کلمه‌ی HSK مخفف Hanyu Shuiping Kaoshi می‌باشد که آزمون تعیین سطح زبان چینی است. این آزمون که تنها آزمون استاندارد و رسمی چین برای افرادی است که زبان چینی می‌آموزند یا در کشور چین تحصیل می‌کنند شبیه به آزمون Tofel برای تعیین سطح زبان انگلیسی می‌باشد با این تفاوت که این آزمون برای زبان چینی است و زیر نظر هن بن  Han Ban یکی از دفتر‌های وزارت آموزش و پرورش کشور چین می‌باشد. این آزمون دارای شش سطح متفاوت به همراه یک آزمون برای مکالمه  (HSKK) است که آن  آزمون سه سطح دارد.

آزمون HSK چیست؟

این آزمون در سال 1984 در دانشگاه زبان و ادبیات شهر پکن برای اولین بار به وجود آمد و در سال1992 به عنوان آزمون استاندارد و رسمی کشور چین برای تعیین سطح محصل‌ها و دانش‌آموز‌های خارجی انتخاب شد. بیشتر از 120 کشور تا سال 2005 این آزمون را در کشور خود برگزار کردند و تا الان حدود 100 میلیون نفر در آزمون تعیین سطح HSK شرکت کرده‌اند.

باوجود اینکه این آزمون به زبان چینی ماندارین و خط‌های چینی ساده مانند: 简体字 می‌باشد اما شرکت کنندگان این ازمون می‌توانند از حروف‌های چینی قدیمی مانند: 繁体字 در این آزمون استفاده کنند. دو راه برای شرکت کردن در این آزمون وجود دارد که البته روش آزمون دادن به کشوری که در آن آزمون می‌دهید بستگی دارد. این آزمون می‌تواند هم به صورت کتبی و هم به صورت آنلاین باشد البته شرکت در این آزمون به صورت آنلاین می‌تواند آسان‌تر باشد زیرا در قسمت نوشتاری این آزمون و استفاده از کیبورد برای تایپ کردن این زبان باعث می‌شود که با نشان دادن املای صحیح توسط کیبورد غلط املایی شما کم شود و شما به راحتی کلمه‌ها را بنویسید.

برای هر سطحی از این آزمون تعیین سطح کلماتی مشخص شده وجود دارد که شرکت کنندگان باید آن‌ها را بلد باشند و برای تحصیل کردن در دانشگاه‌های کشور چین دانشجویان باید مدرک تعیین سطح با سطح 5 یا 6 داشته باشند.

آزمون HSK
آزمون HSK

سطح‌های آزمون HSK

آزمون سطح: این آزمون یک فاقد بخش نوشتاری و تنها دارای بخش شنیداری و درک مطلب می‎‌باشد که مجموع آن دارای40 سوال است؛ شما برای آزمون سطح یک باید 150 کلمه‌ی چینی یاد بگیرید همچنین این آزمون دارای 200 امتیاز می‌باشد که شما برای قبولی باید حداقل 120 امتیاز بدست آورید.

آزمون سطح دو: این آزمون همانند آزمون سطح یک فاقد بخش نوشتاری بوده است و تنها دارای دو بخش شنیداری و درک مطلب می‌باشد که مجموع آن‌ها 60 سوال است؛ شما برای آزمون سطح دو باید 300 کلمه‌ی چینی یاد بگیرید همچنین این آزمون دارای 200 امتیاز می‌باشد که شما برای قبولی باید حداقل 120 امتیاز بدست آورید.

آزمون سطح سه: این آزمون دارای بخش شنیداری، درک مطلب و نوشتاری می‌باشد که مجموع آن دارای 80 سوال است؛ آزمون سطح سه برای افرادی که قصد دارند در زندگی روزمره‌ی خود یا در کار از زبان چینی استفاده کنند، مناسب است و شما برای این آزمون باید 600 کلمه‌ی چینی یاد بگیرید همچنین این آزمون دارای 300 امتیاز می‌باشد که شما برای قبولی باید حداقل 180 امتیاز بدست آورید.

آّزمون سطح چهار: این آزمون دارای بخش شنیداری، درک مطلب و نوستاری می‌باشد که مجموع آن‌ها 95 سوال است. آزمون سطح چهار برای افرادی که توانایی برقراری ارتباط با افراد چینی و صحبت در موضوع‌های متنوع را دارند مناسب است و شما برای این آزمون باید 1200 کلمه را یاد بگیرید همچنین این آزمون دارای 300 امتیاز می‌باشد که شما برای قبولی باید حداقل 180 امتیاز بدست آورید.

آزمون سطح پنج: این آزمون دارای بخش نوشتاری، درک مطلب و شنیداری می‌باشد و بیشتر برای افرادی که توانایی خواندن مجله و روزنامه‌ی چینی، دیدن فیلم‌های چینی و سخنرانی به زبان چینی را دارند، مناسب است. شما برای آزمون سطح پنج باید 2500 کلمه را یاد بگیرید همچنین این آزمون دارای 300 امتیاز می‌باشد که شما برای قبولی باید حداقل 180 امتیاز بدست آورید.

آزمون سطح شش: این آزمون دارای بخش نوشتاری، درک مطلب و شنیداری می‌باشد و بیشتر برای افرادی مناسب است که توانایی صحبت کردن، خواندن و نوشتن  به زبان چینی دارند. شما باید برای این آزمون 5000 کلمه‌ی چینی یاد بگیرید همچنین این آزمون دارای 300 امتیاز می‌باشد که شما برای قبولی باید حداقل 180 امتیاز بدست آورید. آزمون مکالمه دارای سه سطح مبتدی، متوسط و پیشرفته می‌باشد.

محل و وبسایت برگزاری آزمون HSK

در کشور ایران آزمون HSK فقط در موسسه‌ی کنفسیوس دانشگاه تهران قابل برگزاری می‌باشد شما می‌توانید برای اطلاع از کشور‌هایی که آزمون HSK را برگزار می‌کنند و بدست آوردن نمونه سوالات این آزمون به سایت مرکز هن بن Hen Ben رجوع کنید.

2 دیدگاه در “آزمون HSK”

    1. سلام خانم شایسته. وقت بخیر
      وزارت بهداشت ایران از شما مدرک hsk 2 رو میخواد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *