که باید در حوزه پژوهشی تخصصی شما باشد. سپس باید برای تکمیل فرم‌‌های درخواست پذیرش اقدام کنید و پس از ارسال فرم و دریافت جواب از سمت دانشگاه مورد نظر، باید رزومه قوی از سطح علمی و توانایی‌‌هایتان به زبان انگلیسی نوشته و ارسال کنید و منتظر پاسخ بمانید و در صورت قبولی رزومه توسط دانشگاه مقصد، باید نسبت به آماده کردن و ارسال مدارک خود اقدام نمایید.

حتما از خود می‌‌پرسید چگونه باید از فرصت‌‌ها و شرایط بورسیه‌‌ای که دانشگاه های مختلف ارائه می‌‌دهند مطلع گردید. برای آگاهی از فرصت‌‌های بورسیه و دریافت کمک هزینه تحصیل در کشورهای مختلف می‌‌توانید از سایت‌‌هایی مانند: scholarshipportal.com استفاده کنید. این سایت‌‌ها روزانه فرصت‌‌های مختلف بورس‌‌های تحصیلی را معرفی می‌‌کنند.

دانشجویانی که به دنبال دریافت بورسیه تحصیلی هستند درخواست خود را برای دانشگاه های معتبری که شرایط بورسیه را دارند، ارسال می‌‌کنند. یکی از کشورهایی که دانشجویان از طریق بورسیه برای ادامه تحصیل به آنجا می‌‌روند، کشور چین است.

تا اینجا با بورسیه و انواع آن و شرایط اخذ بورسیه آشنا شدید، در ادامه می‌‌خواهیم بدانیم که چرا افراد کشور چین را که دارای جمعیت بسیار بالایی نیز است برای بورسیه انتخاب می‌‌کنند و در ادامه به بورسیه ریاست جمهوری چین بپردازیم.

 

کشور چین

چین که جز یکی از کشورهای آسیای شرقی است، بیش از یک میلیارد نفر جمعیت دارد. دولت این کشور به خاطر جمعیت بالا و تعداد افرادی که نیاز به شغل و تحصیل دارند، طی چند سال اخیر طوری کشور خود را اداره کرده که حالا کشور چین از نظر رونق اقتصادی در درجه دوم قرار گرفته است. این کشور به عنوان دومین اقتصاد برتر دنیا به متخصصان واجد شرایط با مدرک تحصیلی خوب نیاز دارد.

از این جهت برای پرورش این متخصصان در بین افراد کشورهای مختلف، بورسیه‌‌های تحصیلی با شرایط ویژه‌‌ای را ارائه داده است. این کشور طی سال‌‌های اخیر برای سیستم آموزشی خود هزینه‌‌های بسیاری کرده است و بورس‌‌های تحصیلی کاملی را برای دانشجویان بین‌‌المللی در نظر گرفته است. دانشجویان نیز با انتخاب این دانشگاه ها برای ادامه تحصیل می‌‌توانند از تجهیزات و امکاناتی که برای جذب دانشجویان سرمایه‌‌‌گذاری و نوسازی شده نهایت استفاده را ببرند.

بورسیه دولتی چین

بورسیه تحصیلی چین که آن را با نام بورسیه CSC می‌‌شناسند، برای حمایت از دانشجویان و اساتید و دانشمندان بین‌‌المللی به وجود آمده است. افراد می‌‌توانند در هر مقطعی چون (کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا) برای اخذ بورسیه تحصیلی این کشور اقدام نمایند. بورسیه CSC در واقع بورسیه فول‌‌فاند چین است. این بورسیه در هر سال تحصیلی جدید به دانشجویان اعطا می‌‌گردد که سهم کشور ایران در این بورسیه 4 دانشجو به عنوان نفرات اصلی و 3 دانشجو به عنوان جایگزین است. بورسیه CSC خود شامل سه نوع A، B، C است که در نوع A هزینه ثبت‌‌نام، اقامت، بیمه درمانی اولیه، کمک هزینه برای هزینه‌‌های شخصی بین 350 تا 500 دلار پوشش داده می‌‌شو.. در نوع B فقط کمک هزینه برای هزینه‌‌های شخصی کم می‌‌شود و دیگر شرایط آن مانند بورسیه نوع A است و در نوع C بورسیه ارائه شده به فرد بورسیه تحصیلی جزئی با مزایای اندک است. اخذ بورسیه نوع A در بین افراد بسیار رقابتی بوده و شرایط دریافت آن دشوارتر از دو نوع دیگر است. افرادی که توانایی پرداخت برخی از هزینه‌‌ها را دارند می‌‌توانند برای دریافت بورسیه نوع  B و C اقدام نمایند.

حال که با انواع بورسیه های CSC آشنا شدید، بهتر است با انواع دیگر بورسیه‌‌های دولتی این کشور آشنا گردید. بورسیه تحصیلی چین انواع بسیار زیادی دارد که در زیر به انواع این بورسیه‌‌های تحصیلی پرداخته‌‌ایم.

انواع بورسیه تحصیلی چین

انواع بورسیه تحصیلی چین

بورسیه تحصیلی چین به بورسیه دو جانبه، بورسیه تحصیلی چین، بورسیه اتحادیه اروپا، بورسیه گریت وال، بورسیه PIF، بورسیه WMO، بورسیه AUN تقسیم می‌‌شود که توضیحات مختصری درباره آن در زیر آمده است.

بورسیه دو جانبه: این بورسیه دانشجویان مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دانشمندان ارشد و پژوهشگران عمومی و را پشتیبانی می‌‌کند. شرایط این بورسیه به این صورت است که همه هزینه‌‌های تحصیلی به صورت کامل و یا طبق توافق نامه‌‌ای که بین دولت چین با دیگر دولت‌‌ها نوشته شده را پوشش می‌‌دهد.

بورسیه تحصیلی چین

این نوع بورسیه نیز برای مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در نظر گرفته شده است. این بورسیه هزینه کلی چون: معافیت شهریه، اقامت، بیمه درمانی و حق بیمه را شامل می‌‌شود. این بورسیه تحصیلی برای دانشگاه های معین شده در چین است که افراد برای دریافت این بورسیه باید به دانشگاه های تعیین شده چینی که این برنامه را ارائه می‌‌دهند، درخواست دهند.

بورسیه اتحادیه اروپا

این نوع بورسیه برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی، مقاطع کارشناسی، پژوهشگران عمومی و دانشمندان ارشد ارائه شده و به طور کلی هزینه‌‌های تحصیل را پوشش می‌‌دهد. این بورسیه برای تشویق دانشجویان کشورهای عضو اتحادیه اروپا در نظر گرفته شده است.

بورسیه گریت وال

این بورسیه که همه هزینه‌‌ها را شامل می‌‌شود، تنها برای دانشمندان ارشد و پژوهشگران عمومی در نظر گرفته شده است. این بورس توسط سازمان آموزشی، علمی وفرهنگی سازمان ملل متحد ارائه می‌‌‌شود.

بورسیه   PIF

این بورس تحصیلی شهریه، اقامت، کمک هزینه و بیمه درمانی را در بر می‌‌گیرد. علاوه بر این اولین بلیط برای ثبت‌‌نام و آخرین بلیط هواپیما (کلاس اقتصادی) پس از فارغ‌‌التحصیلی به افراد ارائه می‌‌شود. البته ناگفته نماند که این نوع بورسیه برای افرادی است که از کشورهای جزیره اقیانوس آرام برای تحصیل کشور چین را انتخاب می‌‌کنند.

بورسیه  WMO

این بورسیه که به دانشجویان بین‌‌المللی برای انجام تحقیقات در هواشناسی، هیدرولوژی و مدیریت بر منابع آب ارائه می‌‌شود، در اختیار سازمان جهانی هواشناسی (WMO) است. این بورس تحصیلی شامل شهریه، اقامت، هزینه‌‌های زندگی و بیمه درمانی می‌‌شود.

بورسیه  AUN

این بورسیه برای شبکه دانشگاه ASEAN (AUN) است که برای تحصیلات تکمیلی بوده و به دانشجویان، دانشمندان، اساتید کشورهای عضو تعلق می‌‌گیرد.

تا اینجا با انواع بورسیه ‌‌های کشور چین آشنا شدید، بهتر است بدانید که برای اخذ این بورسیه‌‌ها باید بین اوایل ژانویه و اوایل آوریل اقدام نمایید. البته برای دریافت بورسیه AUN بین نوامبر تا ژانویه و برای بورسیه WMO بین اوایل نوامبر و فوریه باید اقدام کرد. علاوه بر بورسیه‌‌هایی که در بالا به آن اشاره شد، بورسیه‌‌های زیاد دیگری نیز برای مقاطع مختلف وجود دارند که در زیر به برخی دیگر از این بورسیه‌‌ها برای مقاطع کارشناسی و دکترا اشاره کرده‌‌ایم.

به طور مثال: در دانشگاه تیانجین چین که از قدیمی‌‌ترین دانشگاه های این کشور است، در دو مقطع کارشناسی ارشد و دکترا بورسیه csc و ریاست جمهوری به دانشجویان تعلق می‌‌گیرد و این بورسیه، شهریه و هزینه خوابگاه را به طور کامل شامل می‌‌شود. همچنین دانشجویان می‌‌توانند از خدمات درمانی به طور رایگان بهره‌‌مند شوند.

یا بورسیه تحصیلی دانشگاه شیان جیاوتونگ به دانشجویان بین‌‌المللی که قصد تحصیل در مقطع فوق‌‌لیسانس را دارند تعلق می‌‌گیرد. این بورسیه شامل شهریه و خوابگاه و کمک هزینه ماهیانه بوده و بیمه‌‌های پزشکی را شامل می‌‌شود.

علاوه بر این دانشگاه های زیادی در این کشور وجود دارند که بورسیه برای مقطع کارشناسی به دانشجویان ارائه می‌‌دهند.

از جمله بورسیه‌‌ های محلی چین عبارتند از:

بورسیه تحصیلی دولت پکن نیز نوع دیگری از بورسیه در این کشور است که برای افرادی که در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در شهر پکن زندگی می‌‌کنند، در نظر گرفته شده است. این بورسیه نیز شامل شهریه کامل و یا بخشی از شهریه است.

بورسیه تحصیلی دولت جیانگ سو ، برای افرادی که در این استان قصد تحصیل دارند، در نظر گرفته شده است که این بورسیه شامل تمامی هزینه‌‌ها می شود.

بورسیه تحصیلی استانی هوبئی که برای دانشجویانی که قصد تحصیل در هر مقطعی را دارند، قرار داده شده است و این بورسیه شامل کلیه رشته‌‌ها می‌‌شود.

همچنین برای تحصیل پزشکی در چین بورسیه‌‌های متنوعی وجود دارد. مثلا بورسیه تحصیلی پزشکی چین به افرادی تعلق می‌‌گیرد که دوره‌‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را با نمرات عالی و ممتاز در کشور چین گذرانده‌‌اند و قصد دارند که در همین کشور برای دریافت مدرک بالاتر ادامه تحصیل دهند. این بورسیه شامل 5 سال تحصیل است و این بورسیه به افرادی تعلق می‌‌گیرد که به زبان چینی تحصیل می‌‌کنند. از دیگر دانشگاه هایی که در رشته پزشکی بورسیه تحصیل ارائه می‌‌دهند، می‌‌توان به دانشگاه هایی چون: دانشگاه پزشکی لیائونینگ، دانشگاه پزشکی گوانگشی، دانشگاه پزشکی گوانگژو، دانشگاه پزشکی کونمینگ، دانشگاه پزشکی آنهویی، دانشگاه پزشکی دالیان، دانشگاه پزشکی فوجیان و … اشاره کرد.

مدارک مورد نیاز برای اخذ بورسیه تحصیلی چین

مدارک مورد نیاز برای اخذ بورسیه تحصیلی چین عبارتند از:

برای درخواست بورسیه تحصیلی از چین فرد ابتدا باید بورسیه مورد نظر خود را طی تحقیقاتی که انجام داده، انتخاب نماید و بعد از پر کردن فرم‌‌ها مدارک زیر را ارائه دهد.

 • فرم درخواست بورسیه؛
 • فتوکپی آخرین مدرک تحصیلی به همراه کارنامه ؛
 • نامه‌‌های توصیه شده؛
 • پاسپورت معتبر؛
 • ارائه پروپوزال؛
 • معاینه پزشکی در برخی از بورسیه‌‌ها؛
 • ارائه مدرک (HSK) برای زبان تحصیل چینی و IELTS یا TOFEL برای زبان تحصیل انگلیسی.

شرط سنی برای دریافت بورسیه تحصیلی چین

شرط سنی برای دریافت بورسیه تحصیلی چین عبارتست از:

 • برای شرکت در مقطع کارشناسی فرد باید زیر 25 سال سن داشته باشد؛
 • برای کارشناسی ارشد فرد باید زیر 35 سال داشته و مدرک لیسانس داشته باشند؛
 • برای دکترا فرد باید مدرک کارشناسی ارشد داشته و سن او زیر 40 سال باشد.

افراد برای دریافت بورسیه پژوهشگران عمومی باید زیر 45 سال سن داشته و مدرک دیپلم و بالاتر را برای ارائه داشته باشند. همچنین کسانی که متقاضی دریافت بورسیه پژوهشگران ارشد هستند، باید زیر 50 سال سن داشته و  دارای استادیار و یا مدرکی بالاتر باشند.

همچنین متقاضیانی که برای اخذ بورسیه اقدام می‌‌کنند، باید شهروندان غیرچینی بوده و از سلامت کامل برخوردار باشند.

مدت زمان بورسیه‌‌های دولتی چین

مقطع تحصیلی مدت تحصیل مدت کل بورسیه تحصیلی
کارشناسی 5‌‌‌4 سال 7‌‌‌4 سال
کارشناسی ارشد 3‌‌‌2 سال 5‌‌‌2 سال
دکترا 4‌‌‌3 سال 6‌‌‌3 سال
پژوهشگران عمومی تا یکسال تا دوسال
پژوهشگران ارشد تا یکسال تا دوسال

 

البته ناگفته نماند که متقاضیان اخذ بورسیه تحصیلی در چین که آشنایی به زبان چینی ندارند، باید برای یک الی دو سال قبل از شروع تحصیلات خود در کالج‌‌ها زبان چینی را آموزش ببینند.

 

سخن پایانی

در این مقاله به بورسیه چین پرداختیم. برنامه بورس تحصیلی دولت چین شامل ارائه هر دو بورس تحصیلی کامل و بورس تحصیلی جزئی به دانشجویان خارجی است. این کشور مهد بهترین بورسیه‌‌های تحصیلی دنیا است. در حال حاضر 289 دانشگاه در مقاطع مختلفی در علوم، مهندسی، پزشکی، تاریخ، ادبیات، اقتصاد، فلسفه، آموزش، مدیریت، مطالعات حقوقی و … به دانشجویان بورسیه ارائه می‌‌دهند. اکثر بورسیه‌‌های تحصیلی ارائه شده در این کشور از نوع فول‌‌فاند (به طور کاملا رایگان) است و تقریبا تمامی دانشگاه های معتبر این کشور به دانشجویان بین‌‌المللی بورسیه ارائه می‌‌دهند. این بورسیه‌‌ها علاوه بر پوشش شهریه کامل و خوابگاه و همچنین هزینه‌‌های بیمه پزشکی، مبلغی نیز به دانشجویان به عنوان کمک هزینه زندگی پرداخت می‌‌نماید. که این بورسیه‌‌ها برای هر دو دانشگاه های انگلیسی و چینی زبان در دسترس است. متقاضیان بورسیه چین باید هر سال طی زمان مشخص از ماه ژانویه تا آوریل مدارک خود را جهت بررسی به دانشگاه و یا مراکز و موسسات آموزش ارسال کنند.

کشور چین طی سال‌‌های اخیر مقصد محبوب بسیاری از دانشجویان در سراسر دنیا واقع شده است. دانشجویان ایرانی مانند: سایر دانشجویان بین‌‌المللی می‌‌توانند برای اخذ بورسیه‌‌های تحصیلی کشور چین درخواست داده و به صورت رایگان تحصیل کنند. افرادی که بورسیه این کشور را دریافت می‌‌کنند، می‌‌توانند با خیالی آسوده و بدون دغدغه به تحصیل خود بپردازند و از امکانات آموزشی بسیار مجهز این کشور استفاده نمایند.

در آخر باید اشاره کرد که هزینه تحصیل و زندگی در کشور چین نسبت به سایر کشورها بسیار ارزان‌‌تر بوده و دانشجویان می‌‌توانند حتی با دریافت بورسیه جزئی از پس دیگر مخارج برآیند. چین کشوری بسیار امن است و افرادی که برای ادامه تحصیل به این کشور مهاجرت می‌‌کنند، در واقع بهترین امکانات و تجهیزات را برای یادگیری خود انتخاب کرده‌‌‌اند. امیدواریم که این مقاله برای دانشجویانی که قصد اخذ بورسیه تحصیلی چین را دارند، مفید بوده باشد و آنها را در انتخابشان راهنمایی نموده باشد.

26 دیدگاه در “بورسیه تحصیلی چین”

 1. سلام و خسته نباشید
  من 41 سالمه و ارشد مدیریت صنعتی با معدل 17 دارم. متاهل هستم. نمیتونم بورسیه بگیرم؟

  1. سلام آقای حسین. وقت بخیر
   متاسفانه برای مقطع دکترا شرط سن زیر 40 سال هست.

 2. برای لیسانس هم بورسیه میگیرین؟ رشته مکانیک میخوام اقدام کنم. برای امسال میشه؟ شرایطش چیه؟

  1. سلام آقای پیروی. وقت بخیر
   بله. ما آفر ویژه داریم برای مهر امسال در مقطع لیسانس برای رشته مکانیک. پیشنهاد میکنم با ما تماس بگیرید تا کارشناسامون راهنماییتون کنند.

 3. واسه لیسانس باید حتما زبان چینی یاد بگیری یا بازبان انگلیسی هم میشه

  1. سلام آقای علیزاده. وقت بخیر
   شما به زبان انگلیسی هم میتونین اقدام کنید.

  1. سلام خانم ناظری. وقت بخیر
   درحال حاضر برای پزشکی و داروسازی بورسیه هست.

  1. سلام آقای حامد وقت بخیر
   شما با داشتن معدل بالای 15 و مدرک زبان میتونید از بورسیه تحصیلی استفاده کنید.

 4. برای اقدام به زبان انگلیسی باید چه آزمونی شرکت کنیم و چه نمره ای داشته باشیم؟

  1. سلام آقای شایان وقت بخیر
   بستگی داره چه رشته ای اقدام کنید ولی به طور کلی چین آزمون ورودی نداره.

 5. سلام هزینه تحصیل در چین سالی 5000دلار با هزینه زندگی هست یا بدون هزینه زندگی؟

 6. سلام ببخشید میخواستم بپرسم که تا کی وقت هست برای پذیرش گرفتن از دانشگاه های چین برای پزشکی؟ اوایل تابستان هم میشود اقدام کرد؟ یعنی تا اون موقع مدارکمان کامل باشد و فقط اقدام کنیم

  1. سلام خانم محسنی وقت بخیر
   هرچه زودتر اقدام کنید بهتره و پذیرش ها از 1 هفته ی دیگه باز میشه.

 7. آیا برای تحصیل در کشور چین صرفا باید مدارک زبان چینی ارائه داد؟

  1. سلام خانم وحدانی. وقت بخیر
   خیر، شما به زبان انگلیسی هم میتونید تحصیل کنید.

 8. ووقت بخیر
  بورسیه دولتی الان میشه ثبت نام کرد؟ برای لیسانس هم فول فانده؟

  1. سلام آقای سیامک. وقت بخیر
   بله، شما اگر واجد شرایط باشید میتونید فول فاند بگیرید. برای بررسی شرایطتون پیشنهاد میکنم با موسسه تماس بگیرید.
   021-88619310
   021-88619377

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *