وبلاگ و اخبار

امنیت اجتماعی چین

وبلاگ و اخبار

امنیت اجتماعی چین

وجود استانداردهای امنیتی بالا و افزایش سطح امنیت اجتماعی چین، این کشور آسیایی و بسیار بزرگ با جمعیتی حدود یکی و نیم میلیارد نفر که سال‌های اخیر شاهد رشد و تحولات اقتصادی چشمگیری بوده است؛ مدیون قوانین سخت‌گیرانه برای مقابله با جرائم خشونت‌آمیز بوده و موجب بهبود شرایط زندگی برای مردم و گردشگران و دانشجویان بین المللی مقیم این کشور شده است.

چین یکی از کشورهای در حال توسعه است که با توجه به تحولات سریع اقتصادی خود در زمینه حفظ امنیت اجتماعی نیز بسیار موفق عمل کرده است. راهبردهای مسئولان این کشور برای بالا بردن امنیت اجتماعی چین همگام با رشد اقتصادی سیاسی و فرهنگی بوده است.

در بسیاری از کشورهای جهان مشاهده می‌شود که تحولات اقتصادی منجر به ناامنی اجتماعی، سیاسی و فرهنگی می‌شود اما وجود ارتباطات و تعاملات گسترده در سطح بین المللی در کشور چین سبب حفظ نظام سیاسی این کشور شده و از ناآرامی‌ها و ناامنی‌های اجتماعی جلوگیری کرده است.

البته ناگفته نماند که به دلیل رشد سریع اقتصادی و تحولات صورت گرفته شکاف طبقاتی زیادی بین افراد شده است و موجب دو قطبی شدن جامعه و تقسیم آن به دو طبقه توسعه یافته و فقیر شده و همین امر موجب افزایش تعداد گدایان در سطح شهر پکن یعنی پایتخت و قلب اقتصادی این کشور بوده است.

بالا رفتن جمعیت کشور چین و همچنین استفاده از ماشین آلات مکانیکی در کارخانجات و کشاورزی چین یکی دیگر از دلایل بالا رفتن آمار بیکاری در این کشور است که خود موجب ناامنی اجتماعی شده است؛ اما میزان امنیت اجتماعی در مناطق و شهرهای مختلف چین متفاوت است و ممکن است در شهرهای کوچک این کشور به دلیل پایین بودن سطح زندگی میزان جرم و جنایت و دزدی بالا باشد.

طبق آمار به‌دست‌آمده، گروه‌های تبهکاری در شهرهایی مانند گوانگ دانگ و هنگ‌کنگ بسیار دیده می‌شوند که جرائمی نظیر جیب‌بری، کیف زنی و یا دزدی دوچرخه را انجام می‌دهند.

اقدامات چین جهت افزایش امنیت اجتماعی و جذب گردشگران

افزایش تعداد گردشگران و مهاجران یکی از دلایلی است که سبب رونق گرفتن کسب و کار و زندگی افراد یک منطقه می‌شود. کشور چین نیز با توجه به‌به این امر اقدامات ویژه مالی برای جذب گردشگران خارجی انجام داده است که از میزان بیکاری افراد جامعه بکاهد.

همان‌طور که می‌دانید رابطه مستقیمی بین احساس امنیت اجتماعی و گردشگری وجود دارد و هر اندازه که میزان احساس امنیت اجتماعی بالا باشد آمار گردشگران یک کشور نیز بالا می‌رود.

از آنجا که مردم کشور چین بسیار سخت کوش بوده و به تاریخ کشور خود افتخار می‌کنند تمسخر و یا توهین به اعتقادات و نمادهای آن‌ها ممکن است باعث بروز مشکلاتی در زمان اقامت شما شود اما مهمان نوازی و خونگرمی مردم کشور چین یکی از سنت‌های رایج در این کشور است.

اقدامات چین جهت افزایش امنیت اجتماعی و جذب گردشگران
اقدامات چین جهت افزایش امنیت اجتماعی و جذب گردشگران

کشور چین در راستای جذب و افزایش آمار دانشجویان بین‌المللی در این کشور اقدامات بسیاری انجام داده است و همین امر موجب افزایش ده درصدی تعداد دانشجویان خارجی در این کشور شده است.

اقداماتی نظیر بهبود بخشیدن به کیفیت آموزشی، ارائه بورسیه‌های تحصیلی، ارتقا دادن سطح دانشگاه‌های چین، افزایش ظرفیت‌های تحقیقاتی و بالا بردن امنیت اجتماعی چین از این دست هستند.

در سال‌های اخیر مردم کشور چین شاهد بهبود شرایط و رفاه اقتصادی و اجتماعی در این کشور بوده‌اند. اگرچه مهاجرت به کشور چین به دلیل بالا بودن تعداد جمعیت این کشور امری غیر عادی به نظر می‌رسد اما برخی افراد ممکن است به دلیل تحصیل یا به دلایل کاری ناچار به مهاجرت و یا سفر به چین می‌شوند.

باید بدانید که رشد شرایط اقتصادی کشور چین بر روی زندگی مردم این کشور و مهاجران تأثیر بسیاری داشته و زندگی آن‌ها را بهبود بخشیده است. شرایط اقتصادی و افزایش درآمد مردم سبب بالا رفتن رفاه و امنیت اجتماعی چین شده است و کشور چین را در سطح کشورهای توسعه یافته اروپایی و آمریکایی قرار داده است.

امنیت اجتماعی بالای چین نسبت به سایر کشورهای اروپایی و غربی سبب بالا رفتن آمار گردشگران و توریست‌ها به شهرها و روستاهای کشور چین شده است. امنیت اجتماعی چین که از امنیت اقتصادی این کشور ناشی می‌شود دلیل روی آوردن بسیاری از دانشجویان خارجی به این کشور بوده چرا که هزینه‌های زندگی در چین در مقایسه با کشورهای آسیایی مانند هند، مالزی و همچنین کشورهای آمریکایی و اروپایی بسیار ارزان‌تر بوده و مدارک دانشگاه‌های کشور چین مورد تائید وزارت‌های علوم و بهداشت ایران و همچنین دانشگاه‌ها و مؤسسات علمی معتبر جهان می‌باشد.

دارا بودن امنیت داخلی بالا و تأسیسات نظامی قوی و استقبال بالای مردم چين از دانشجویان بین‌المللی موجب روی آوردن مهاجران شده است. استفاده از فناوری‌های پیشرفته تشخیص چهره و هوش مصنوعی در سیستم‌های نظارتی چین، شرایط ایده آل برای شناسایی و دستگیری مجرمان با استفاده از دوربین‌های دارای هوش مصنوعی، دارا بودن حدود ۲۰۰ میلیون دوربین نظارتی و اسکنرهای تشخیص چهره در سراسر شهرهای چین برای برقراری آزادی اجتماعی امری بسیار حائز اهمیت است.

شرایط رانندگی در چین

یکی از مسائلی که هنگام اقامت در چین و در رابطه با امنیت اجتماعی چین باید مورد توجه قرار دهید خطرات فراوان هنگام عبور از عرض خیابان‌ها است چرا که آمار تصادفات جاده‌ای و خیابانی در کشور چین بسیار بالا است و چینی‌ها راننده‌های خوب و صبوری نیستند.

ممکن است به علائم راهنمایی رانندگی و چراغ‌های قرمز توجه نکنند؛ و حتی هنگام عبور از پیاده‌روها با موتورسواران ناقض قانون تصادف کنید.

شرایط رانندگی در چین
شرایط رانندگی در چین

تهدید امنیت اجتماعی چین توسط مشکل مواد مخدر

مشکل مواد مخدر نیز یکی دیگر از مواردی است که امنیت اجتماعی چین را تهدید می‌کند و بیشتر در مناطق شرقی و جنوب شرقی چین مشاهده می‌شود.

آلودگی هوا در کشور چین

آلودگی‌های زیست محیطی به دلیل وجود کارخانه جات بسیار در شهرهای بزرگ چین بالا بوده و سلامت افراد را تهدید می‌کند. همچنین بالا بودن آمار بیماری‌ها یکی از مواردی است که گردشگران بایستی مورد توجه قرار دهند و نکات بهداشت فردی لازم را رعایت کنند.

نتیجه

تجربه شگفت انگیز ادامه تحصیل در کشور چین و زندگی در کنار مردم پرتلاش این کشور برای تمام افراد از جمله دانشجویان و مهاجران لذت بخش خواهد بود. افزایش سطح امنیت اجتماعی چین و انجام این اقدامات به دلیل‌ یک ایده قدیمی در کشور چین مبنی بر فلسفه‌های مائو انجام می‌شود که معتقد بود تنها یک قدرت قوی قادر خواهد بود نظم را به کشوری آشفته برگرداند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *